Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny? - Poradnik Dla Mam (2022)

Zarówno lekarze, jak i producenci testów ciążowych wskazują, iż domowe badanie najlepiej wykonać w terminie spodziewanej miesiączki. W praktyce jednak podwyższone stężenie hormonu beta hCG ujawnia się w moczu nawet kilka dni wcześniej. Należy jednak pamiętać, iż wcześnie wykonany test ciążowy może dać wynik fałszywie negatywny, a w niektórych przypadkach nawet fałszywie pozytywny. Warto więc wiedzieć, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, aby wynik był miarodajny.

  1. Pierwsze objawy ciąży
  2. Jak działa test ciążowy
  3. Testy ciążowe – rodzaje
  4. Kiedy zrobić test ciążowy
  5. Wiarygodność wcześnie wykonanego testu ciążowego
  6. Wiarygodność testu ciążowego – prawidłowe wykonanie
  7. Dwie kreski na teście ciążowym – co dalej

Dyskretny, przeprowadzony w domowym zaciszu, przy prawidłowym wykonaniu dający wiarygodny wynik – test ciążowy to tak naprawdę pierwsze badanie, które wykonuje kobieta spodziewająca się dziecka. Pozwala też wykluczyć ciążę i uspokoić te panie, które powiększenia rodziny raczej nie planują lub odkładają je na później. Działanie testu ciążowego jest proste, jednak uzyskanie miarodajnego wyniku wymaga przestrzegania kilku zasad.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny? Oczywiście najlepiej byłoby, żeby wykrywał odmienny stan w kilka godzin po stosunku. Niestety, nawet najdroższe i najlepsze produkty nie dają takich możliwości. Niezależnie od tego, czy kobieta bardzo pragnie potomstwa, czy z niepokojem myśli o ewentualnej ciąży, na wykonanie testu ciążowego musi trochę poczekać.

Pierwsze objawy ciąży

Brak okresu, mdłości, wymioty, plamienie, podwyższona temperatura i zmęczenie – to mogą, choć nie muszą być objawy wczesnej ciąży. Stres, infekcja, zaburzenia hormonalne – czynniki te mogą wpłynąć na wystąpienie dolegliwości kojarzonych z ciążą. Kobieta nie musi jednak żyć w niepewności aż do dnia wizyty u ginekologa – z pomocą przychodzi test ciążowy. W istocie jego wykonanie jest bardzo ważne, chociażby ze względu na konieczność wprowadzenia pewnych zmian przez przyszłą mamę, m.in. wykreślenia ze swojej diety alkoholu i niektórych potraw.

Pierwsze objawy ciąży to wynik zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Progesteron – hormon produkowany przez ciałko żółte – przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej i wspiera jej rozwój. Natomiast gonadotropina kosmówkowa (beta hCG) – hormon produkowany przez trofoblast, odpowiada za ochronę i podtrzymanie rozwijającego się życia. To właśnie poziom tego hormonu badają testy ciążowe.

Przeczytaj także: Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?

(Video) Kiedy i jak zrobić test ciążowy ? | wasze pytania #02

Jak działa test ciążowy

Ujmując rzecz w skrócie, test ciążowy bada poziom stężenia hormonu beta hCG w moczu. Wzrasta on według określonych norm w każdej prawidłowej ciąży. Działanie testu jest bardzo proste – po naniesieniu w odpowiedni sposób kilku kropel moczu w wyznaczone do tego miejsce (różne w zależności od rodzaju testu), niewielka płytka nasiąka i pojawia się czerwona kreska kontrolna (C). Wskazuje ona na prawidłowe działanie testu.

Jeśli kobieta nie jest w ciąży, na teście zobaczy tylko jedną kreskę kontrolną. Jeśli natomiast jej organizm przygotowuje się do ochrony poczętego życia przez najbliższe miesiące – zobaczy ona dwie kreski – kontrolną (C) i testową (T). Ta druga może być wyraźna lub blada – w zależności od poziomu stężenia beta hCG w moczu. Jeśli na teście nie pojawi się żadna kreska, wynik jest nieważny – badanie należy powtórzyć z użyciem nowego produktu.

Testy ciążowe – rodzaje

Na rynku dostępne są różnego rodzaju testy ciążowe. Wśród nich należy wymienić testy ciążowe paskowe, strumieniowe i płytkowe. Test ciążowy paskowy wymaga zebrania niewielkiej ilości moczu do pojemnika i zanurzenia w nim cienkiej końcówki. Test strumieniowy uważany jest za najbardziej wygodny – końcówkę testera przytrzymuje się przez kilka sekund w strumieniu moczu. Natomiast w przypadku testu płytkowego należy za pomocą pipety nanieść kilka kropel moczu w wyznaczonym miejscu płytki testowej.

Testy ciążowe różnią się także czułością. Standardowo wykrywają stężenie beta hCG na poziomie 20 mlU/ml, 25mlU/ml lub 30mlU/ml. Na rynku dostępne są także testy bardzo czułe – wykrywają one stężenie beta hCG już na poziomie 10mlU/ml. Czym mniej czuły test, tym dłuższy czas oczekiwania na wynik. Wskazówki związane z prawidłowym wykonaniem testu zawsze umieszczone są na ulotce konkretnego produktu – należy się ich ściśle trzymać, aby uzyskany wynik testu ciążowego był wiarygodny.

Zobacz także: Rodzaje testów ciążowych

Kiedy zrobić test ciążowy

Na ulotkach większości testów ciążowych można znaleźć wskazanie, iż badanie najlepiej wykonać w terminie spodziewanej miesiączki. W praktyce na bardziej czułych testach dwie kreski mogą pojawić się nawet 8-9 dni po zapłodnieniu. Po ilu dniach zatem zrobić test ciążowy, aby był on wiarygodny? Choć żyjąca w niepokoju kobieta chce jak najszybciej potwierdzić lub wykluczyć ciążę, istnieją ważne powody, dla których z wykonaniem testu ciążowego lepiej poczekać.

(Video) ✅ 7 najbardziej absurdalnych testów ciążowych, które z łatwością znajdziesz w Internecie...

Hormon beta hCG zaczyna być produkowany w momencie zagnieżdżenia zarodka w macicy. Zanim jednak do tego dojdzie, zapłodniona komórka jajowa wędruje około 6 dni przez jajowód. Mniej więcej 2 dni po zagnieżdżeniu zarodka w endometrium wyższe stężenie beta hCG zaczyna być wykrywalne w krwi i w moczu. Dlatego właśnie szacuje się, iż test ciążowy najwcześniej może dać pozytywny wynik 8-10 dni po stosunku.

Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny? - Poradnik Dla Mam (1)

Wiarygodność wcześnie wykonanego testu ciążowego

Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż test wykonany 8-10 dni po stosunku da wynik fałszywie negatywny. Na tak wczesnym etapie stężenie beta hCG może jeszcze nie być na tyle wysokie, by wykryło je badanie moczu. Poza tym owulacja mogła nastąpić nawet 2-3 dni po stosunku, a to oznacza zapłodnienie w terminie późniejszym, niż kobieta się spodziewa. Tak wcześnie wykonany test i tak trzeba powtórzyć.

Testy ciążowe bardzo rzadko dają wynik fałszywie pozytywny. Może się tak jednak stać, jeśli zostanie wykonany zbyt wcześnie. Implantacja zapłodnionej komórki jajowej może się nie udać – w praktyce zagnieżdżenie zarodka kończy się sukcesem tylko w 60%. W tym czasie jednak trofoblast już może zacząć produkować gonadotropinę kosmówkową. W takim wypadku na teście może pojawić się blada druga kreska. Nieudana implantacja zarodka kończy się zwykłą miesiączką, a kobieta nie ma świadomości, że doszło do zapłodnienia. Zdecydowanie lepiej w tej nieświadomości pozostać i nie robić sobie złudnych nadziej (lub obaw), gdy zbyt wcześnie wykonany test da wynik pozytywny.

Warto wiedzieć: gdy druga kreska jest bardzo blada

Dwie kreski na teście ciążowym wskazują wynik pozytywny, niezależnie od zabarwienia kreski testowej. Blada kreska testowa prawdopodobnie wskazuje na bardzo wczesną ciążę. Powtórzony następnego dnia lub za dwa dni, test powinien już wykazać dwie wyraźne kreski.

Jeżeli jednak powtarzane przez kilka dni testy wciąż pokazują kobiecie bladą drugą kreskę, warto uda się do lekarza jak najszybciej. Wolno wzrastający poziom beta hCG może wskazywać na ciążę pozamaciczną lub zagrażające poronienie. Stężenie tego hormonu wzrasta także przy niektórych chorobach, m.in. zmiana nowotworowych, chorobach nerek lub tarczycy, jak również w okresie okołomenopauzowym i przy przyjmowaniu niektórych leków antydepresyjnych.

(Video) Termin porodu - zaskakujące fakty❗ Jak liczyć tygodnie ciąży❓

Warto również wiedzieć, iż tuż po owulacji w organizmie kobiety wzrasta stężenie hormonu podobnego do beta hCG. Wykonany w takim terminie test ciążowy może przynieść wynik fałszywie pozytywny – blada druga kreska najpewniej już nie pojawi się na teście powtórzonym następnego dnia.

Wiarygodność testu ciążowego – prawidłowe wykonanie

Przeprowadzony w odpowiednim terminie, zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na ulotce producenta, test ciążowy daje 99% pewności pozytywnego lub negatywnego wyniku. Dwie wyraźne kreski to dla kobiety wiarygodny znak, iż w jej ciele rozwija się nowe życie. Uznaje się, iż negatywny wynik testu wykonanego po 10. dniu od stosunku również jest miarodajny. Jeśli miesiączka nastąpi w terminie lub nawet z opóźnieniem, nie ma potrzeby powtarzania badania.

Należy pamiętać, iż na prawidłowość wykonania testu ciążowego ma wpływ nie tylko termin jego wykonania. Ważne jest, by do badania użyć moczu zebranego tuż po przebudzeniu – stężenie beta hCG jest wtedy najwyższe. Testów nigdy nie należy używać po terminie ważności. Każdy z nich jest jednorazowy, więc nawet przy negatywnym wyniku produktu nie można użyć ponownie. Wynik testu ciążowego odczytuje się zawsze w czasie wskazanym w ulotce – nie ma sensu spoglądać na niego np. po godzinie, ponieważ pasek testowy może ulec przebarwieniu, niemającym nic wspólnego z ciążą.

Dwie kreski na teście ciążowym – co dalej

Uzyskanie pozytywnego wyniku testu ciążowego powinno skłonić przyszłą mamę do jak najszybszego zapisania się do lekarza. Wykona on standardowe badanie oraz zleci USG – już w 5. tygodniu ciąży potwierdzi ono obecność pęcherzyka ciążowego w macicy. W 6. tygodniu natomiast możliwe jest już wykrycie akcji serca dziecka. Ginekolog prowadzący ciążę zleci także inne badania, m.in. morfologię krwi, badanie ogólne moczu i cytologię.

Stężenie beta hCG wykazuje także badanie krwi – jest ono bardziej precyzyjne niż badanie moczu. Może je zlecić lekarz, choć zwykle nie jest refundowane. Kobieta spodziewająca się dziecka może także samodzielnie zlecić test laboratoryjny. Badanie takie jest odpłatne, w zależności od regionu może wynosić 25-35 zł. Należy jednak pamiętać, iż test beta hCG z krwi wykonuje się takim samym terminie, co domowy test ciążowy – najwcześniej 8.-10. dnia po stosunku.

Warto wiedzieć: jak wzrasta beta hCG w ciąży

Badanie laboratoryjne stężenia hormonu beta hCG w krwi pozwala nie tylko potwierdzić lub wykluczyć odmienny stan kobiety, ale też oszacować, który to tydzień ciąży i czy rozwija się ona prawidłowo.
Stężenie gonadotropiny kosmówkowej w pierwszych tygodniach prawidłowej ciąży powinno wzrastać według następującego schematu:
7. dzień po owulacji – 3. tydzień ciąży: mniej niż 5 mIU/ml
3. tydzień ciąży: 5-50 mIU/ml
4. tydzień ciąży: 4-426 mIU/ml
5. tydzień ciąży: 19-7340 mIU/ml
6. tydzień ciąży: 1080-56500 mIU/ml
7.-8. tydzień ciąży: 7650-229000 mIU/ml
9.-12. tydzień ciąży: 25700-288000 mIU/ml
Należy jednak pamiętać, iż odstępstwa od powyższych norm nie zawsze oznaczają nieprawidłowości. Na przykład wyższe stężenie beta hCG obserwuje się w ciąży bliźniaczej.

(Video) Dlaczego warto robić test papp-a nawet przy prawidłowym wyniku USG w ciąży?

Autor:

Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny? - Poradnik Dla Mam (2)

Darek

„Test ciążowy bada poziom stężenia hormonu beta hCG w moczu. Wzrasta on według określonych norm w każdej prawidłowej ciąży.”

Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny? - Poradnik Dla Mam (3)

FAQs

Kiedy zrobić test ciążowy żeby był wiarygodny? ›

Aby wynik testu ciążowego był wiarygodny, należy odczekać ok. 10 dni po stosunku. Idealnym momentem do wykonania testu ciążowego jest pierwszy dzień spodziewanej miesiączki.

Kiedy zrobić test ciążowy z moczu? ›

Kiedy wykonać test ciążowy? Nowoczesne testy mogą wykryć obecność hCG w moczu już po ok. 7 dniach od zapłodnienia (im mniejsza cyfra przed mlU/ml w opisie parametrów testu ciążowego, tym jest on czulszy, czyli wcześniej wskaże prawidłowy wynik).

Czy po 13 dniach test wykryje ciążę? ›

Laboratoryjne testy ciążowe charakteryzują się większą czułością niż testy domowe i pozwalają wykryć 100% ciąż już po siedmiu dniach od zapłodnienia. Testy domowe powinno się wykonywać najwcześniej 10 dni po spodziewanej owulacji, a najlepiej w przewidywanym dniu wystąpienia miesiączki.

Czy test ciążowy jest wiarygodny po 3 tygodniach? ›

Hormon hCg jest produkowany dopiero po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Z tego powodu testu nie powinno się wykonywać wcześniej niż 10 dni po możliwym zapłodnieniu, a w przypadku mniej czułych testów należy odczekać do najmniej dwa lub nawet trzy tygodnie.

Czy test wykonany 40 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Test ciążowy został wykonany po upływie więcej niż 14 dni od stosunku. Uzyskane wyniki są wiarygodne i świadczą o braku ciąży. Przyczynę plamienia może określić lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania.

Czy po 3 dniach można zrobić test ciążowy? ›

Nie, nikt nie jest w stanie powiedzieć 3 dni po stosunku, że doszło do zapłodnienia. Lekarz może wykryć ciążę najwcześniej w 6-8 tygodniu, natomiast test ciążowy ultraczuły może ok. 3 dni po stosunku.

Czy test ciążowy 10 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Test ciążowy wykonany 10 dni po stosunku może już wykazać obecność ciąży, ale ujemny wynik testu nie świadczy wcale, że się ona nie rozwija. Radzę poczekać i powtórzyć test za tydzień, o ile nie pojawi się miesiączka, lub wykonać dokładniejsze badanie stężenia hormonu betaHCG we krwi.

Czy po 12 dniach test wykryje ciążę? ›

Po ilu dniach zrobić test ciążowy? Wykonanie testu ciążowego ma sens nie wcześniej niż 8 dni po intymnym zbliżeniu i owulacji. Dlatego na opakowaniach testów ciążowych zaleca się wręcz stosowanie ich w terminie spodziewanej miesiączki, czyli średnio 14 dni po uwolnieniu komórki jajowej.

Czy test ciążowy 14 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Tak, test ciążowy wykonany 14 i 19 dni po stosunku daje wiarygodny wynik. Nie, stosunek z użyciem prezerwatywy, która nie pękła oraz stosunek oralny podczas brania tabletek antykoncepcyjnych nie są ryzykowne i nie prowadzą do ciąży.

Czy test ciążowy 21 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Dlatego też specjaliści zalecają, aby test ciążowy wykonać 14 dni po stosunku, w okolicach planowanej miesiączki. Można go też dla większej pewności przeprowadzić 21 dni po współżyciu, które mogło zakończyć się zapłodnieniem.

Kiedy test ciążowy nie jest wiarygodny? ›

Zwykle jednak zaleca się, aby odczekać co najmniej 7 dni po stosunku przed przeprowadzeniem testu ciążowego – wcześniej poziom hCG może okazać się zbyt niski, aby został wykryty w moczu. W takiej sytuacji można otrzymać wynik fałszywie negatywny. Test powinien być powtórzony w dniu, w którym miał pojawić się okres.

Kiedy wynik testu ciążowego może być fałszywie pozytywny? ›

Test wskaże fałszywie pozytywny wynik tylko wtedy, gdy hCG znajduje się w Twoim organizmie z innego powodu, np. jeżeli niedawno byłaś w ciąży, przyjmujesz leki wspomagające płodność zawierające hCG lub w przypadku choroby, takiej jak niektóre rzadkie torbiele na jajnikach.

Ile dni po stosunku można zrobić test beta-hCG? ›

Testy ciążowe wykrywające obecność beta- HCG w moczu mogą najwcześniej być wykonywane w terminie spodziewanej miesiączki. To wtedy, po implantacji, stężenie tego hormonu zaczyna gwałtownie rosnąć. Testy ciążowe z krwi mogą być zaś wykonane już około 8- 10 dnia po zapłodnieniu.

Czy po 4 tygodniach test wykryje ciążę? ›

4. tydzień ciąży to zazwyczaj pierwszy moment, w którym przyszła mama ma szansę potwierdzić swoją ciążę przy pomocy domowego testu ciążowego. Tymczasem dla zarodka, który rozwija się w jej ciele, to już drugi tydzień wzrostu.

Czy test ciążowy może nie wykryć 2 tygodniowej ciąży? ›

Komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graafa, żyje tylko przez 24 godziny. Z kolei plemniki odznaczają się o wiele dłuższą przeżywalnością, która sięga nawet do kilkudziesięciu godzin. W 2 tygodniu ciąży test ciążowy jeszcze niczego nie wykaże.

Czy są testy ciążowe które najszybciej wykrywają ciążę? ›

Domowe Laboratorium Pink strumieniowy super czuły to szybki i czuły test ciążowy, który wykrywa obecność w moczu hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), którego stężenie wzrasta w I trymestrze ciąży. Test można wykonać już 6 dni od momentu zapłodnienia.

Czy test ciążowy 19 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Tak. Jest wiarygodny. Testy opierają się na wykrywaniu gonadotropiny kosmówkowej hCG, która pojawia się od ok. 7-10 dnia po zapłodnieniu.

Czy 11 dni po stosunku test jest wiarygodny? ›

Tak, wynik testu wykonanego po około 10-14 dniach od daty stosunku można już uznać za wiarygodny. Najlepiej w tym przedziale czasowym wykonać dwa testy różnych firm i porównać wyniki.

Czy test wykonany 17 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Najbardziej czułe testy ciążowe można zrobić już po tygodniu od stosunku. Jeśli więc zależy Ci na czasie, wybierz właśnie taki. Gdy wykonasz test ciążowy zbyt wcześnie, jego wynik może być błędny. Dlatego zrób go wcześniej niż siedem dni od ewentualnego zapłodnienia.

Czy 10 dni po owulacji wyjdzie test? ›

Z tego powodu bardzo popularne są testy, które pozwalają wykryć ciążę wcześniej, już ok. 10 dni po stosunku i zakończeniu owulacji. Wtedy w organizmie kobiety zaczyna gromadzić się hormon o nazwie beta-hCG.

Czy to mozliwe że jestem w ciąży a test jest negatywny? ›

Tak, możliwe jest uzyskanie negatywnego wyniku testu w ciąży. Taki wynik nazywa się fałszywie negatywnym. Na fałszywie negatywny wynik wpływ mają takie czynniki, jak zbyt wczesne wykonanie testu, zbyt mocno rozcieńczony mocz lub zbyt szybkie odczytanie wyniku.

Czy test ciążowy 18 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Nigdy nie wiadomo, kiedy doszło do zapłodnienia i czy w ogóle do niego doszło. Jedynym dowodem, że tak, jest ciąża. Jeśli do zapłodnienia dojdzie w dniu stosunku, to beta HCG może być wykryte 6 dni później, ale jeśli zapłodnienie nastąpi następnego dnia, to test ciążowy nie wykaże jeszcze obecności ciąży.

Jaka jest szansa że test ciążowy się myli? ›

Czy test ciążowy może się mylić? Wiarygodność testów dostępnych w aptekach i dających możliwość wykonania w domu, jest oceniana na 90, a nawet 95 proc., ale istnieje możliwość, że test może wykazać nieprawidłowy, zafałszowany wynik.

Czy grzybica pochwy może wpłynąć na wynik testu ciążowego? ›

Stan zapalny pochwy nie zmienia wyniku testu ciążowego.

Czy w 6 tygodniu ciąży test może być negatywny? ›

Czy możliwe jest uzyskanie negatywnego wyniku testu ciążowego pomimo bycia w ciąży? Tak, jest to możliwe. Uzyskanie negatywnego wyniku nie znaczy, że nie jesteś w ciąży. Może natomiast oznaczać, że poziom hCG w organizmie nie jest wystarczająco wysoki, aby test mógł wykryć hormon w moczu.

Jak wygląda pozytywny wynik testu ciążowego? ›

Wynik testu może być: pozytywny (oznacza ciążę): w testach tradycyjnych, gdy pojawią się dwie kreski w okienku— jedna intensywna w obszarze (C), druga intensywna w obszarze (T) lub jeżeli linia w obszarze (T) jest o wiele jaśniejsza, od linii w obszarze (C), to wynik jest pozytywny.

Po jakim czasie test na Covid jest pozytywny? ›

Według danych literaturowych, wynik dodatni można uzyskać najwcześniej około 5 dnia od zakażenia. Nie oznacza to, że czas ten jest identyczny dla każdej osoby badanej.

Czy test ciążowy zrobiony po 8 dniach jest wiarygodny? ›

Domowy test ciążowy może być wykonywany 7 dni po zapłodnieniu. Pamiętajmy jednak, że moment zapłodnienia nie jest równoznaczny z czasem odbycia stosunku. Do zapłodnienia może dojść kilka dni po stosunku. Dlatego też, aby test ciążowy był wiarygodny, należy go wykonać najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki.

Kiedy test jest pozytywny Covid? ›

Pojawienie się kreski w miejscu wynikowym (T) bez względu na to, jak słaba ona będzie, wraz z kreską w miejscu kontrolnym (C) oznacza pozytywny wynik testu. Nawet jeżeli kreska w miejscu kontrolnym jest słabo widoczna, test należy uznać za ważny. Oznacza to, że trwa aktywne zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Czy test ciążowy jest wiarygodny po 14 dniach? ›

Test ciążowy z krwi jest bardziej czuły i potrafi wykryć ciążę w przeciągu 7-10 dni od zapłodnienia, natomiast tanie i łatwo dostępne testy, które można kupić w zwyczajnej aptece, są mniej czułe i dają wiarygodny wynik po około 8-14 dniach od zapłodnienia.

Jak długo wynik pozytywny? ›

Od momentu otrzymania skierowania na test PCR obowiązuje cię kwarantanna. Trwa ona do czasu otrzymania wyniku badania. Jeżeli wynik będzie pozytywny, kwarantanna zmienia się w izolację. Od tej chwili musisz przebywać w odosobnieniu przez 10 dni.

Ile dni po zakażeniu test? ›

Test w kierunku przeciwciał anty-SARS-CoV-2 najlepiej wykonać ok. 2. -3. tygodnia od wystąpienia pierwszych objawów.

Jak długo PCR jest pozytywny? ›

Czy po jej ukończeniu muszę wykonać kolejny test?), gdyż wynik RT-PCR może być pozytywny nawet do 3 miesięcy po chorobie, a system nie rozróżnia, czy jest to wynik pierwszorazowy, czy kolejny, i za każdym razem, gdy uzyskasz wynik dodatni, procedura jest uruchamiana na nowo i zostaniesz niepotrzebnie objęty kolejną ...

Ile dni po stosunku można wykonać test ciążowy? ›

Wykonanie testu ciążowego ma sens nie wcześniej niż 8 dni po intymnym zbliżeniu i owulacji. Dlatego na opakowaniach testów ciążowych zaleca się wręcz stosowanie ich w terminie spodziewanej miesiączki, czyli średnio 14 dni po uwolnieniu komórki jajowej.

Czy 10 dni po owulacji wyjdzie test? ›

Z tego powodu bardzo popularne są testy, które pozwalają wykryć ciążę wcześniej, już ok. 10 dni po stosunku i zakończeniu owulacji. Wtedy w organizmie kobiety zaczyna gromadzić się hormon o nazwie beta-hCG.

Kiedy pozytywny test ciążowy może się mylić? ›

Jeżeli przeprowadzasz test przed datą spodziewanej miesiączki, możesz być w ciąży, ale poziom hCG jest zbyt niski, aby test mógł go wykryć. Test może pokazywać wynik pozytywny, jeżeli występuje ciąża biochemiczna (wczesne poronienie), ciąża pozamaciczna lub zaśniad groniasty.

Kiedy zaczyna się zarażać Covid? ›

Naukowcy ostrzegają jednak, że chorzy mogą zarażać jeszcze zanim wystąpią u nich jakiekolwiek objawy infekcji SARS-CoV-2. Niektóre badania wykazały, że ludzie są najbardziej zaraźliwi właśnie tuż przed wystąpieniem symptomów oraz w pierwszym tygodniu zakażenia wirusem.

Ile czasu trwa kwarantanna po pozytywnym wyniku? ›

u osób z objawami COVID-19 – po 24 godzinach od ustąpienia objawów, ale nie krócej niż po 7 dniach od wystąpienia objawów. u osób bezobjawowych – po 7 dniach od uzyskania wyniku dodatniego (dni przebywania na kwarantannie sprzed uzyskania wyniku testu w te dni się nie wlicza).

Czy po przebyciu Covid trzeba zrobić test? ›

Aktualnie nie zaleca się rutynowego wykonywania żadnych badań po zakończeniu izolacji (w tym żadnych badań obrazowych płuc ani krwi), nie zaleca się również wykonywania testów serologicznych (badających obecność przeciwciał), ponieważ ich wynik nie wpływa na postępowanie.

Domowe testy ciążowe mają bardzo wysoką skuteczność, pod warunkiem, że są prawidłowo wykonywane. Czasem drobny błąd wystarczy, żeby otrzymać zafałszowany wynik. O czym warto pamiętać, wykonując test ciąży, aby był wiarygodny?

Test strumieniowy można również wykonać w ten sposób, że próbkę moczu zbiera się do czystego, suchego pojemnika, w którym zanurza się 2/3 paska absorpcyjnego (na ok. 10 sekund).. Ten zaawansowany test ciążowy nie tylko wskazuje, czy kobieta jest w ciąży, ale może również określić, jak wiele tygodni wstecz doszło do zapłodnienia.. Badanie beta hCG wykonywane prywatnie to koszt rzędu 30-70 zł.. Test należy trzymać w taki sposób, aby okienko testowe było w całości widoczne, następnie należy umieścić go pod strumień moczu na nie dłużej niż 5 sekund (po wykonaniu tego, należy nałożyć na pasek nasadkę i odczekać 5 minut – po tym okresie wynik powinien być widoczny); test ciążowy paskowy – aby wykonać test paskowy mocz należy oddać do suchego pojemniczka oraz zanurzyć w nim pasek na około 10 sekund (wynik testy należy odczytać pomiędzy trzecią a dziesiątą minutą po jego wykonaniu); test ciążowy płytkowy – tak jak w przypadku testu ciążowego paskowego, przed jego wykonaniem mocz należy oddać do suchego pojemniczka.. Wydzielanie hormonu hCG jest największe w 10. tygodniu ciąży, jednak już po zapłodnieniu poziom tego hormonu zaczyna rosnąć.. Zwykle jednak zaleca się, aby odczekać co najmniej 7 dni po stosunku przed przeprowadzeniem testu ciążowego – wcześniej poziom hCG może okazać się zbyt niski, aby został wykryty w moczu.. Na wynik testu ciążowego mogą wpływać niektóre choroby.. Wynik fałszywie pozytywny można otrzymać np.. Białkomocz może oznaczać, że wynik testu ciążowego będzie fałszywie dodatni.. Testu ciążowego nie powinno się także trzymać na słońcu.

Przeczytaj artykuł '' w czytelni portalu DOZ.pl. Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia.

Niezależnie od tego, na co się decydujemy, wszystkie testy ciążowe działają na takiej samej zasadzie – wykrywają obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która jest hormonem ciążowym.. Zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego może dać fałszywy obraz: jest ciąża , a wynik testu jest negatywny.. Domowe testy ciążowe zwykle składają się z pola kontrolnego, które musi się zabarwić (pokazuje ono, czy test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo), oraz pola wynikowego, które zabarwia się jedynie w przypadku stwierdzenia ciąży.. Test ciążowy z krwi pozwala rozpoznać ciążę nieco szybciej niż test ciążowy domowy.. Laboratoryjny test ciążowy z moczu, podobnie jak test ciążowy domowy, pozwala na wykrycie ciąży na podstawie obecności w moczu hormonu beta hCG .

Spóźniona miesiączka i nudności - to mogą być pierwsze objawy ciąży. W tym przypadku warto wykonać test ciążowy. Jak działa i który rodzaj testu wybrać?

Testy ciążowe różnią się czułością na ten hormon, dlatego też szczególnie we wczesnym stadium ciąży mogą być zróżnicowane pod względem skuteczności.. Aby uzyskać wiarygodny wynik, lepiej nie spieszyć się z przeprowadzeniem testu w domu, ponieważ zbyt wcześnie zrobiony test może być ledwo widoczny jako dodatni, przez co można uznać go omyłkowo za negatywny.. Jeżeli taka sytuacja się zdarzy, a dolegliwości pozostały i nie pojawiła się miesiączka, test należy powtórzyć za kilka dni lub też udać się do przychodni w celu wykonania badania poziomu beta HCG z krwi.. Domowe testy ciążowe mogą się od siebie różnić, w zależności od producenta, dlatego przed użyciem należy się zapoznać się z instrukcją.. Ceny testów ciążowych różnią się od siebie w zależności od rodzaju testu.. pozytywny (oznacza ciążę): w testach tradycyjnych, gdy pojawią się dwie kreski w okienku— jedna intensywna w obszarze (C), druga intensywna w obszarze (T) lub jeżeli linia w obszarze (T) jest o wiele jaśniejsza, od linii w obszarze (C), to wynik jest pozytywny.. negatywny (oznacza brak ciąży): w przypadku testów tradycyjnych, gdy pojawi się jedna linia w obszarze (C) i brak jakiejkolwiek linii w obszarze (T) to wynik jest negatywny.. błędny wynik (należy powtórzyć test) : jeśli w okienku wyniku testu tradycyjnego nie pojawi się żadna linia lub pojawi się tylko jedna linia w obszarze (T), i brak linii w obszarze (C) jego wynik jest błędny.

Testy ciążowe to wynalazek dzisiejszych czasów. Nasze babki, a niekiedy również mamy nie mogły z nich korzystać, w aptekach ich zwyczajnie nie było. Objawów

Test płytkowy (kasetkowy) to niewielka plastikowa płytka z wydzielonym polem, na które nanosi się kilka kropli moczu oraz z drugim obszarem, na którym odczytuje się wynik testu: pozytywny oznaczający, że jesteś w ciąży (dwa paski) oraz negatywny (jedna kreska) oznaczający, że test nie wykrył ciąży.. Z pojemniczka przenosi się pipetą kilka kropli do okienka na płytce i już po kilku minutach (czas uzależniony od producenta testu, zazwyczaj od 1-5 minut) odczytuje wynik.. Mimo to, warto pamiętać, że to, kiedy wykonuje się test ciążowy, zależy od jego czułości.. 10 dni po zapłodnieniu , czyli u kobiety mającej 28-dniowe cykle, jeśli owulacja była 14 dnia cyklu, test może wskazać ciążę już 24 dnia cyklu, to jest na cztery dni przed spodziewają miesiączką.. Test jeśli da wynik negatywny, a miesiączka po kilku dniach nie przyjdzie, warto powtórzyć, by sprawdzić, czy w tak zwanym „między czasie” nie podniósł się poziom hormonu, co umożliwiłoby wykrycie ciąży.. By jednak mieć 100% pewność, że w ciąży się nie jest, niektórzy ginekolodzy polecają odczekać 3-5 dni od terminu spodziewanej miesiączki , by wykonać test.. Trzeba się jednak liczyć z tym, że ewentualny negatywny wynik może być niewiarygodny i test będzie trzeba powtórzyć.. test ciążowy wykaże, czy jesteś w ciąży, nawet jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, test ciążowy pomoże Ci stwierdzić, czy będziesz miała dziecko, nawet w przypadku „rzekomego okresu” podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych, test ciążowy warto wykonać nawet wtedy, kiedy w terminie miesiączki pojawiło się słabe krwawienie.

Chcesz wiedzieć, czy jesteś w ciąży - w pierwszej kolejności wykonaj test ciążowy z apteki. Podpowiadamy - Jaki test ciążowy wybrać? Jak i kiedy prawidłowo go wykonać? oraz Czy i kiedy test wykonany w domu daje wiarygodny wynik?

Pink Test strumieniowy - wystarczy umieścić test pod strumieniem moczu na ok. 10 sekund i po 1-4 minutach odczytać wynik.. Działanie testu ciążowego dostępnego w aptece polega na reakcji chemicznej zachodzącej między przeciwciałami anty-hCG, które zostały fabrycznie naniesione na test, a hormonem beta hCG (gonadotropiną kosmówkową) obecnym w moczu lub krwi kobiety ciężarnej już kilka dni po zapłodnieniu (do którego może dojść do kilku dni po stosunku).. Należy jednak mieć na uwadze, iż do zapłodnienia może dojść nawet po 3-5 dni po stosunku, dlatego test warto wykonać nie wcześniej niż po 6-10 dniach od stosunku.. Dostępne są także testy o czułości 25 mlU/ml (np.. Wszystkie testy, które możemy kupić w aptece opierają się na badaniu pobranej próbki moczu lub krwi - przykłady testów ciążowych znajdziesz tutaj .. Testy ciążowe kupione w aptece wykazują skuteczność na poziomie 99%, jednak aby potwierdzić ciążę i zbadać jej przebieg należy udać się do lekarza ginekologa, który zleci badanie stężenia hormonu beta hCG we krwi oraz jeśli będzie taka konieczność - wykona USG dopochwowe lub przezbrzuszne.

Objawy ciąży bywają nieoczywiste - ból podbrzusza, temperatura... to w zasadzie może znaczyć, kolokwialnie mówiąc "wszystko i nic". Jeśli chcesz się p

Test ciążowy po 3 dniach i po 10 dniach od owulacji może dać dwa różne wyniki.. Kiedy najwcześniej można wykonać test ciążowy?. Powtórzenie testu po kilku dniach może przynieść radosne wieści - wtedy poziom hormonu beta hcg będzie wystarczająco wysoki, a test pokaże prawidłowy wynik badania.. Testy ciążowe o wyniku negatywnym, zwłaszcza te przeprowadzane na tydzień przed okresem lub na kilka dni po stosunku, obarczone są wyższym prawdopodobieństwem błędu niż testy z wynikiem pozytywnym.. Wynik testu pojawia się w okienku po kilku minutach.. Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?. To, po ilu dniach od stosunku wykonany zostanie test ciążowy, może mieć wpływ na jakiego wynik - w przypadku wątpliwości (lub np.. pojawienia się objawów charakterystycznych dla stanu ciążowego), warto test powtórzyć po kilku dniach.. Skuteczność testów dostępnych w aptekach i drogeriach zależna jest od ich czułości oraz od tego, kiedy test ciążowy jest przez kobietę wykonywany.. Badanie również polega na kontroli ilość beta hCG, tylko tym razem nie w moczu, a we krwi.. Wynik - niezależnie od tego czy pozytywny czy negatywny - bywa zaskoczeniem.. Kiedy zrobić test ciążowy?

Twój test ciążowy pozytywny wynik wskazał? Czy to już pewne, że jesteś w ciąży? Sprawdź, co należy zrobić w pierwszej kolejności, jeśli test ciążowy pokazał dwie kreski. Kiedy udać się do lekarza? Jak postępować krok po kroku po pozytywnym wyniku testu?

Test ciążowy może być też fałszywie dodatni.. Dlatego też, aby uzyskać pozytywny wynik testu ciążowego, nie należy go przeprowadzać wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a nawet kilka dni po tym terminie.. Jak odczytać test ciążowy?. Czy test ciążowy może kłamać?. Także w przypadku ciąży pozamacicznej wynik testu ciążowego będzie dodatni.. Tak, w przypadku ciąży pozamacicznej test ciążowy da wynik pozytywny.. Co może.... Czytaj dalej → Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, by jego wynik był wiarygodny?

Videos

1. Co jeść, kiedy jesz za dwoje, czyli fakty i mity o diecie w ciąży | 9 miesięcy bez ściemy #1
(Medonet)
2. Kiedy dostanę okres? Odpowiadam na wasze pytania o okres
(Angelika Grabowska)
3. Wirus HIV - ekspert ujawnia wszystko, co MUSISZ WIEDZIEĆ
(Pacjenci)
4. JAK ZROBIĆ DOMOWY TEST NA HIV/AIDS - opinie
(trzeciaktomek)
5. Co wiesz o swoim moczu? - Praktyczny poradnik dla pacjenta
(Medyczne Wykłady dla Pacjentów)
6. Szybki test kasetkowy - czy jest to test na COVID-19? [INSTRUKCJA - test na przeciwciała] GdziePoLek
(GdziePoLek.pl)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Arline Emard IV

Last Updated: 09/06/2022

Views: 6286

Rating: 4.1 / 5 (72 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Arline Emard IV

Birthday: 1996-07-10

Address: 8912 Hintz Shore, West Louie, AZ 69363-0747

Phone: +13454700762376

Job: Administration Technician

Hobby: Paintball, Horseback riding, Cycling, Running, Macrame, Playing musical instruments, Soapmaking

Introduction: My name is Arline Emard IV, I am a cheerful, gorgeous, colorful, joyous, excited, super, inquisitive person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.