Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny? - Poradnik Dla Mam (2022) (2022)

Zarówno lekarze, jak i producenci testów ciążowych wskazują, iż domowe badanie najlepiej wykonać w terminie spodziewanej miesiączki. W praktyce jednak podwyższone stężenie hormonu beta hCG ujawnia się w moczu nawet kilka dni wcześniej. Należy jednak pamiętać, iż wcześnie wykonany test ciążowy może dać wynik fałszywie negatywny, a w niektórych przypadkach nawet fałszywie pozytywny. Warto więc wiedzieć, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, aby wynik był miarodajny.

  1. Pierwsze objawy ciąży
  2. Jak działa test ciążowy
  3. Testy ciążowe – rodzaje
  4. Kiedy zrobić test ciążowy
  5. Wiarygodność wcześnie wykonanego testu ciążowego
  6. Wiarygodność testu ciążowego – prawidłowe wykonanie
  7. Dwie kreski na teście ciążowym – co dalej

Dyskretny, przeprowadzony w domowym zaciszu, przy prawidłowym wykonaniu dający wiarygodny wynik – test ciążowy to tak naprawdę pierwsze badanie, które wykonuje kobieta spodziewająca się dziecka. Pozwala też wykluczyć ciążę i uspokoić te panie, które powiększenia rodziny raczej nie planują lub odkładają je na później. Działanie testu ciążowego jest proste, jednak uzyskanie miarodajnego wyniku wymaga przestrzegania kilku zasad.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny? Oczywiście najlepiej byłoby, żeby wykrywał odmienny stan w kilka godzin po stosunku. Niestety, nawet najdroższe i najlepsze produkty nie dają takich możliwości. Niezależnie od tego, czy kobieta bardzo pragnie potomstwa, czy z niepokojem myśli o ewentualnej ciąży, na wykonanie testu ciążowego musi trochę poczekać.

Pierwsze objawy ciąży

Brak okresu, mdłości, wymioty, plamienie, podwyższona temperatura i zmęczenie – to mogą, choć nie muszą być objawy wczesnej ciąży. Stres, infekcja, zaburzenia hormonalne – czynniki te mogą wpłynąć na wystąpienie dolegliwości kojarzonych z ciążą. Kobieta nie musi jednak żyć w niepewności aż do dnia wizyty u ginekologa – z pomocą przychodzi test ciążowy. W istocie jego wykonanie jest bardzo ważne, chociażby ze względu na konieczność wprowadzenia pewnych zmian przez przyszłą mamę, m.in. wykreślenia ze swojej diety alkoholu i niektórych potraw.

Pierwsze objawy ciąży to wynik zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Progesteron – hormon produkowany przez ciałko żółte – przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej i wspiera jej rozwój. Natomiast gonadotropina kosmówkowa (beta hCG) – hormon produkowany przez trofoblast, odpowiada za ochronę i podtrzymanie rozwijającego się życia. To właśnie poziom tego hormonu badają testy ciążowe.

Przeczytaj także: Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?

Jak działa test ciążowy

Ujmując rzecz w skrócie, test ciążowy bada poziom stężenia hormonu beta hCG w moczu. Wzrasta on według określonych norm w każdej prawidłowej ciąży. Działanie testu jest bardzo proste – po naniesieniu w odpowiedni sposób kilku kropel moczu w wyznaczone do tego miejsce (różne w zależności od rodzaju testu), niewielka płytka nasiąka i pojawia się czerwona kreska kontrolna (C). Wskazuje ona na prawidłowe działanie testu.

Jeśli kobieta nie jest w ciąży, na teście zobaczy tylko jedną kreskę kontrolną. Jeśli natomiast jej organizm przygotowuje się do ochrony poczętego życia przez najbliższe miesiące – zobaczy ona dwie kreski – kontrolną (C) i testową (T). Ta druga może być wyraźna lub blada – w zależności od poziomu stężenia beta hCG w moczu. Jeśli na teście nie pojawi się żadna kreska, wynik jest nieważny – badanie należy powtórzyć z użyciem nowego produktu.

Testy ciążowe – rodzaje

Na rynku dostępne są różnego rodzaju testy ciążowe. Wśród nich należy wymienić testy ciążowe paskowe, strumieniowe i płytkowe. Test ciążowy paskowy wymaga zebrania niewielkiej ilości moczu do pojemnika i zanurzenia w nim cienkiej końcówki. Test strumieniowy uważany jest za najbardziej wygodny – końcówkę testera przytrzymuje się przez kilka sekund w strumieniu moczu. Natomiast w przypadku testu płytkowego należy za pomocą pipety nanieść kilka kropel moczu w wyznaczonym miejscu płytki testowej.

Testy ciążowe różnią się także czułością. Standardowo wykrywają stężenie beta hCG na poziomie 20 mlU/ml, 25mlU/ml lub 30mlU/ml. Na rynku dostępne są także testy bardzo czułe – wykrywają one stężenie beta hCG już na poziomie 10mlU/ml. Czym mniej czuły test, tym dłuższy czas oczekiwania na wynik. Wskazówki związane z prawidłowym wykonaniem testu zawsze umieszczone są na ulotce konkretnego produktu – należy się ich ściśle trzymać, aby uzyskany wynik testu ciążowego był wiarygodny.

(Video) Kiedy i jak zrobić test ciążowy ? | wasze pytania #02

Zobacz także: Rodzaje testów ciążowych

Kiedy zrobić test ciążowy

Na ulotkach większości testów ciążowych można znaleźć wskazanie, iż badanie najlepiej wykonać w terminie spodziewanej miesiączki. W praktyce na bardziej czułych testach dwie kreski mogą pojawić się nawet 8-9 dni po zapłodnieniu. Po ilu dniach zatem zrobić test ciążowy, aby był on wiarygodny? Choć żyjąca w niepokoju kobieta chce jak najszybciej potwierdzić lub wykluczyć ciążę, istnieją ważne powody, dla których z wykonaniem testu ciążowego lepiej poczekać.

Hormon beta hCG zaczyna być produkowany w momencie zagnieżdżenia zarodka w macicy. Zanim jednak do tego dojdzie, zapłodniona komórka jajowa wędruje około 6 dni przez jajowód. Mniej więcej 2 dni po zagnieżdżeniu zarodka w endometrium wyższe stężenie beta hCG zaczyna być wykrywalne w krwi i w moczu. Dlatego właśnie szacuje się, iż test ciążowy najwcześniej może dać pozytywny wynik 8-10 dni po stosunku.

Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny? - Poradnik Dla Mam (2022) (1)

Wiarygodność wcześnie wykonanego testu ciążowego

Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż test wykonany 8-10 dni po stosunku da wynik fałszywie negatywny. Na tak wczesnym etapie stężenie beta hCG może jeszcze nie być na tyle wysokie, by wykryło je badanie moczu. Poza tym owulacja mogła nastąpić nawet 2-3 dni po stosunku, a to oznacza zapłodnienie w terminie późniejszym, niż kobieta się spodziewa. Tak wcześnie wykonany test i tak trzeba powtórzyć.

Testy ciążowe bardzo rzadko dają wynik fałszywie pozytywny. Może się tak jednak stać, jeśli zostanie wykonany zbyt wcześnie. Implantacja zapłodnionej komórki jajowej może się nie udać – w praktyce zagnieżdżenie zarodka kończy się sukcesem tylko w 60%. W tym czasie jednak trofoblast już może zacząć produkować gonadotropinę kosmówkową. W takim wypadku na teście może pojawić się blada druga kreska. Nieudana implantacja zarodka kończy się zwykłą miesiączką, a kobieta nie ma świadomości, że doszło do zapłodnienia. Zdecydowanie lepiej w tej nieświadomości pozostać i nie robić sobie złudnych nadziej (lub obaw), gdy zbyt wcześnie wykonany test da wynik pozytywny.

Warto wiedzieć: gdy druga kreska jest bardzo blada

Dwie kreski na teście ciążowym wskazują wynik pozytywny, niezależnie od zabarwienia kreski testowej. Blada kreska testowa prawdopodobnie wskazuje na bardzo wczesną ciążę. Powtórzony następnego dnia lub za dwa dni, test powinien już wykazać dwie wyraźne kreski.

(Video) OBJAWY CIAŻY | zanim TEST wyjdzie pozytywny 🤰

Jeżeli jednak powtarzane przez kilka dni testy wciąż pokazują kobiecie bladą drugą kreskę, warto uda się do lekarza jak najszybciej. Wolno wzrastający poziom beta hCG może wskazywać na ciążę pozamaciczną lub zagrażające poronienie. Stężenie tego hormonu wzrasta także przy niektórych chorobach, m.in. zmiana nowotworowych, chorobach nerek lub tarczycy, jak również w okresie okołomenopauzowym i przy przyjmowaniu niektórych leków antydepresyjnych.

Warto również wiedzieć, iż tuż po owulacji w organizmie kobiety wzrasta stężenie hormonu podobnego do beta hCG. Wykonany w takim terminie test ciążowy może przynieść wynik fałszywie pozytywny – blada druga kreska najpewniej już nie pojawi się na teście powtórzonym następnego dnia.

Wiarygodność testu ciążowego – prawidłowe wykonanie

Przeprowadzony w odpowiednim terminie, zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na ulotce producenta, test ciążowy daje 99% pewności pozytywnego lub negatywnego wyniku. Dwie wyraźne kreski to dla kobiety wiarygodny znak, iż w jej ciele rozwija się nowe życie. Uznaje się, iż negatywny wynik testu wykonanego po 10. dniu od stosunku również jest miarodajny. Jeśli miesiączka nastąpi w terminie lub nawet z opóźnieniem, nie ma potrzeby powtarzania badania.

Należy pamiętać, iż na prawidłowość wykonania testu ciążowego ma wpływ nie tylko termin jego wykonania. Ważne jest, by do badania użyć moczu zebranego tuż po przebudzeniu – stężenie beta hCG jest wtedy najwyższe. Testów nigdy nie należy używać po terminie ważności. Każdy z nich jest jednorazowy, więc nawet przy negatywnym wyniku produktu nie można użyć ponownie. Wynik testu ciążowego odczytuje się zawsze w czasie wskazanym w ulotce – nie ma sensu spoglądać na niego np. po godzinie, ponieważ pasek testowy może ulec przebarwieniu, niemającym nic wspólnego z ciążą.

Dwie kreski na teście ciążowym – co dalej

Uzyskanie pozytywnego wyniku testu ciążowego powinno skłonić przyszłą mamę do jak najszybszego zapisania się do lekarza. Wykona on standardowe badanie oraz zleci USG – już w 5. tygodniu ciąży potwierdzi ono obecność pęcherzyka ciążowego w macicy. W 6. tygodniu natomiast możliwe jest już wykrycie akcji serca dziecka. Ginekolog prowadzący ciążę zleci także inne badania, m.in. morfologię krwi, badanie ogólne moczu i cytologię.

Stężenie beta hCG wykazuje także badanie krwi – jest ono bardziej precyzyjne niż badanie moczu. Może je zlecić lekarz, choć zwykle nie jest refundowane. Kobieta spodziewająca się dziecka może także samodzielnie zlecić test laboratoryjny. Badanie takie jest odpłatne, w zależności od regionu może wynosić 25-35 zł. Należy jednak pamiętać, iż test beta hCG z krwi wykonuje się takim samym terminie, co domowy test ciążowy – najwcześniej 8.-10. dnia po stosunku.

Warto wiedzieć: jak wzrasta beta hCG w ciąży

Badanie laboratoryjne stężenia hormonu beta hCG w krwi pozwala nie tylko potwierdzić lub wykluczyć odmienny stan kobiety, ale też oszacować, który to tydzień ciąży i czy rozwija się ona prawidłowo.
Stężenie gonadotropiny kosmówkowej w pierwszych tygodniach prawidłowej ciąży powinno wzrastać według następującego schematu:
7. dzień po owulacji – 3. tydzień ciąży: mniej niż 5 mIU/ml
3. tydzień ciąży: 5-50 mIU/ml
4. tydzień ciąży: 4-426 mIU/ml
5. tydzień ciąży: 19-7340 mIU/ml
6. tydzień ciąży: 1080-56500 mIU/ml
7.-8. tydzień ciąży: 7650-229000 mIU/ml
9.-12. tydzień ciąży: 25700-288000 mIU/ml
Należy jednak pamiętać, iż odstępstwa od powyższych norm nie zawsze oznaczają nieprawidłowości. Na przykład wyższe stężenie beta hCG obserwuje się w ciąży bliźniaczej.

(Video) Test Ciążowy Clearblue

Autor:

Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny? - Poradnik Dla Mam (2022) (2)

Darek

„Test ciążowy bada poziom stężenia hormonu beta hCG w moczu. Wzrasta on według określonych norm w każdej prawidłowej ciąży.”

Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny? - Poradnik Dla Mam (2022) (3)

Article information

Author: Arline Emard IV

Last Updated: 07/24/2022

Views: 6286

(Video) Testy ciążowe z apteki - jakie są i czym się różnią?

Rating: 4.1 / 5 (72 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Arline Emard IV

Birthday: 1996-07-10

Address: 8912 Hintz Shore, West Louie, AZ 69363-0747

Phone: +13454700762376

Job: Administration Technician

Hobby: Paintball, Horseback riding, Cycling, Running, Macrame, Playing musical instruments, Soapmaking

(Video) Termin porodu - zaskakujące fakty❗ Jak liczyć tygodnie ciąży❓

Introduction: My name is Arline Emard IV, I am a cheerful, gorgeous, colorful, joyous, excited, super, inquisitive person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.

Domowe badanie najlepiej wykonać w terminie spodziewanej miesiączki. W praktyce, podwyższone stężenie beta hCG ujawnia się w moczu kilka dni wcześniej.

Należy jednak pamiętać, iż wcześnie wykonany test ciążowy może dać wynik fałszywie negatywny, a w niektórych przypadkach nawet fałszywie pozytywny.. Pierwsze objawy ciąży Jak działa test ciążowy Testy ciążowe – rodzaje Kiedy zrobić test ciążowy Wiarygodność wcześnie wykonanego testu ciążowego Wiarygodność testu ciążowego – prawidłowe wykonanie Dwie kreski na teście ciążowym – co dalej. Jeśli na teście nie pojawi się żadna kreska, wynik jest nieważny – badanie należy powtórzyć z użyciem nowego produktu.. Testy ciążowe różnią się także czułością.Standardowo wykrywają stężenie beta hCG na poziomie 20 mlU/ml, 25mlU/ml lub 30mlU/ml.. Na rynku dostępne są także testy bardzo czułe – wykrywają one stężenie beta hCG już na poziomie 10mlU/ml.. Wskazówki związane z prawidłowym wykonaniem testu zawsze umieszczone są na ulotce konkretnego produktu – należy się ich ściśle trzymać, aby uzyskany wynik testu ciążowego był wiarygodny.. Dlatego właśnie szacuje się, iż test ciążowy najwcześniej może dać pozytywny wynik 8-10 dni po stosunku.. Na tak wczesnym etapie stężenie beta hCG może jeszcze nie być na tyle wysokie, by wykryło je badanie moczu.. Wykonany w takim terminie test ciążowy może przynieść wynik fałszywie pozytywny – blada druga kreska najpewniej już nie pojawi się na teście powtórzonym następnego dnia.. Należy jednak pamiętać, iż test beta hCG z krwi wykonuje się takim samym terminie, co domowy test ciążowy – najwcześniej 8.-10. dnia po stosunku.. Warto wiedzieć: jak wzrasta beta hCG w ciąży Badanie laboratoryjne stężenia hormonu beta hCG w krwi pozwala nie tylko potwierdzić lub wykluczyć odmienny stan kobiety, ale też oszacować, który to tydzień ciąży i czy rozwija się ona prawidłowo.Stężenie gonadotropiny kosmówkowej w pierwszych tygodniach prawidłowej ciąży powinno wzrastać według następującego schematu:7. dzień po owulacji – 3. tydzień ciąży: mniej niż 5 mIU/ml3.

Spóźniona miesiączka i nudności - to mogą być pierwsze objawy ciąży. W tym przypadku warto wykonać test ciążowy. Jak działa i który rodzaj testu wybrać?

Oznacza się go w moczu lub we krwi.. Domowe testy ciążowe mogą się od siebie różnić, w zależności od producenta, dlatego przed użyciem należy się zapoznać się z instrukcją.. Ceny testów ciążowych różnią się od siebie w zależności od rodzaju testu.. W celu prawidłowego wykonania testu wyjmij go z opakowania i zdejmij nasadkę.. Paskowy test ciążowy jest również bardzo prosty do wykonania.. Ma on trzy opcje wyniku: pozytywny, negatywny oraz błędny.. błędny wynik (należy powtórzyć test) : jeśli w okienku wyniku testu tradycyjnego nie pojawi się żadna linia lub pojawi się tylko jedna linia w obszarze (T), i brak linii w obszarze (C) jego wynik jest błędny.

Test ciążowy i wszystko co musisz o nim wiedzieć. Sprawdź: Kiedy wykonać test ciążowy? Jaki test wybrać? Czy test ciążowy może przekłamać wynik? Poznaj porady dotyczące testów ciążowych.

Dzisiejsze testy ciążowe są bardzo wiarygodne.. Do zapłodnienia może dojść nawet kilka dni po stosunku.. Testy ciążowe w postaci flamastra – w ich przypadku test umieszcza się pod strumieniem moczu.. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na testy płytkowe, paskowe czy w postaci flamastra, musisz uważnie zapoznać się z ulotką.. Są trzy rodzaje testów: testy płytkowe, testy strumieniowe oraz testy paskowe.. Zastanawiasz się czy test ciążowy może się mylić?. Polega on na pobraniu krwi i przebadaniu jej pod kątem stężenia hormonu hCG.. Początkowy brak kreski może wskazywać na niski poziom hormonu beta-hCG, co z kolei może oznaczać, że jesteś na bardzo wczesnym etapie ciąży.. Laboratoryjne badanie moczu – już siedem dni po zapłodnieniu można wykryć w moczu obecność beta-hCG.. Badanie krwi – hormon beta-hCG można wykryć także we krwi lub surowicy.. Czytaj dalej → Cykl miesiączkowy, Testy ciążowe. Co może...

Po jakim czasie zrobić test ciążowy? Zobacz po jakim czasie od stosunku test wykryje ciążę.

Tak naprawdę do zapłodnienia dochodzi w ciągu 24 do 48 godzin od. owulacji.. Kilka godzin od stosunku nie warto. marnować testu ciążowego.. Musimy raczej brać pod uwagę te 3 dni od. stosunku.. Biorąc pod uwagę po ilu dniach. mogło dojść do zapłodnienia, do dni zagnieżdżenia dodajemy dni zapłodnienia.. Najszybciej po 10 dniach od stosunku.. Możemy jednak nie otrzymać wiarygodnych. wyników.. Po jakim czasie zrobić test ciążowy - wyjaśnienia krok po kroku, rodzaje testów, test ciążowy płytkowy i w laboratorium. Dlatego tak ważne jest pytanie po jakim. czasie test wykryje ciążę.. Odpowiedź na pytanie po jakim. czasie zrobić test ciążowy zależy od czułości testu.. Dlatego warto dowiedzieć się jak to działa i po jakim. czasie test wykryje ciążę.

Chcesz wiedzieć, czy jesteś w ciąży - w pierwszej kolejności wykonaj test ciążowy z apteki. Podpowiadamy - Jaki test ciążowy wybrać? Jak i kiedy prawidłowo go wykonać? oraz Czy i kiedy test wykonany w domu daje wiarygodny wynik?

Pink Test strumieniowy - wystarczy umieścić test pod strumieniem moczu na ok. 10 sekund i po 1-4 minutach odczytać wynik.. Działanie testu ciążowego dostępnego w aptece polega na reakcji chemicznej zachodzącej między przeciwciałami anty-hCG, które zostały fabrycznie naniesione na test, a hormonem beta hCG (gonadotropiną kosmówkową) obecnym w moczu lub krwi kobiety ciężarnej już kilka dni po zapłodnieniu (do którego może dojść do kilku dni po stosunku).. Należy jednak mieć na uwadze, iż do zapłodnienia może dojść nawet po 3-5 dni po stosunku, dlatego test warto wykonać nie wcześniej niż po 6-10 dniach od stosunku.. Dostępne są także testy o czułości 25 mlU/ml (np.. Testy ciążowe kupione w aptece wykazują skuteczność na poziomie 99%, jednak aby potwierdzić ciążę i zbadać jej przebieg należy udać się do lekarza ginekologa, który zleci badanie stężenia hormonu beta hCG we krwi oraz jeśli będzie taka konieczność - wykona USG dopochwowe lub przezbrzuszne.

Objawy ciąży bywają nieoczywiste - ból podbrzusza, temperatura... to w zasadzie może znaczyć, kolokwialnie mówiąc "wszystko i nic". Jeśli chcesz się p

Test ciążowy po 3 dniach i po 10 dniach od owulacji może dać dwa różne wyniki.. Kiedy najwcześniej można wykonać test ciążowy?. Powtórzenie testu po kilku dniach może przynieść radosne wieści - wtedy poziom hormonu beta hcg będzie wystarczająco wysoki, a test pokaże prawidłowy wynik badania.. Testy ciążowe o wyniku negatywnym, zwłaszcza te przeprowadzane na tydzień przed okresem lub na kilka dni po stosunku, obarczone są wyższym prawdopodobieństwem błędu niż testy z wynikiem pozytywnym.. Wynik testu pojawia się w okienku po kilku minutach.. Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?. To, po ilu dniach od stosunku wykonany zostanie test ciążowy, może mieć wpływ na jakiego wynik - w przypadku wątpliwości (lub np.. Skuteczność testów dostępnych w aptekach i drogeriach zależna jest od ich czułości oraz od tego, kiedy test ciążowy jest przez kobietę wykonywany.. Badanie również polega na kontroli ilość beta hCG, tylko tym razem nie w moczu, a we krwi.. Wynik - niezależnie od tego czy pozytywny czy negatywny - bywa zaskoczeniem.. Kiedy zrobić test ciążowy?

Videos

1. Dlaczego warto robić test papp-a nawet przy prawidłowym wyniku USG w ciąży?
(Nicole Mamaginekolog)
2. Sprawa dla reportera - 28.07.2022 #sprawadlareportera
(Sprawa Dla Reportera TVP)
3. Co wiesz o swoim moczu? - Praktyczny poradnik dla pacjenta
(Medyczne Wykłady dla Pacjentów)
4. ODPOWIADAM na Wasze pytania Q&A#01
(Doktor Gaweł - O Zdrowiu Kobiet Bez Tabu)
5. Wirus HIV - ekspert ujawnia wszystko, co MUSISZ WIEDZIEĆ
(Pacjenci)
6. JAK ZROBIĆ DOMOWY TEST NA HIV/AIDS - opinie
(trzeciaktomek)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Duane Harber

Last Updated: 08/05/2022

Views: 6484

Rating: 4 / 5 (51 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Duane Harber

Birthday: 1999-10-17

Address: Apt. 404 9899 Magnolia Roads, Port Royceville, ID 78186

Phone: +186911129794335

Job: Human Hospitality Planner

Hobby: Listening to music, Orienteering, Knapping, Dance, Mountain biking, Fishing, Pottery

Introduction: My name is Duane Harber, I am a modern, clever, handsome, fair, agreeable, inexpensive, beautiful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.