Trzeba przewietrzyć kadrę na EURO (2022)

KAMIL DRĄG: Polscy siatkarze przegrali olimpijski ćwierćfinał z Francją, ale już 1 września w czterech krajach rozpoczynają się mistrzostwa Europy. Najważniejsze mecze zostaną rozegrane w naszym kraju, tymczasem wszyscy zadajemy sobie pytanie, w jakim składzie zagrają Biało-Czerwoni.

ŁUKASZ KADZIEWICZ: Potrzebne są lekkie personalne korekty. Piotrek Nowakowski powinien odpocząć i spokojnie przygotować się do sezonu ligowego, a Misiek Kubiak wyleczyć się. W ich miejsce mogliby wskoczyć Norbert Huber i Tomasz Fornal, którzy do końca byli z tą drużyną, pojechali nawet na obóz do Japonii. Czternastkę należałoby uzupełnić libero Damianem Wojtaszkiem i jeszcze jednym zawodnikiem, bo przecież w mistrzostwach Europy zagra czternastu siatkarzy, a nie dwunastu, jak w igrzyskach.

KD: A może olimpijczycy powinni odpocząć? Może w EURO należy dać szansę zawodnikom, z szerokiego zaplecza kadry, których w Tokio nie było?

ŁK: Nie, nie i jeszcze raz nie! Traumę trzeba przerobić w tej samej grupie. Zawodnicy, którzy przegrali igrzyska, teraz powinny wyjść na boisko, triumfować i pokazać, że wciąż są mocnym zespołem.

KD: A pamiętasz mistrzostwa Europy 2015 w Bułgarii? Reprezentacja Polski pojechała na ten turniej zaraz po morderczym Pucharze Świata, w którym nie udało jej się wywalczyć olimpijskiego awansu. Zawodnicy byli zmęczeni fizycznie i psychicznie, do tego kompletnie zdołowani. I jak to się skończyło?

ŁK: Porażką ze Słowenią w ćwierćfinale. To żaden argument. Ze Słowenią przegrywamy przecież w każdych mistrzostwach Europy.

KD: To prawda, ale wtedy pewnie przegralibyśmy z każdym w miarę dobrym zespołem. Do Bułgarii poleciała rozbita, przygnębiona i zmęczona armia. Może teraz po przegranych igrzyskach warto jednak postawić na zawodników z drugiego szeregu. Poza Fornalem, Huberem i Wojtaszkiem, o których wspomniałeś, są jeszcze Jakub Popiwczak, Karol Kłos, Bartosz Bednorz, Bartosz Kwolek, Maciej Muzaj, Marcin Janusz i inni zawodnicy mający za sobą występy w kadrze. Przecież w 2019 roku grając drugim „garniturem” zdobyliśmy brązowy medal Ligi Narodów w Chicago. Po to Heynen budował tak szerokie zaplecze kadry, żeby w takich momentach jak ten z tego skorzystać. Chcesz tych zmęczonych fizycznie i psychicznie długimi przygotowaniami i zdołowanych olimpijską klęską zawodników znowu zmuszać do kolejnego wysiłku w znacznie mniej prestiżowej imprezie? Po co?

ŁK: Żeby podnieśli się po laniu w Tokio, żeby przepracowali na boisku tę traumę, żeby zakończyli sezon jako zwycięzcy, a nie jako przegrani. Chcę się po prostu poczuć lepiej po mistrzostwach Europy. Chodzi o to, żeby Fabian Drzyzga uwierzył, że jest w stanie dobrze kreować grę i wrócić do systemu z 2018 roku. Padło z mojej strony wiele słów krytycznych pod jego adresem, ale prawda jest taka, że w naszym kraju jest Fabian i długo, długo nic. Niech dostanie szansę, żeby się zrehabilitować, podobnie jak kilku innych graczy.

KD: Sensowny argument, pytanie tylko czy zmęczeni i zdołowani zawodnicy będą w stanie znowu wskoczyć na najwyższe obroty?

ŁK: Kto jest zmęczony? Kamil Semeniuk czy Łukasz Kaczmarek, którzy prawie nie grali w Tokio?

KD: Pamiętaj o tym, że mają za sobą wyczerpujący sezon ligowy, w którym walczyli na kilku frontach a w maju wygrali Ligę Mistrzów. Potem były długie przygotowania, zamknięcie w bańce w Rimini podczas Ligi Narodów i wczesny wyjazd do Japonii. Nawet jeśli nie są zmęczeni fizycznie, w co wątpię, to psychicznie naprawdę dostali w kość. Uważam, że w EURO powinna zagrać większa grupa zawodników z szerokiego zaplecza kadry. Wymienienie całej dwunastki mija się pewnie z celem, ale przewietrzenie składu byłoby z korzyścią dla wszystkich, a wciąż moglibyśmy liczyć na medal w katowickim Spodku, gdzie odbędą się półfinały i finał. Swoją drogą – z powodu pandemii – ten termin mistrzostw Europy jest naprawdę fatalny. Najpierw była mordercza Liga Narodów, potem igrzyska i na koniec chyba na dobicie EURO.

ŁK: A może to dobrze, że te mistrzostwa Europy będą po Tokio? Przeklinaliśmy ten terminarz, ale teraz właściwie się cieszę, że ta impreza się odbędzie. Sport ma to do siebie, że po porażce wchodzisz do wanny z lodem, kąpiesz się, potem śpisz, sprawdzasz czy rodzina żyje i walczysz dalej.

KD: Myślisz, że miesiąc znowu zatęsknimy za siatkówką?

ŁK: Pewnie, że tak! I za pełnymi trybunami, bo igrzyska bez kibiców są wybrakowane. Cieszmy się EURO a potem naszą PlusLigą. Nie będzie to liga mistrzów olimpijskich, ale niech będzie ligą mistrzów Europy.

KD: Bo choć reprezentacja Polski przegrała olimpijski ćwierćfinał w Tokio z Francją i dzisiaj rozdrapujemy rany po tym bolesnym wydarzeniu, to wcale nie znaczy, że nagle wszystko legło w gruzach. O przyszłości męskiej kadrą i polskiej siatkówki nadal możemy myśleć z optymizmem. Wciąż jesteśmy potęgą.

ŁK: Pewnie, że tak! Po prostu dostaliśmy w ryj i teraz musimy stanąć przed lustrami i nazwać rzeczy po imieniu. Przegraliśmy, bo zagotowała się głowa Vitalowi, bo kilku zawodników uwierzyło w swoją nieśmiertelność. Bez zdrowych pleców, z kontuzją nie zagrasz na dobrym poziomie. Nie ma bata. Polska siatkówka mimo tej olimpijskiej porażki nadal ma się bardzo dobrze. Teraz trzeba się tylko modlić, żeby nie podpalić tej dyscypliny wyborami w PZPS, bo te asy ze związku na bank wyciągną jakiegoś trupa z szafy. Dzisiaj wybieramy między dżumą i cholerą. Niech te wybory się skończą i idźmy dalej. Za rok mamy mistrzostwa świata, za trzy lata igrzyska i każdy z obecnych graczy kadry ma szansę pojechać do Paryża.

KD: Jesteś pewien, że Piotr Nowakowski, Bartek Kurek czy Michał Kubiak dojadą do Paryża? Będą mieli wtedy po 35–36 lat. Jak znam życie, zaraz podniosą się głosy, że w reprezentacji Polski czas na zmianę pokoleniową.

ŁK: Nie ma mowy o żadnej zmianie pokoleniowej! Idźcie na drzewo, na grilla na Wisłą wszyscy, którzy tak myślicie. Jaka zmiana pokoleniowa? Wyrzucimy Drzyzgę czy Kurka?Nikogo z tych zawodników nie zawoziliśmy na pierwsze treningi, więc nie będziemy im teraz kończyć karier. W naszej drużynie mają grać najlepsi siatkarze, a nie najmłodsi.

KD: Pamiętam jak po mistrzostwach Europy 2017 niektórzy domagali się odmłodzenia kadry i odesłania na emeryturę Kubiaka, Kurka czy Drzyzgę. Potem ci zawodnicy zostali mistrzami świata. Kiedy do drużyny dołączył Wilfredo Leon, uważany za jednego z najlepszych na świecie, wydawało się, że nic nie może Biało-Czerwonych zatrzymać. A jednak zatrzymali nas Francuzi. Do Leona trudno mieć jednak pretensje.

ŁK: Pewnie, że nie można. Grał bardzo dobrze, w wielu meczach robił różnicę i sprawdził się. Ale Wilfredo nie jest nadczłowiekiem, nie wygra nam wszystkich spotkań. Zapomniał o tym chyba nasz rozgrywający, bo w pewnym momencie zapomniał, że na boisku są także inni gracze.

KD: Leon grał dobrze w tym turnieju, miał przynajmniej trzy mecze, w których zasłużył na nagrodę MVP, w starciu z Francją też nie zawiódł. Tyle, że siatkówka to gra zespołowa. Nie polega na tym, że przyjdzie jeden gość i odwróci losy meczu. Mecze wygrywa się grą kombinacyjną

ŁK: Czyli znowu wracamy do błędów trenera i rozgrywającego. Bo jeśli Fabian zaczyna się mylić, to albo go zmieniasz, albo przechodzisz na ręczny tryb sterowania mówiąc mu, co masz grać. A ja nie widziałem ani jednego, ani drugiego.

KD: Zostawmy już te rozliczenia, porozmawiajmy o przyszłości, która wciąż napawa nas optymizmem. Czegoś się obawiasz?

ŁK: Tego, że sami popsujemy polską siatkówkę, że pobrudzimy ją politycznie. Ważne, żeby sprawami organizacyjnymi zajęli się profesjonaliści, ale dzisiaj w PZPS ich nie widzę. Nie dziwię się Vitalowi, że nie ma z kim rozmawiać w związku. Patrzę na pion szkolenia i zastanawiam się, czy ktoś tam panuje nad sytuacją. Nie robię wycieczek personalnych, ale naszą siatkarską centralę widzę dzisiaj przez pryzmat wycieczki działaczy do Tokio, albo próby mariażu polityki ze sportem. O siatkówkę się nie boję. Mamy mocną reprezentację z wieloma zawodnikami, szeroki dół piramidy, mocną PlusLigę. Będziemy też mieli silną jak nigdy 1. ligę i to też napędzi dyscyplinę. Nie możemy jednak głaskać zawodników i śpiewać im, że nic się nie stało. Też miałem łzy w oczach, jak patrzyłem na „Kurasia”, też nie spałem w nocy po meczu z Francją.

KD: I też pamiętasz smak olimpijskiej porażki jako dwukrotny olimpijczyk.

ŁK: Akurat ja dobrze wiem, co znaczy zjeść kawałek gówna w ćwierćfinale igrzysk. Do dzisiaj ten ból czasami wraca. Dlatego dzisiaj nie chcę dokopywać chłopakom. Trzeba jednak powiedzieć parę przykrych słów.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Pres. Carey Rath

Last Updated: 03/30/2022

Views: 6241

Rating: 4 / 5 (61 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Pres. Carey Rath

Birthday: 1997-03-06

Address: 14955 Ledner Trail, East Rodrickfort, NE 85127-8369

Phone: +18682428114917

Job: National Technology Representative

Hobby: Sand art, Drama, Web surfing, Cycling, Brazilian jiu-jitsu, Leather crafting, Creative writing

Introduction: My name is Pres. Carey Rath, I am a faithful, funny, vast, joyous, lively, brave, glamorous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.