Uprawa i cięcie winogron - porady praktyczne (2022)

Wszystko na temat sadzenia winogron -co warto wiedzieć

Sadzenie winogron – sadzonki winogron

Zanimzdecydujesz się na kupno konkretnej sadzonki winogron, zastanów się nadodmianą. Przy wyborze przede wszystkim kieruj się takimi wskaźnikami jakmrozoodporność i okres dojrzewania. Niektóre europejskie odmiany winogron,chociaż w zasadzie są odporne na zimowe morzy, czasami mogą być narażone nawczesnowiosenne zmiany temperatur. Warto więc dokładnie dowiedzieć się iznaleźć takie odmiany winogron, które na pewno utrzymają się dobrze w naszymklimacie. Sadzenie winorośli wymaga odpowiedniego przygotowania.

Kolejnymczynnikiem, który bywa przeważający w tej dziedzinie, jest przeznaczeniekrzewów. Jeśli chcesz, by ocieniały altanę lub rosły na pergoli i spełniałytakże zadanie dekoracyjne, musisz zdecydować się na inne odmiany winogron niż wtedy,kiedy chcesz rozmieścić je w sadzie na palikach. Każda odmiana może mieć innypokrój, część z nich jest bardziej podatna na szybkie rozrastanie się i pięciesię w górę, inne natomiast są nieco mniej bujne, za to znacznie obficiej wydająowoce.

Sadzonkiwinogron wybranej odmiany powinieneś kupić wyłącznie w sprawdzonej szkółce lubu renomowanego sprzedawcy. To jeden z najważniejszych warunków powodzeniauprawy. Sadzonki winogron są dostępne na rynku w pojemnikach lub z nagimkorzeniem. W miarę możliwości wystrzegaj się tej drugiej opcji, ponieważ tegorodzaju krzewy są niższej jakości i mogą nie przyjąć się na stałym miejscu.Oczywiście możliwe jest także szczepienie winogron, ale materiał do szczepektakże pozyskuj od sprawdzonych hodowców. Jeśli interesuje cię także uprawamoreli na owoce, przeczytaj ten artykuł.

Skuteczne nawozy do winorośli - sprawdź je!

Sadzenie winogron – stanowisko

Jak sadziń winogrona? Krzewywinogronu sadzi się wczesną wiosną lub jesienią. Oba terminy są dobre, z tymjednak założeniem, że sadzonki w pojemnikach, które mają liczne liście lepiejsadzić na przełomie wiosny i lata. Uprawa winogron powinna zacząć się odstarannie przygotowanego stanowiska. Uprawa winorośli wymaga zatem wykonania nieco pracy.

Sadzeniewinogron należy przeprowadzić wyłącznie na dokładnie oczyszczonym,odchwaszczonym podłożu, które wcześniej zostanie głęboko przekopane. Podłożemożna wzmocnić obornikiem lub kompostem. Sadzenie winogron ma znacznie większeszanse powodzenia w przypadku nawożenia naturalnego, nawozy mineralne używa siętylko w razie konieczności.

Oczywiściedla winorośli należy wybrać mocno nasłonecznione miejsce. Na słonecznychstanowiskach sadzenie winogron udaje się lepiej, ponieważ rośliny szybciej sięrozwijają i błyskawicznie zawiązują owoce, są także mniej podatne na chorobywinogron. Roślina potrzebuje żyznej gleby, próchniczej i bardzo lekkiej. Dobrzeczuje się w miejscach, gdzie podłoże szybko się nagrzewa. Nie znosi natomiastpodmokłego terenu – nadmiar wody nie wpływa zbyt dobrze na rozwój roślin. Jeśliinteresuje cię uprawa wiśni na owoce, przeczytaj ten artykuł.

Sadzeniewinogron polega na umieszczeniu sadzonki w dołku o około półmetrowej średnicy.Każda sadzonka musi być palikowana, chyba, że roślina jest sadzona przy siatcelub ścianie altanki. Sadzenie winogron wymaga dość dużo wprawy, ponieważwinogron musi być przysypany ziemią lub torfem w taki sposób, by jedynie połowasadzonki wystawała nad powierzchnię gleby, ale jej poziom koniecznie musi byćponiżej 2-3 pęka.

Uprawa winogron – zabiegi

Jak podlewać winogrono?

Jeśli chodzio podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak podlewanie i nawożenie, uprawawinogron nie jest szczególnie skomplikowana. Rośliny, zwłaszcza te starszebardzo dobrze radzą sobie z niedoborem wody, dlatego podlewa się je tylko wprzypadku przeciągającej się suszy. Niektóre odmiany winogron mogą być bardziejwrażliwe na niedobór wody, dlatego warto je podlewać regularnie, jeśli rosną nabardzo przepuszczalnym podłożu. Uprawa winogron młodych wymaga nieco częstszegopodlewania, zwłaszcza tuż po posadzeniu. Rośliny warto także wyściółkować, abyzapewnić im większą wilgotność podłoża i móc ograniczyć nakłady na podlewanie.

Uprawa winorośli - nawożenie winogron

Rośliny,chociaż wydają się dość wymagające, nie mają szczególnie wysokiegozapotrzebowania na składniki mineralne. Wszystko, co jest im potrzebne można imzapewnić przeprowadzając nawożenie raz w roku. Robi się to wiosną, dokładnierozkładając kompost między palikami. Profesjonalne mineralne nawozy dowinorośli także mogą się przydać, zwłaszcza, jeśli po analizie składu glebystwierdzisz, że w podłożu jest za mało mikroskładników. Interesuje cię uprawakrzewu agrestu na owoce? Porady znajdziesz w tym artykule.

Ważnymzabiegiem jest także ochrona roślin przed zimnem. Zima niestety daje się weznaki winogronom, które teoretycznie wytrzymują temperaturę do -20 stopniCelsjusza. W praktyce jednak nie zawsze się to sprawdza, dlatego w listopadzieprzykrywa się korzenie rośliny warstwą ziemi o wysokości około 30 cm. Krzewmożna także owinąć agrowłókniną lub chochołem ze słomy.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o cięciuwinogron

Kiedy przycinać winogron?

Jednakuprawa winogron wymaga jeszcze jednego ważnego zabiegu, którego nie możnapominąć. Jest nim cięcie winogron, zabieg pielęgnacyjny bez którego rośliny niebędą owocować lub zbiór będzie bardzo mizerny. Przycinanie przeprowadza sięzarówno dlatego, żeby kształtować krzew, jak i w celu prześwietlenia go –często zdarza się, że ukryte pod liśćmi owoce nie dojrzewają, ponieważ nie majądostępu do słońca. Co więcej, cięcie winogron jest często także odmładzające iinterwencyjne – to najlepszy sposób, by szybko wyeliminować liczne chorobywinogron.

Kiedyprzycinać winogron? Pierwsze cięcie w sezonie przeprowadza się bardzo wcześnie– pod koniec lutego lub na początku marca. Zimna aura nie będzie dla roślinyzagrożeniem, większe jest, jeśli przeprowadzisz cięcie winogron w kwietniu,kiedy to występuje płacz łozy i rany trudniej się goją, a to powoduje licznechoroby winogron. Jednak z cięcia wczesnowiosennego należy zrezygnować, jeśliutrzymują się silne mrozy.

Drugitermin, kiedy należy przeprowadzić zabieg to jesień, wtedy to przeprowadza sięcięcie dopiero wtedy, gdy krzewy nie mają już żadnych liści. W czasie wegetacjitakże można przeprowadzać pojedyncze cięcia, zwłaszcza prześwietlające, tejednak polegają tylko na usuwaniu zbędnych liści i nadmiernie wybujałych pędów,które ograniczają winoroślom dostęp do promieni słonecznych.

Uprawa i cięcie winogron - porady praktyczne (1)

Polecane akcesoria i nawozy do owoców - sprawdź je!

Cięcie winogron – podstawowe zasady

Cięciewinogron i cięcie winorośli przede wszystkim powinno być dość mocne. Lekkie przycinanie końcówekpędów i usuwanie liści nic nie zdziała, ponieważ roślina ma tendencję doszybkiego rozwoju i błyskawicznego rozprzestrzeniania się. Jedynie silne cięciesprawi, że roślina pobudzi się do wytworzenia pędów płodnych, na których będąmogły pojawić się owoce. Ponadto nie mają zbyt wielu liści do utrzymania,będzie owocowała znacznie obficiej, a grona będą większe i smaczniejsze. Przycinanie winogron jest zatem jak najbardziej potrzebne.

Wyróżnićmożna kila rodzajów cięcia winogron. Najważniejsze jest cięcie zasadnicze,czyli to, które ma na celu usunięcie starych pędów i pobudzenie rośliny doowocowania. Polega na skracaniu łoz. Warto zrobić to w dwóch turach – jesieniątylko obciąć najgrubsze, zdrewniałe gałęzie, wiosną dokonać silniejszego cięciałoz. Wszystkie rany i ślady po sekatorze muszą być zabezpieczone odpowiedniąmaścią ogrodniczą, ponieważ może okazać się, że niezaleczone miejsca staną sięogniskiem choroby grzybowej. Jeśli interesuje cię także uprawa krzewu porzeczkina owoce, przeczytaj ten artykuł.

Jeśli zależyci na dobrych plonach, powinieneś także co roku przeprowadzić cięcie naowocowanie. Polega to na ograniczeniu liczby płodnych pąków – to z nichwyrastają pędy, na których pojawią się owoce. Najpiękniejsze i najsmaczniejszegrona otrzymuje się na krzewach prowadzonych na 6-8 pąków, w przypadku mniejpłodnych odmian można pozwolić sobie na utrzymywanie 10 pąków.

Ostatnim rodzajem cięcia,którego nie możesz zaniedbywać jest tak zwane cięcie zielone, które w zasadziepowinno się przeprowadzać regularnie przez cały okres wegetacyjny, od momentupojawienia się kwiatów. Cięcie zielone polega na wyłamywaniu liści ibezpłodnych pędów, które regularnie przyrastają na roślinie przez cały sezon.Ich usuwanie ma na celu nie tyle pobudzenie rośliny do rozwoju, co odciążeniejej – nie musząc utrzymywać liści, roślina będzie mogła dostarczyć więcejskładników owocom. W tym czasie należy także bardzo dokładnie usuwać wszystkie„pasierby”, czyli pędy, które wyrastają z kątów liści, należy je ucinać naddrugim lub trzecim liściem.

Zobacz również

  • Owoce Winogrona bezpestkowe – opis, sadzonki, uprawa, porady
  • Dżemy i konfitury Przetwory z winogron - sprawdzone przepisy na dżemy i powidła winogronowe
  • Owoce Sadzenie winogron wiosną i jesienią - poradnik praktyczny

Najpowszechniejsze choroby winogron i ochrona roślin

Chociażnajnowsze odmiany są bardziej odporne na choroby, a szczepienie winogronpozwala na uprawianie najbardziej szlachetnych kultywarów na bardziejwytrzymałych podkładkach, nawet wzorcowa uprawa winogron może być narażona nachoroby. Najpowszechniejsze choroby winogron to te pochodzenia grzybowego,które rozwijają się, jeśli podłoże lub powietrze jest zbyt wilgotne.Najbardziej powszechna jest szara pleśń, grzyb, który atakuje owoce i sprawia,że plon nie nadaje się do spożycia. Objawia się występowaniem dużych plam ożółtawym lub szarawym nalocie, powoduje obumieranie także niedojrzałych owoców.

Kolejneuciążliwe choroby winorośli to mączniaki. Zwłaszcza mączniak rzekomy jestbardzo groźny, dlatego, że mączniak rzekomy atakuje całe rośliny, zarówno pędy, jak i liście i owoce.Powoli prowadzi do zamierania całej rośliny, a jego niebezpieczeństwo polegatakże na tym, że błyskawicznie się rozprzestrzenia po całym ogrodzie, nie tylkow uprawie winorośli. Co więcej, może okazać się, że nawet jeśli wydaje ci się,że pokonałeś mączniaka rzekomego, jego zarodniki przetrwają zimę i objawy wrócąze zdwojoną siłą w następnym sezonie.

Obiewymienione choroby winorośli to choroby o podłożu grzybowym. Ich przyczyną mogąbyć zarówno niesprzyjające warunki, jak i błędy uprawne. I niestety, na techoroby nie ma środków naturalnych, jeśli chcesz się ich pozbyć, konieczniemusisz użyć preparatu grzybobójczego. Na rynku dostępne są takie o krótkimokresie karencji, które nie tylko zwalczają objawy choroby, ale także działająprzeciwzarodnikowo, nie pozwalając grzybni na rozwój mączniaka rzekomego. Ochrona roślin jest zapewniona dzięki temu na najwyższym poziomie.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Greg Kuvalis

Last Updated: 04/19/2022

Views: 5866

Rating: 4.4 / 5 (55 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Greg Kuvalis

Birthday: 1996-12-20

Address: 53157 Trantow Inlet, Townemouth, FL 92564-0267

Phone: +68218650356656

Job: IT Representative

Hobby: Knitting, Amateur radio, Skiing, Running, Mountain biking, Slacklining, Electronics

Introduction: My name is Greg Kuvalis, I am a witty, spotless, beautiful, charming, delightful, thankful, beautiful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.