Uprawa malin - Sadzenie, Nawożenie, Przycinanie, Rozmnażanie, Choroby i Szkodniki (2022)

Uprawa malin - Sadzenie, Nawożenie, Przycinanie, Rozmnażanie, Choroby i Szkodniki (1)

 • wymagania glebowe i klimatyczne|
 • sadzenie|
 • odmiany|
 • pielęgnacja|
 • nawożenie|
 • przycinanie|
 • rozmnażanie|
 • zbiór i przechowywanie|
 • choroby i szkodniki

Malina jest krzewem dziko rosnącym w lasach. Jest również chętnie uprawiana w ogrodach przydomowych, ze względu na smaczne i bardzo wartościowe owoce. Jest krzewem o długich, wiotkich, dorastających do 2 metrów pędach i i zielonych liściach z białawym spodem. Owoc maliny składa się ze ściśle przylegających do siebie, małych pestkowców, zebranych w owoc złożony, który w porze dojrzewania lekko oddziela się od stożkowatego dna kwiatowego. Owoce maliny najczęściej są czerwone, jednak są też odmiany o owocach żółtych lub ciemnopurpurowych.

Maliny to pyszne i aromatyczne owoce, bardzo cenione również ze względu na swoje właściwości zdrowotne. W ich owocach są kwasy organiczne (takie, jak askorbinowy, cytrynowy, jabłkowy czy salicylowy), pektyny, antocyjany, związki śluzowe i błonnik. Zawierają mnóstwo witamin, między innymi C, E, K, PP i z grupy B, a także wiele składników mineralnych, takich jak potas, magnez wapń czy żelazo. Cenione są również liście malin, które zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne i sole mineralne, dzięki czemu mają właściwości przeciwbakteryjne, ściągające i przeciwzapalne. Zarówno owoce, jak i liście malin są znakomitym środkiem przeciwgorączkowym. Owoce maliny dzięki zawartości kwasu elagowego mają właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe, uspokajające, obniżające ciśnienie krwi, wspomagają też leczenie przeziębień, zapaleń jamy ustnej, gardła i krtani. Maliny są również stosowane w diecie i kuracjach odchudzających - biorą udział w procesach trawiennych i oczyszczają organizm z toksyn. Mają właściwości antyoksydacyjne - pomagają usuwać wolne rodniki z organizmu.

(Video) Cięcie i rozmnażanie malin

Najsmaczniejsze są maliny zrywane prosto z krzaka. Możemy jeść je na surowo, a także robić z nich pyszne konfitury, galaretki, soki, syropy czy nalewki. Używane są jako dodatek do lodów, ciast, musów, a nawet do dań mięsnych, na przykład z wołowiny, wieprzowiny czy drobiu. Sok z malin doskonale rozgrzewa organizm, jest nieoceniony podczas jesiennych i zimowych wieczorów.

Owoce maliny są również składnikiem wielu kosmetyków używanych do pielęgnacji skóry, ponieważ doskonale ją nawilżają, wygładzają, tonizują i ujędrniają. Regulują również wydzielanie serum i działają antyseptycznie, a także naturalnie oczyszczają skórę, usuwając martwy naskórek, odprężają ją i poprawiają jej koloryt. Uprawa malin jest dosyć prosta, dlatego warto mieć je w swoim ogrodzie. Te wyhodowane samodzielnie są najzdrowsze, najbardziej aromatyczne i wartościowe.

Wymagania glebowe i klimatyczne

Maliny najlepiej rosną w miejscach słonecznych. Lubią gleby żyzne, bogate w składniki odżywcze, ale przepuszczalne i lekko kwaśne, o pH w granicach 5,5 - 6,5. Nie znoszą gleb zasadowych. Lubią wilgoć w podłożu, ale nie udają się na terenach zbyt mokrych, o wysokim poziomie wód gruntowych. Gorzej rosną też na glebach zbyt luźnych, piaszczystych, ponieważ mają płytki system korzeniowy i na takiej glebie problemem może być odpowiednie dostarczanie krzewom wody i składników pokarmowych. Bardzo dobrze znoszą temperatury zimowe.

Sadzenie

Ponieważ maliny będą rosły w tym samym miejscu przez kilka następnych lat, ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby pod ich uprawę. Należy starannie oczyścić ją z chwastów, zwłaszcza tych wieloletnich, takich jak perz czy powój. Warto wzbogacić glebę w materię organiczną. Dobrze jest również zbadać odczyn gleby za pomocą kwasomierza i w miarę potrzeb skorygować go zakwaszając lub odkwaszając glebę.

Maliny można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Głębokość sadzenia nie jest duża, wystarczy wykopać za pomocą szpadla dołek na głębokość 15-20 cm. Po posadzeniu trzeba dobrze ucisnąć glebę wokół rośliny i obficie ją podlać. Należy również przyciąć sekatorem pędy maliny na długość około 30 cm. Jeśli rośliny sadzimy w rzędach, odległość pomiędzy nimi powinna wynosić dwa metry. Rośliny w rządzie, w zależności od odmiany, mogą rosnąć w odstępie 50-100 cm. Krzewy malin możemy uprawiać na płasko, ale warto je uprawiać w redlinach, czyli usypanych wałach ziemi o wysokości 15-30 cm. Taki sposób uprawy ogranicza ryzyko występowania chorób korzeniowych. Krzewy malin, zwłaszcza odmian jesiennych, możemy posadzić również w nieregularnych grupach, tworząc naturalne maliniaki, podobne do tych naturalnie rosnących w lasach.

(Video) Nawożenie malin letnich i jesiennych przed kwitnieniem | Malinowe Factory 2022

Odmiany

Odmiany malin dzielą się na dwa podstawowe rodzaje owocujące jednorazowo, zwane potocznie letnimi i powtarzające owocowanie, zwane jesiennymi. Malina owocująca jednorazowo zawiązuje pąki kwiatowe na dwuletnich pędach i owocuje tylko raz w ciągu roku, w czerwcu lub w lipcu. Odmiana powtarzająca owocuje na pędach jednorocznych i wydaje owoce dwa razy w ciągu roku, najpierw w czerwcu lub lipcu, a później we wrześniu lub październiku. Oba rodzaje różnią się przez to sposobem cięcia i prowadzenia uprawy.

Odmiany malin owocujących jednorazowo to między innymi Laszka, Sokolica, Tulameen czy Glen Ample. Powtarzające owocowanie to na przykład Polana, Polka, Polesie czy Pokusa. Ciekawą odmianą jest Poranna Rosa, o żółtych owocach.

Pielęgnacja

Ściółkowanie

Do ściółkowania malin można używać agrotkaniny lub agrowłókniny, które znacznie ograniczają wzrost chwastów, odrostów korzeniowych, a także dłużej utrzymują wilgoć w glebie. Maliny możemy ściółkować również korą sosnową.

Odchwaszczanie i usuwanie odrośli korzeniowych: Jeśli nie stosujemy ściółkowania, należy regularnie odchwaszczać naszą uprawę. Chwasty można wyrywać ręcznie lub usuwać za pomocą motyczki bądź pazurków. Oprócz chwastów, należy również usuwać odrosty korzeniowe, które malina wypuszcza bardzo łatwo. Odrosty stanowią konkurencję dla krzewów, sprzyjają też występowaniu chorób pędowych. Te wyrastające wewnątrz krzewów i obok nich możemy usuwać ręcznie lub wycinać sekatorem. Te pojawiające się w większej odległości od krzaka można wykopywać motyczką lub szpadlem. Wiosenne niszczenie młodych odrostów jest bardzo korzystne dla malin, gdyż dzięki temu uzyskamy większe owoce, a wyrastające później młode pędy będą mniej narażone na działanie chorób i szkodników.

Przycinanie

Każdą odmianę warto przyciąć po posadzeniu, nawet jeśli poświęcamy w ten sposób pierwszy zbiór, który i tak w pierwszym roku byłby niewielki. Dzięki temu wspomagamy prawidłowe ukorzenienie się roślin. Wszystkie cięcia wykonujemy za pomocą sekatora, najlepiej w suche i pogodne dni, aby rany po cięciu mogły dobrze wyschnąć.

(Video) Uprawia Maliny Ekologiczne od 50 lat

 • Maliny owocujące jednorazowo: Owoce pojawiają się na pędach dwuletnich, więc po zakończeniu owocowania (latem lub jesienią) należy przyciąć równo z ziemią pędy, które w tym roku owocowały. Wycinamy także pędy najsłabsze oraz nadmiernie zagęszczające krzewy. Zostawiamy najwyżej 10-12 najsilniejszych pędów na krzaku.
 • Maliny powtarzające owocowanie: Owoce pojawiają się dwukrotnie w ciągu sezonu, nie tworzą się jednak na tych samych pędach. W czerwcu lub lipcu pojawiają się u nasady pędów dwuletnich, a we wrześniu lub październiku na czubkach pędów jednorocznych. Czubek pędu jednorocznego po owocowaniu usycha, więc odcinamy go sekatorem. W następnym roku latem na tym dwuletnim już pędzie owoce pojawią się u nasady, a wtedy po zakończeniu owocowania pędy przycinamy równo z ziemią. Pąki u nasady tego pędu zaczną aktywność następnej wiosny, tworząc nowe pędy jednoroczne. Dodatkowo usuwamy pędy słabe i zbyt liczne, aby krzewy nie były zbyt gęste i do ich wnętrza mogło dotrzeć światło.

  Najczęściej w uprawie maliny jesiennej usuwa się jesienią wszystkie pędy, skracając je przy samej ziemi, tak, aby krzaki owocowały tylko raz w sezonie, na pędach jednorocznych we wrześniu lub październiku. Owoce są wtedy większe i lepszej jakości.

Podlewanie

Malina jest gatunkiem o dużych wymaganiach wodnych, zwłaszcza w okresie od kwitnienia do początku dojrzewania owoców. Przesuszenie roślin w tym okresie może spowodować, że owoce będą drobniejsze, a plony niższe. Jeśli jest sucho, należy więc zadbać o regularne podlewanie krzewów. Należy jednak zwracać uwagę, by nie moczyć liści i pędów, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Podlewanie roślin ogrodowych

Palikowanie

Dla malin owocujących w lecie palikowanie jest niezbędne, wskazane jest również dla tych odmian malin powtarzających owocowanie, które mają owocować dwukrotnie w ciągu sezonu. Jeśli mają owocować tylko na pędach jednorocznych, mogą być uprawiane jako wolnostojące, bez stosowania podpór. Te, które podpór potrzebują, możemy prowadzić w różny sposób. Do wyboru mamy:

(Video) Maliny letnie na początku kwitnienia - zalecenia ochrony i nawożenia - komunikat jagodowy Agrosimex

 • Szpaler pojedynczy: Na początku i końcu rzędu wbijamy grube paliki o wysokości około 140 cm nad ziemią, do których na wysokości około 120 cm przywiązujemy drut. Można przywiązać również dwa lub trzy kolejne druty, na mniejszej wysokości, aby pędy były bardziej stabilne. Pędy malin rozkładamy w wachlarz i przywiązujemy je do drutu w taki sposób, by na jednym metrze bieżącym rzędu mieściło się około 12 silnych pędów. Przy odpowiedniej ilości pędów korzystne jest skrócenie ich do wysokości 160-170 cm.
 • Szpaler podwójny: Polega na rozdzieleniu pędów i przywiązaniu ich do dwóch równoległych drutów, umieszczonych na wysokości 120 cm po obydwu stronach rzędu. Druty rozpinamy zwykle w odległości około 50-60 cm od siebie.
 • Metoda holenderska: Druty rozpinamy po obu stronach rządka, na wysokości około 80 cm i w odległości 80 cm od siebie. Po jednej stronie przywiązujemy pędy ubiegłoroczne, które w tym roku będą owocować. Po drugiej stronie pędy tegoroczne, gdy tylko będą wystarczająco rozwinięte. Będą one owocować w przyszłym roku. Owoce zbiera się wtedy w kolejnych latach na przemian, raz po jednej, raz po drugiej stronie.

Nawożenie

Maliny do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują dużo azotu. Możemy stosować nawożenie organiczne i mineralne. Pamiętajmy, aby stosowane nawozy dobrze wymieszać z górną warstwą gleby za pomocą wideł lub szpadla.

Nawozy organiczne

 • obornik - przekompostowany, suszony lub granulowany,
 • kompost - dowiedź się jak wykorzystać kompost w swoim ogrodzie,
 • wermikompost,
 • nawozy zielone - stosowane jak przedplon pod nowe sadzonki. Szczególnie polecane są mieszanki nawozów zielonych w postaci łubinu, peluszki, wyki lub bobu z dodatkiem facelii, słonecznika oraz kukurydzy.

Nawozy mineralne

 • jednoskładnikowe: Stosując je dobrze jest znać dokładnie zawartość składników pokarmowych w glebie - badanie gleby pod kątem zawartości mikro- i makroelementów można zlecić w stacji rolniczo-chemicznej.
 • wieloskładnikowe: Należy wybierać te nie zawierające chloru, gdyż malina jest wrażliwa na chlorki. W centrach ogrodniczych są dostępne nawozy specjalnie przeznaczone dla krzewów jagodowych, które mają odpowiednio dl nich dobrane i zbilansowane składniki pokarmowe, więc warto skorzystać właśnie z nich.

Rozmnażanie

W warunkach amatorskich maliny najłatwiej jest rozmnożyć przez odrosty. Wystarczy wykopać i posadzić w nowym miejscu odrost korzeniowy. Aby pobrać sadzonkę, należy energicznie wbić łopatę między roślinę macierzystą a odrost, by przeciąć łączący je korzeń. Odrosty należy pobierać tylko od zdrowych malin.

W przypadku produkcji sadzonek na większą skalę, maliny rozmnaża się z sadzonek korzeniowych lub za pomocą sztobrów. Rozmnażanie z sadzonek korzeniowych polega na tym, że odkopuje się od rośliny powstałe odrosty i tnie korzenie na kawałki o długości 10-15 cm. Pocięte wkłada się bezpośrednio do ziemi na głębokość 5 cm. Wiosną ze śpiących oczek wyrastają młode pędy. W przypadku rozmnażania za pomocą sztobrów, czyli sadzonek zdrewniałych, na 10-15 cm odcinki tnie się jednoroczne, zdrewniałe pędy malin. To właśnie są sztobry. Powinny one mieć co najmniej jeden dobrze wykształcony pąk. Podobnie jak sadzonki korzeniowe, sztobry sadzimy bezpośrednio do ziemi. Należy przy tym zwracać uwagę, żeby pąk wystawał tuż nad powierzchnią ziemi.

Zbiór i przechowywanie

Maliny zbieramy w miarę dojrzewania, najlepiej zaraz po osiągnięciu dojrzałości. Dojrzałe są wtedy, gdy przy pociągnięciu łatwo oddzielają się od dna kwiatowego. Latem zwykle zbiera się maliny dwa lub trzy razy w tygodniu, jesienią, gdy owoce dojrzewają wolniej, raz lub dwa razy w tygodniu. Należy zbierać owoce suche, gdyż wilgotne szybciej gniją. Maliny są bardzo nietrwałe i nie nadają się do dłuższego przechowywania. Można je przechowywać nie dłużej, niż dwa dni. Jeśli chcemy przechowywać je dłużej, można je zamrozić.

Choroby i szkodniki

Krzewy malin narażone są na liczne choroby, przede wszystkim o podłożu grzybowym oraz wirusowym, a także atakowane są przez różnego rodzaju szkodniki. W przypadku malin wiele problemów związanych z chorobami i szkodnikami jest spowodowana niewłaściwymi warunkami uprawy. Zwracajmy uwagę ich wymagania oraz potrzeby, zarówno pod względem stanowiska i podłoża, jak również zabiegów pielęgnacyjnych. Odpowiednia uprawa i pielęgnacja na pewno przełoży się na zdrowotność naszych malin, a przez to również na jakość i ilość owoców. Jeśli rośliny zostaną porażone przez chorobę lub zaatakowane przez szkodniki, do ich zwalczania możemy stosować różnego rodzaju środki, naturalne lub chemiczne, przestrzegając zawsze zaleceń na etykietach. Do najczęstszych chorób i szkodników malin należą:

(Video) Regulacja liczby pędów w uprawie malin na zbiór jesienny - Malinowe Factory 2022

Choroby:

 • antraknoza maliny
 • szara pleśń
 • zamieranie pędów malin
 • biała plamistość liści maliny
 • chloroza nerwów liści maliny
 • guzowatość korzeni
 • krzaczasta karłowatość maliny
 • mączniak prawdziwy maliny
 • karłowatość maliny

Szkodniki:

 • kwieciak malinowiec
 • przędziorek chmielowiec
 • pryszczarek namalinek łodygowy
 • kistnik malinowiec
 • przebarwiacz malinowiec
 • pryszczarek malinowiec
 • mszyce (maliniaka, malinowa)
 • zwójka różoweczka
 • przeziernik malinowiec
 • chrabąszcz majowy

FAQs

Jak sadzić maliny na wiosnę? ›

Wkładanie sadzonek do ziemi – rozłóż równomiernie korzenie rośliny w taki sposób, aby stała pionowo, a następnie zasyp boki dołka ziemią próchniczą o współczynniku pH 5–6,5. Ubij glebę i podlej obficie wodą. Sadzenie malin – rozstaw między sadzonkami powinien wynosić około 50 cm.

Jak zadbać o maliny na wiosnę? ›

Wiosenne cięcie malin ma na celu odnowienie krzewów. W tym okresie należy usunąć wszystkie zmarznięte lub zaschnięte pędy, które nie zaczęły się rozwijać. Zaleca się także przycinać około 10-15cm nad ziemią pędy boczne. Dzięki temu rośliny lepiej się rozkrzewiają.

Co robić z malinami na wiosnę? ›

Przycinanie malin wiosną polega przede wszystkim na pozbyciu się gałęzi, które zostały uszkodzone podczas przymrozku, oraz tych widocznie osłabionych. Oprócz tego krzewy wymagają przerzedzenia krzewów, czyli wycięcia przerośniętych gałęzi.

Kiedy dać nawóz pod maliny? ›

Nawozy należy rozłożyć na trzy dawki – pierwszą podaje się wczesną wiosną, następną pod koniec maja lub na początku czerwca. Wiosenne nawożenie malin bazuje głównie na azocie, latem i jesienią należy z niego zrezygnować, by pędy mogły zdrewnieć przed zimą. W czerwcu i sierpniu podaje się odżywki mineralne.

Kiedy sadzimy maliny na wiosnę? ›

Sadzenie malin wiosną nie jest zalecane. Oczywiście, jeśli nie zdążyliśmy uczynić tego jesienią, możemy pokusić się o to, aby posadzić krzewy na wiosnę, jednak im później to zrobimy, tym większe ryzyko, że roślina się nie przyjmie.

Jaki nawóz na maliny? ›

Nawożenie potasowe zaczyna się na początku wegetacji i trwa podczas sezonu, a przy niskiej zasobności gleby jest kontynuowane jesienią. Malina jest wrażliwa na wysoką zawartość chloru w glebie. Dlatego stosuje się nawozy bezchlorkowe, oparte na siarczanie lub azotanie potasu.

Jak ciąć maliny na wiosnę? ›

Wiosną, gdy tylko ustąpią przymrozki, przeprowadzamy cięcie sanitarne, usuwając chore i przemarznięte przyrosty. Wycinamy również wszystkie słabiej rosnące pędy. Pojedynczy okaz maliny dwuletniej powinien mieć 5-8 silnych pędów zeszłorocznych, a przy uprawie szpalerowej należy zostawić 10-12 pędów na 1 m bieżący.

Czy przycinać maliny po posadzeniu? ›

Otóż już wiosną, zaraz po ich posadzeniu, pierwszy raz delikatnie je przycinamy. Dzięki tej czynności z pąków przy ziemi i przy korzeniach wyrastają nowe pędy. W przeciwnym wypadku krzew będzie owocował, ale w następnym roku nie urosną nowe pędy, a tym samym owocowanie oraz wzrost będą coraz słabsze.

Co zrobić żeby maliny lepiej owocowały? ›

Maliny wprost uwielbiają wodę i dużo jej potrzebują. Dlatego należy regularnie je podlewać. Największe zapotrzebowanie na wodę przypada między kwitnieniem a początkiem dojrzewania owoców. Wtedy to szczególnie należy zadbać o to, aby krzewy zawsze były podlane.

Jak przygotować maliny na wiosnę? ›

Przycięcie świeżo wkopanych sadzonek malin zwiększa ich odporność, a także stymuluje rozwój silniejszych przyrostów. Należy to zrobić kilka centymetrów nad ziemią – bez względu na odmianę. Mniej więcej od 4. roku podczas cięcia malin wiosną konieczne będzie usuwanie nadmiaru coraz bujniejszych odrostów.

Jak przycinać maliny? ›

Po zbiorze owoców bardzo silnie przycinamy maliny, usuwając przy powierzchni gruntu wszystkie pędy, które owocowały. Nowe pędy równomiernie rozmieszczamy i przywiązujemy do drutów. W każdym kolejnym roku pod koniec zimy przycinamy wierzchołki wszystkich pędów na wysokości 15 cm nad najwyżej rozpiętym drutem.

Czy krzewy malin się przycina? ›

Krzewy malin, nawet te uprawiane w przydomowym ogródku na własne potrzeby, powinny być regularnie - tzn. raz na sezon - przycinane. W przeciwnym wypadku plon owoców z każdym rokiem będzie słabszy, a rośliny będą atakowane przez choroby i szkodniki (źródłem infekcji mogą być m.in. pozostawione suche pędy).

Czym odżywić maliny? ›

Warto wybrać wapno magnezowe, które oprócz dostarczenia do gleby wapna i podwyższenia odczynu pH również wzbogaci ją w magnez. W trakcie przygotowywania stanowiska pod maliny warto wzbogacić je w potas. Tutaj niezawodny jest nawóz Superfosfat i siarczan potasowy w dawkach odpowiednio 35 g i 20 g na 1 m2.

Czy pod maliny dajemy wapno? ›

Późna jesień to najlepszy czas na wapnowanie. Rośliny wchodzą już w fazę uśpienia, a częste deszcze sprzyjają szybkiemu rozpuszczeniu się nawozu i wnikaniu w głąb gleby.

Jaki nawóz pod maliny letnie forum? ›

Warto zaznaczyć że bontar, i polmag to polskie nawozy.

Zalozmy ze 1 dawka na poczatku wegetacji (Yara mila complex) i 2 dawka poczatek kwitniena (Unika calcium).

Czy maliny lubią kwaśną ziemię? ›

Maliny nie mają zbyt wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o odczyn gleby. Optymalny poziom pH to 5,5–6.

Czy fusy z kawy pod maliny? ›

Fusy po kawie do podlewania roślin

Zasilać nim możemy nie tylko rośliny ozdobne ale także krzewy owocowe i warzywa. Preparat przygotowujemy zalewając 1 szklankę fusów 10 litrami wody. Czekamy aż fusy napęcznieją. Następnie praparat mieszamy i od razu podlewamy nim grządki w ogrodzie.

Jaki nawóz pod maliny jesienne na wiosnę? ›

W okresie intensywnego wzrostu pędów wiosną należy zastosować Fertileader Vital w dawce 4 l/ha. Nawóz ten poza podstawowymi NPK dostarcza cały szereg mikroelementów. Jest swoistą bombą witalności dla roślin. Przed kwitnieniem istotne jest dostarczenie między innymi fosforu oraz boru.

Jak odróżnić maliny letnie od jesiennych? ›

Letnie maliny owocują zeszłorocznych pędach (w pierwszym roku zawiązują na pędach jedynie pąki kwiatowe), a maliny jesienne (tzw. powtarzające owocowanie) owocują jesienią na pędach jednorocznych i powtarzają owocowanie w kolejnym roku na tych samych pędach (wtedy już zeszłorocznych, dwuletnich).

Co zrobić żeby maliny się nie rozrastały? ›

Należy je wmieszać w podłoże wokół roślin. Warto także pamiętać o tym, że rośliny powinny być palikowane. Paliki wkopuje się przy krzewach już w pierwszym roku uprawy. Ponieważ pędy malin lubią mieć oparcie, warto między nimi rozciągnąć także linki lub druty, po których mogą się piąć.

Czym wiązać maliny? ›

Jednym z polecanych sposobów uprawy malin jest uprawa w szerokich pasach z wykorzystaniem kratownicy, na której będą opierały się wyrastające pędy. W tym celu wbijamy na czterech końcach szpaleru zaostrzone paliki. Do nich mocujemy poprzecznie żerdzie w taki sposób, aby powstała kratownica.

Dlaczego nie owocują maliny? ›

Dlaczego maliny nie owocują – szkodniki malin

Częstą przyczyną braku owoców na krzaczkach malin są szkodniki takie jak mszyce, które powodują żółknięcie liści roślin. Krzaczki malin przez nie zaatakowane zasychają, przez co nie są w stanie wydać owoców.

Jak prowadzić maliny? ›

Krzewy malin najlepiej prowadzić w formie szpaleru lub przy podporach (np. rozpięte na drucie). Rosną one dość silnie, tworząc długie pędy – nawet 2-2,5 m. Cięcie malin: po sezonie wycinamy jedynie te pędy, które zakończyły owocowanie, pozostawiając pędy jednoroczne.

Czego nie sadzić obok malin? ›

Maliny i jeżyny nie znoszą wzajemnego sąsiedztwa, nie lubią także truskawek i ziemniaków.

Jak zrobić naturalny nawóz do malin? ›

Najlepszy będzie nawóz organiczny do malin, czyli obornik lub kompost, które należy przeorać wraz z ziemią. Do wiosny wszystkie składniki odżywcze przenikną do gleby, można zastosować także gotowe nawozy ekologiczne do malin. Nadają się także do uprawy innych krzewów jagodowych.

Czym pryskać maliny na wiosnę od chwastów? ›

Jeżeli na plantacji występują chwasty należy zruszyć ziemię, odchwaścić mechanicznie i zastosować jeden z herbicydów zawierających acetamid (Devrinol 450 SC Colzamid, Baristo 500 SC, Inventor 500 SC, Wicher 500 SC), działający na chwasty kiełkujące. Ten zabieg można wykonać gdy w nocy będą plusowe temperatury.

Kiedy zaczynają kwitnąć maliny? ›

Maliny owocujące na pędach jednorocznych – uprawa tego gatunku malin wymaga nieco doświadczenia. Ich cały cykl rozwojowy zamyka się w jednym roku – w tym samym sezonie tworzą pędy, kwitną oraz zwykle od początku sierpnia - owocują.

Czy można przesądzać maliny na wiosnę? ›

Rośliny można przenieść kiedy tylko zakończą owocowanie i przejdą w stan spoczynku. W przypadku odmian letnich (plonujących na pędach dwuletnich) odpowiednią porą na przeprowadzkę jest sierpień, a w przypadku jesiennych (wytwarzających owoce na pędach jednorocznych) – październik lub początek listopada.

Jak uprawiać maliny w ogrodzie? ›

Maliny można sadzić zarówno jesienią (od końca października do połowy listopada), jak i wiosną. Głębokość sadzenia nie jest duża – z reguły wystarczy umieścić sadzonki w dołach o głębokości 15-20 cm. Odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić ok. 0,5 m, a pomiędzy rzędami 2 m.

Kiedy obcina się maliny na zimę? ›

W każdym kolejnym roku – pod koniec zimyprzycinamy wierzchołki wszystkich pędów na wysokości 15 cm nad najwyżej rozpiętym drutem. Maliny jesienne, które owocują dwa razy w sezonie, przycinamy dopiero po drugim zbiorze, czyli zwykle w październiku.

Jak i kiedy przycinać maliny powtarzające? ›

Z tego względu cięcie malin powtarzających owocowanie przeprowadzamy dopiero po zakończeniu owocowania i wzrostu krzewu. Dobrym czasem na wykonanie zasadniczego cięcia jest zima i przedwiośnie. Najprostsza wersja cięcia polega na wycięciu wszystkich pędów nisko nad ziemią.

Czy maliny można podlewać gnojówką? ›

Wszędzie tam, gdzie znajduje się bujna i ciemna zieleń, znajdziemy dużą, zdrową i w pełni wartościową pokrzywę. Z takiej zrobimy gnojówkę, która uchroni nasze maliny przed chorobami, niechcianymi gości i brakiem cennych składników odżywczych.

Czy można sypac trociny pod maliny? ›

Tu zastosowanie znajdą zgrabione wcześniej liście, rozdrobniona kora i trociny drzew iglastych, a także zrębki drewna i wióry. Ze ściółkowaniem poczekajmy do momentu zamarznięcia wierzchniej warstwy ziemi, bo mogą w niej znaleźć schronienie gryzonie, którym sprzyjają panujące jeszcze dodatnie temperatury.

Czy można Ściółkować maliny skoszona trawa? ›

Maliny to kolejne rośliny, które lubią ściółkowanie skoszoną trawą. Dzięki niej pięknie się rozrastają, a ich korzenie sięgające głęboko w podłoże mogą lepiej przyswoić odpowiednią ilość składników odżywczych.

Ile siarczanu magnezu na maliny? ›

Tak więc nawożenie magnezem może wahać się od 40 do 80, a nawet 120 kg MgO/ha. Na glebach lekkich wskazane jest coroczne dostarczanie tego składnika zamiast podawania go w wysokich dawkach co 3– 4 lata. Jeżeli zawartość magnezu w glebie jest optymalna, polecana dawka to 30 –50 kg mg/ha.

Ile azotu w maliny? ›

Około 70 kg N dla malin owocujących na pędach dwuletnich

W uprawie malin jednostronne przenawożenie azotem drastycznie obniża mrozoodporność roślin, w wyniku czego w mroźne zimy należy liczyć się z ryzykiem przemarzania pędów.

Co zrobić żeby nie rosła trawa w malinach? ›

Aniu, w uprawie malin dobrze spisuje się ściółka ze skoszonej trawy, pociętej słomy a nawet rozrzuconych jesienią zdrowych liści z drzew owocowych. Inny pomysł to posadzenie roślin na zagonie pokrytym czarną włókniną przepuszczającą powietrze i wodę ale hamującą rozwój chwastów.

Ile saletry pod maliny? ›

Wczesną wiosną dokarmiamy maliny saletrą amonową w dawce 10-20 g na 1 m2. Należy podzielić ją na 3-4 części, które będziemy rozkładać co 10-14 dni. Pierwszą dawkę stosujemy, gdy tegoroczne pędy mają kilkanaście centymetrów długości (ok. 2 tygodnie przed kwitnieniem).

Ile azotu na maliny jesienne? ›

Nawożenie azotem

Jego dawki w pierwszych dwóch latach po założeniu plantacji powinny wynosić 6–12 g N/m2 na powierzchni pasów o szerokości 1 m i wskazane jest podzielenie ich na 3 równe części. Pierwszą podajemy, gdy przyrosty pędów mają ok. 10 cm, następne – po 3 i 6 tygodniach.

Jakie opryski na maliny? ›

Pierwsze opryskiwanie wykonuje się w okresie, gdy nowe pędy osiągną wysokość 10–20 cm, a następne co 10 dni. Polecane fungicydy to: Mythos 300 SC, Rovral Aquaflo 500 SC, Sadoplon (maks. 2 razy w sezonie przemiennie z fungicydami o innym mechanizmie działania), Signum 33 WG, Switch 62,5 WG.

Jak sadzić maliny w doniczkach? ›

Maliny w doniczkach można sadzić o dowolnej porze roku. Maliny sadzimy płytko, tak by ich korzenie przykryte były warstwą gleby grubości około 2 cm. Po posadzeniu sadzonki malin podlewamy, ubijamy glebę wokół nich i przycinamy pęd na wysokości 10–15 cm nad ziemią.

Jak szybko rosną maliny? ›

Malina to roślina wieloletnia, co za tym idzie na jednym miejscu będzie rosnąć przez kilka lat. Dlatego miejsce pod nowa sadzonkę trzeba odpowiednio przygotować.

Kiedy sadzić maliny wiosną czy jesienią? ›

Maliny sadzimy głownie z gołym korzeniem więc najlepszym terminem na ich posadzenie będzie jesień (od września do początku listopada) lub wczesną wiosną. Rośliny z wiosennego sadzenia będą mniej owocowały w pierwszym roku zbiorów więc jeśli nam się nie spieszy warto poczekać do jesieni.

Jak się sadzi maliny jesienne? ›

Miejsce dla malin powinno być słoneczne, ale w lekkim półcieniu też dadzą sobie radę. Krzewy są tolerancyjne do gleby, ale lepiej rosną na lekkiej i żyznej o lekko kwaśnym pH. By miały odpowiednio dużo miejsca sadzonki sadzimy w odstępach 35-45 cm i zachowujemy odstępy 1,5-2 m pomiędzy rzędami.

Co zrobić żeby maliny lepiej owocowały? ›

Maliny wprost uwielbiają wodę i dużo jej potrzebują. Dlatego należy regularnie je podlewać. Największe zapotrzebowanie na wodę przypada między kwitnieniem a początkiem dojrzewania owoców. Wtedy to szczególnie należy zadbać o to, aby krzewy zawsze były podlane.

Czy maliny lubią kwaśną ziemię? ›

Maliny nie mają zbyt wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o odczyn gleby. Optymalny poziom pH to 5,5–6.

Jak przesadzać maliny wiosną? ›

Jeśli nie możesz od razu zasadzić malin, włóż je do wiadra, a następnie zasyp wilgotną ziemią. Maliny w nowym miejscu powinny być posadzone na takiej samej głębokości, na jakiej rosły wcześniej lub maksymalnie 6 cm głębiej. Nie zapomnij o ich podlewaniu.

Czego nie sadzić obok malin? ›

Maliny i jeżyny nie znoszą wzajemnego sąsiedztwa, nie lubią także truskawek i ziemniaków.

Jak nawozić maliny na działce? ›

Wczesną wiosną malinom warto podać nawóz organiczny lub mineralny charakteryzujący się wolno uwalnianym azotem. Przez kolejne miesiące warto zastosować 2-3 razy saletrę amonową. Latem natomiast lepiej postawić na nawozy posiadające zwiększoną zawartość fosforu, potasu i mikroelementów.

Co można posadzić przy malinach? ›

Odpowiednimi dla malin poprzednikami na działce są zboża, gryka, rzepak, cebula, marchew i rośliny strączkowe. Ugory oraz pola, gdzie rosły trawy, koniczyna albo lucerna mogą być zasiedlone przez szkodniki glebowe (pędraki, drutowce).

Jak głęboko sięgają korzenie malin? ›

Większość łodyg malin sadowniczych rośnie i pędy ma tak mocne, że nie potrzebują podparcia. Korzenie maliny są powierzchniowe, mają około 25-30 cm długości, rozprzestrzeniają się w promieniu 30-60 cm. W zależności od gleby korzenie mogą wrosnąć do 1,5 m głębokości.

Jak głęboko sadzić maliny? ›

Mając na uwadze to, że malinowe krzaczki bardzo się rozrastają, odległość między roślinami powinna wynosić ok. 50 cm, a odległość między rzędami – 1,5–2 metry. Malin nie sadzimy zbyt głęboko – zwykle do dołków o głębokości ok. 15 cm.

Kiedy sadzić maliny do gruntu? ›

Najlepiej robić to późną jesienią (na przełomie października i listopada). Sadzonka zdąży się dobrze ukorzenić w ziemi i bezpiecznie przezimuje, a na wiosnę zacznie rozwój części naziemnej. Sadzenie malin wiosną jest możliwe, jednak będą one mniej owocowały w pierwszym roku.

Czy przycinać maliny po posadzeniu? ›

Otóż już wiosną, zaraz po ich posadzeniu, pierwszy raz delikatnie je przycinamy. Dzięki tej czynności z pąków przy ziemi i przy korzeniach wyrastają nowe pędy. W przeciwnym wypadku krzew będzie owocował, ale w następnym roku nie urosną nowe pędy, a tym samym owocowanie oraz wzrost będą coraz słabsze.

Czy nawozić maliny jesienne? ›

Nawożenie malin jesienią jest ważnym zabiegiem przyczyniającym się do poprawy jakości malin i zwiększenia odporności roślin na choroby. Jesienne nawożenie malin przeprowadzamy używając nawozów mineralnych, które bogate są w potas i fosfor.

Czy kurzy obornik nadaje się pod maliny? ›

Nawożenie obornikiem kurzym

Optymalny czas na nawożenie azotem to termin od 15 kwietnia do początku maja (zainicjowanie pierwszego nawożenia), aż do pełnego rozwoju liści. Do nawożenia naturalnego malin stosuje się napar z obornika kurzego. To dzięki jego składowi krzewy dosłownie ożywają i aktywują do wzrostu.

Videos

1. Sadzonki do nowoczesnej uprawy malin i więcej
(JAGODNIKHORTUSMEDIA)
2. Jak i kiedy prawidłowo sadzić borówkę amerykańską? Tomasz Krupa oraz Ryszard Nowakowski Szkółka ARNO
(kobieta w sadzie)
3. Nawożenie porzeczki obierkami ziemniaków
(Ogród na piasku)
4. Co musisz wiedzieć o uprawie jagody kamczackiej
(Piękne Ogrody)
5. Malina wczesno późna Benefis - sadzimy
(W Szumilesie)
6. Malinotruskawka - japońska super roślina. Musisz poznać!
(Damian)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Moshe Kshlerin

Last Updated: 08/12/2022

Views: 5630

Rating: 4.7 / 5 (57 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Moshe Kshlerin

Birthday: 1994-01-25

Address: Suite 609 315 Lupita Unions, Ronnieburgh, MI 62697

Phone: +2424755286529

Job: District Education Designer

Hobby: Yoga, Gunsmithing, Singing, 3D printing, Nordic skating, Soapmaking, Juggling

Introduction: My name is Moshe Kshlerin, I am a gleaming, attractive, outstanding, pleasant, delightful, outstanding, famous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.