Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące - Dzidziusiowo.pl (2022)

Baza imion Obliczanie terminu porodu Kalkulatory Kalendarz ciąży Rozwój dziecka Siatki centylowe Grupa Facebook

Data modyfikacji:

Autor: Magdalena Szewczyk

Maleństwo zaczyna obserwować świat od początku swojego życia. Ponieważ w pierwszych dniachsłabowidzi i nieostro to warto pokazywać mu przedmioty, otoczenie w barwach biało-czarnych. Powoli wraz z rozwojem mózgu i pełnego odzyskania wzroku zaczyna go coraz więcej interesować.Ręce, nóżkisą bardzo ciekawymiobiektami, łatwo dostępnymi. Oprócz tego, że możnanimi fantastycznie ruszać, wkładaćdo buzi, to też powoli zaczyna się chwytanie oraz trącanieróżnychprzedmiotów. Zabawy z dzieckiem do 3. miesiąca życia powinny polegać przede wszystkim na obracaniu, delikatnym masowaniu i zapoznawaniu malucha z otaczającymi go rzeczami.

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące - Dzidziusiowo.pl (1)

(Video) PORADNIK DLA RODZICA - JAK SIĘ BAWIĆ Z NIEMOWLAKIEM DO 3 MIESIĄCA?

Zabawy z niemowlakiem - poznawanie ciała

 • Połóż dziecko na plecach, weź w dłoń jego dłoń i pogładź nią dziecięcy policzek. Opowiadaj mu o tym jakie ma ładne rączki. Dziecko bardzo szybko zacznie kojarzyć przyjemne muskanie twarzy z oglądaniem swoich dłoni. Ucząc się tym samym czym jest dotyk. Co ważne nawiązuje się także bliska relacja pomiędzy maleństwem a rodzicem. Poznawanie zapachu, dotyk, ciepły głos... wszystko to przyniesie korzyści w przyszłości.
 • Leżąc na plecach połóż dziecko na swoim brzuchu. Mówiąc do niego zachęcaj, aby podniosło główkę i spojrzało na Ciebie. Za każdym razem, gdy mu się uda chwal go. Następnym krokiem będzie układanie dziecka na podłodze. Wówczas pokazując mu zabawkę namawiaj do podniesienia główki. Chwal, chwal i jeszcze raz chwal. Bowiem nic nie działa tak mobilizująco jak słowa uznania.
 • Połóż brzdąca na plecach. Recytując jakiś wierszyk delikatnie poruszaj jego rączkami i nóżkami w rytm rymowanki. Zginaj je i rozprostowuj. W ten sposób Twoje dziecko uczy się gimnastykować. Dodatkowo także dzięki takim ćwiczeniom możesz ulżyć maluszkowi w boleściach brzuszka lub zapobiec kolce.
 • Małe dzieci uwielbiają kopać. Aby rozwijać w nich tą umiejętność kładź mu w zasięgu nóżek zabawki, które po kopnięciu wydają dźwięk (niektóre maty edukacyjne są wyposażone w taki dodatek). Niemowlak bardzo szybko zacznie zauważać zależność pomiędzy kopnięciem, a grającą muzyczką i bardzo mu się to spodoba.
 • Podczas przewijania mów do dziecka: „Kocham twój nosek' i cmoknij go w nosek,Kocham twój brzuszek”i cmoknij go w brzuszek itd. Zachwycony maluch będzie czuł Twoją bliskość i poznawał swoje części ciała.
 • Usiądź wygodnie i weź dziecko w ramiona. Paluszkiem udawaj fruwającą pszczółkę. Bzykaj przy tym i zataczaj palcem kółeczka. Maluszek będzie wodził wzrokiem za pszczołą. Posadź owada na dziecku delikatnie go smykając. Powtarzaj zabawę. Potem weź paluszek dziecka i rób nim pszczółkę. Pozwól jej wylądować na swoim policzku.

Zabawy z dzieckiem - turlanie

 • Z pewnością maluszek najpierw nauczy się przewracać z plecków na brzuszek. Odwrotnie jest już znacznie trudniej. Aby ułatwić mu fikanie ćwicz z nim, pomagając przewracać się z pleców na brzuszek i odwrotnie. Po takim treningu dziecko szybciej opanuje tą umiejętność.
 • Zabawy z niemowlakiem nie mogą być skomplikowane. Połóż szkraba na na plecach. Unieś nad jego główką zabawkę. Gdy zostanie zauważona przesuń ją na bok. Wykonuj ten ruch bardzo powoli i zachęcaj dziecko do chwycenia zabawki. Jeśli maluszek przewróci się na bok daj mu w nagrodę zabaweczkę do ręki. Powtórz czynność przesuwając zabawkę w drugą stronę. Gdy dziecko przewróci się tylko częściowo pomóż mu delikatnie popychając. Im częściej będziecie tak ćwiczyli tym szybciej maluch zrozumie, że samodzielnie może się przekręcać i łapać zabawki.

Zabawy dla dzieci - pierwsze dźwięki

 • Opowiadaj dziecku o tym co dzieje się dookoła. Możesz mówić o swoim śnie, o tym co właśnie robisz lub po prostu opowiedzieć mu film, który wczoraj oglądałaś. Pamiętaj, że im więcej rozmawiasz z maluszkiem tym szybciej zaczyna gaworzyć. Oprócz słów bardzo ważny jest dotyk. Dlatego co jakiś czas swoją opowieść wzbogacaj głaskaniem bobaska.
 • Po skończeniu karmienia trzymaj dziecko na kolanach i baw się z nim potrząsając grzechotką. Najpierw bardzo delikatnie, następnie trochę mocniej. Początkowo z jednej strony główki, potem z drugiej. Maluch będzie szukał oczkami źródła dźwięku, a gdy zareaguje pochwal go. W ten sposób maluch szybciutko uczy się rozpoznawać dźwięki.
 • Gdy dziecko zaczyna gaworzyć rób to razem z nim. Naśladuj jego dźwięki i pokazuj mu nowe, aby mogło Ciebie naśladować. Jeśli maluch zauważy, że podoba Ci się jego gaworzenie będzie z siebie zadowolone i będzie gaworzyć coraz więcej. Takie wspólne rozmowy sprzyjają wczesnemu rozwojowi języka i mowy.
 • Posadź dziecko na kolanach. Weź w rękę piszczącą zabawkę. Naciśnij, aby wydała dźwięk. Potem wsadź ją dziecku w rączkę. Odruchowo ją ściśnie i będzie bardzo zaskoczony, że wydaje dźwięki. Będziesz zdumiona jak szybko zrozumie, że to jego rączka sprawia i zabawka piszczy.
 • Słuchaj z maleństwem muzyki, która jest bardzo ważna w życiu dziecka. Włącz płytę, audiobooka z bajką lub piosenkami dla dzieci. Również muzyka klasyczna działa kojąco dla najmłodszych dzieci.
(Video) W CO się bawić z NIEMOWLĘTAMI? 5 ZABAW

Rozwój niemowlaka - kolory, dźwięki i różne powierzchnie

 • Niemowlęta bardzo lubią jaskrawe kolory oraz urozmaicone kształty i wzory. Do szczebelków łóżeczka poprzyczepiaj ciekawe obrazki. Zrób je sama lub kup gotowe. Co kilka dni zmieniaj ich położenie. To bardzo prosta zabawa, a doskonale stymuluje rozwój dziecka. Przywieszaj też rysunki w różnych częściach domu przewieszając je w inne miejsca co kilka dni.
 • Maluchy stale potrzebują stymulacji wzrokowej. Załóż mu na nóżkę kolorową skarpetkę lub specjalną opaskę na rzepy z pluszakiem. Gdy niemowlak zauważy zabawkę będzie zachwycony. Początkowo zatrzyma na niej wzrok tylko przez chwilkę. Z czasem nauczy się koncentrować swoją uwagę na dłużej.
 • Baw się z dzieckiem różnymi pluszakami. Udawaj, że zabawka mówi do dziecka. Naśladuj głosy. Najlepiej, aby zabawki różniły się wielkością, rodzajem powierzchni i kształtem. Zabawa ta doskonale rozwija zdolności motoryczne i słuchowe maluszka.
 • W ciepłe dni ułóż się z dzieckiem na kocyku na trawie. Zerwij źdźbło trawki i smyraj nim malucha. Potem połóż dziecko na brzuszku tak, aby w zasięgu rączki miało trawę. Będzie próbowało chwycić rączkami źdźbła. Dzięki tej zabawie niemowlak pozna kolejny rodzaj powierzchni.
 • Dziecko poprzez dotyk poznaje świat. Aby nauczyło się rozróżniać powierzchnie zadbaj by zabawki miały różną strukturę. Świetnie sprawdzają się te uszyte z kilku rodzaju materiałów, szeleszczące i z plastikowymi wstawkami. Czym bardziej zróżnicowane tym lepiej.
 • Pokaż dziecku zabawkę, a potem daj mu do rączki. Gdy upuści podaj mu ponownie. Zmieniaj zabawki. Dawaj mu miękkie, twarde, włochate, gładkie i zimne. Zobaczysz jak szybko maluszek sam nauczy się zaciskać rączki w uścisku. Pamiętaj, aby zmieniać rączki w które podajesz mu zabawki.

Zaufanie dziecka

 • Kąpiel dziecka powinna być rytuałem i miłym momentem na koniec dnia, przed kolacją i ułożeniem do snu.Ciepła woda i bliskość mamy to dla niegoduża frajda. Śpiewaj mu, opowiadaji przytulaj. Spokojna kąpiel wzmacnia więzi emocjonalne pomiędzy mamą, a dzieckiem.
 • Najprostszym ćwiczeniem jest branie dziecka na rączki i mówienie do niego. Bardzo szybko maluch zaczyna rozpoznawać Twój ton głosu, ciepło i zapach Twojego ciała. Staraj się być konsekwentna w tym jak do niego mówisz i jak go trzymasz. Budujesz wówczas więź zaufania. Dziecko okaże Ci je radośnie uśmiechając się i gruchając na Twój widok.

Dziecko poznaje świat

 • Noś dziecko na rączkach tak, aby widziało otoczenie. Spaceruj z nim po domu i zatrzymuj się przy ciekawych przedmiotach. Daj mu się nim przyjrzeć. Kładąc dziecko do łóżeczka sprawdź czy ma coś ciekawego w zasięgu wzroku. W ten sposób Twoje dziecko uczy się ciekawości świata.
 • Niemowlęta uwielbiają naśladować ruchy i miny dorosłych. Wytknij język wydając przy tym jakiś dźwięk. Dziecko będzie próbowało to powtórzyć otwierając buzie i wysuwając język. Następnie spróbuj poruszać językiem w górę, w dół, na boki i obserwuj co robi maluszek.
 • Załóż na palec pacynkę. Mów nią do dziecka. Ruszaj w górę, dół, na boki i obserwuj czy dziecko ją widzi. Gdy opanuje umiejętności podążania za nią wzrokiem zmieniaj ruchy zabawki. W ten wyćwiczysz w dziecku umiejętności obserwacji.

Zobacz również:

Zabawy z dzieckiem 3-6 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 6-9 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 9-12 miesięcy

Zdjęcie: Pexels.com

(Video) Zabawy z niemowlakiem na kolanach rodzica.

Dziecko poznaje świat

 • Noś dziecko na rączkach tak, aby widziało otoczenie. Spaceruj z nim po domu i zatrzymuj się przy ciekawych przedmiotach. Daj mu się nim przyjrzeć. Kładąc dziecko do łóżeczka sprawdź czy ma coś ciekawego w zasięgu wzroku. W ten sposób Twoje dziecko uczy się ciekawości świata.
 • Niemowlęta uwielbiają naśladować ruchy i miny dorosłych. Wytknij język wydając przy tym jakiś dźwięk. Dziecko będzie próbowało to powtórzyć otwierając buzie i wysuwając język. Następnie spróbuj poruszać językiem w górę, w dół, na boki i obserwuj co robi maluszek.
 • Załóż na palec pacynkę. Mów nią do dziecka. Ruszaj w górę, dół, na boki i obserwuj czy dziecko ją widzi. Gdy opanuje umiejętności podążania za nią wzrokiem zmieniaj ruchy zabawki. W ten wyćwiczysz w dziecku umiejętności obserwacji.

Zobacz również:

Zabawy z dzieckiem 3-6 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 6-9 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 9-12 miesięcy

Zdjęcie: Pexels.com

Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

(Video) Zabawa z Noworodkiem
Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać? 2022-07-01 Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami! Jak ubierać niemowlaka na spacer? 2022-06-18 Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać. Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów 2022-05-21 Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej. Niemowlę nie może głęboko zasnąć: jaka może być przyczyna? Poradnik 2022-05-18 Temat zasypiania niemowląt przewija się nieustannie w rozmowach świeżo upieczonych rodziców, znajduje się bowiem w samym centrum ich uwagi. Od tego, czy dziecko dobrze śpi w dzień i w nocy, zależy samopoczucie niemowlaka, ale też zmęczonego rodzica. Specjaliści podkreślają również wagę jakości snu w kontekście rozwoju umysłowego i fizycznego. Sytuacja, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć, jest niezwykle frustrująca. Co można zrobić, żeby pomóc dziecku? Jakie buty do nauki chodzenia wybrać? 2022-04-13 Pierwszy krok dziecka. Czekasz na to tak samo niecierpliwie, jak na pierwsze słowo? Wypatrujesz chwili, kiedy twój maluch zacznie dążyć do samodzielnego przemieszczania się? Nawet jeśli trzymasz na rękach półrocznego niemowlaka, to pewnie już po głowie chodzi ci pytanie: jakie buty do nauki chodzenia wybrać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze buty do nauki chodzenia, jak wybrać, aby stopa dziecka miała komfort i możliwość prawidłowego rozwoju, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych kapci do chodzenia. Jak uśpić niemowlę? 2022-03-04 Uśpienie małego dziecka bardzo często sprawia trudność młodym rodzicom. Na szczęście są sposoby, aby ten proces znacznie ułatwić i przyspieszyć. Sprawdź, jak uśpić niemowlę i które metody usypiania są obecnie odradzane przez specjalistów. Co do kąpieli dla noworodka? Jakie produkty do kąpieli noworodka warto użyć? 2022-02-18 Kąpiel noworodka zawsze jest dla młodych rodziców pewnym wyzwaniem. Powodów do stresów będzie jednak mniej, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Sprawdź, co do kąpieli dla noworodka jest najbardziej przydatne – zarówno w kontekście akcesoriów, jak i kosmetyków.

Klikając przycisk „Akceptuję” zgadzasz się, aby serwis Ceneo.pl sp z.o.o. i jego Zaufani Partnerzy przetwarzali Twoje dane osobowe zapisywane w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż Ceneo.pl sp. z.o.o, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w serwisie dzidziusiowo.pl.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wycofanie zgody nie zabrania serwisowi dzidziusiowo.pl przetwarzania dotychczas zebranych danych.

Wyrażając zgodę, otrzymasz reklamy produktów, które są dopasowane do Twoich potrzeb. Sprawdź Zaufanych Partnerów Ceneo.pl sp. z.o.o. Pamiętaj, że oni również mogą korzystać ze swoich zaufanych podwykonawców.

Informujemy także, że korzystając z serwisu dzidziusiowo.pl, wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu plików cookies lub stosowanie innych podobnych technologii oraz na wykorzystywanie ich do dopasowywania treści marketingowych i reklam, o ile pozwala na to konfiguracja Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zmienisz ustawień Twojej przeglądarki, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej o plikach cookies, w tym o sposobie wycofania zgody, znajdziesz w Polityce Plików Cookies.

Więcej o przetwarzaniu danych osobowych przez Ceneo.pl sp z.o.o., w tym o przysługujących Ci uprawnieniach, znajdziesz tutaj.

Pamiętaj, że klikając przycisk „Nie zgadzam się” nie zmniejszasz liczby wyświetlanych reklam, oznacza to tylko, że ich zawartość nie będzie dostosowana do Twoich zainteresowań.

V06 80

Niemowlak codziennie uczy się nowych rzeczy, a pozornie proste zabawy dla dzieci stymulują jego rozwój. Zobacz, jak w prosty sposób możesz wspomóc jego rozwój przez wspólną zabawę.

Autor: Katarzyna Moryc Niemowlak codziennie uczy się nowych rzeczy, a pozornie proste zabawy dla dzieci stymulują jego rozwój.. Weź dziecko na kolana, podnieś słuchawkę i powiedz „halo”.. Przyłóż mu słuchawkę do ucha i powtórz.. Na pewno dziecku spodoba się ta zabawa i będzie chciało samo sprawić, aby zabawka zatańczyła.. Potem, to samo zrób z dzieckiem.. Gdy mu się uda powiedz, „bęc”.

Nowe otoczenie dostarcza niemowlęciu wiele emocji kąpiel, przewijanie, nowe twarze, zapachy to jak upojna zabawa w wesołym miasteczku.

Wielu rodziców stwierdza żartobliwie, że bujaczek to nie tylko gadżet dla dziecka, lecz także dla nich.. Jest to pierwsze siedzisko dla dziecka: kołysze malca i stwarza bezpieczne środowisko, w którym może on spać, bawić się lub obserwować otaczający go świat.. Jednak zanim udasz się do sklepu sprawdź, jak wybrać dobry bujaczek dla dziecka.. Chociaż opinie o polskiej służbie zdrowia nie należą do najlepszych, z jednego mamy prawo być dumni – to operacje prenatalne, czyli te odbywające się wtedy, gdy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki.. Patrzysz na swoje dziecko i zastanawiasz się, kiedy będzie dobry czas na jego rodzeństwo?. Oczywiście, wyróżniamy te podstawowe, do których zaliczamy chodzenie i mówienie, ale również te, mogące stać się w przyszłości ich pasją, jak chociażby rysowanie czy śpiew.. Jesteś ciekawa, czego nauczy się między dziewiętnastym a dwudziestym pierwszym miesiącem życia i na jakie trudności powinnaś się nastawić?

Pod koniec pierwszego roku życia, dziecko potrafi już naprawdę wiele. Sprawdź, jak możesz bawić się razem z nim, by zdobywało coraz więcej nowych umiejętności.

To doskonały czas na zabawy z dzieckiem.. Zwłaszcza, że w ten właśnie sposób maluch się uczy.. Usiądź z dzieckiem na podłodze.. Do jednego nasyp małych chrupek lub płatków.. Dla małych dzieci podnoszenie małych przedmiotów to naprawdę skomplikowana sprawa.. Gdy nauczy się samo, daj mu kolejny kubek.. Poproś dziecko, aby teraz wrzuciło do wiaderka z powrotem, któryś ze skarbów, na przykład, kamyk.. Podczas tej zabawy niemowlak uczy się poznawać otoczenie, ale i zupełnie nowe słowa.. Poproś dziecko, aby podało Ci wszystkie zabawki z przywiązanymi tasiemkami.. Połóż ją na podłodze, do góry nogami, odklej zabezpieczający papier i poprzyklejaj zabawki.. Będzie bardzo zdumione, gdy napotka opór i bardzo z siebie dumne, gdy uda mu się oderwać zabawkę.. Nie szczędź mu pochwał.. Potem, pokaż dziecku jak fajnie chodzi się po takiej powierzchni.. Tak samo możesz bawić się po kąpieli, wycierając maluszka.. Po kolei, dotykaj swojego nosa, swoich oczu, uszu i tak dalej, zawsze mówiąc przy tym „To jest mój nos, to są moje oczy”... Zrób to samo, pokazując części ciała dziecka, tylko mów „To jest twój nos”, a następnie powtórz to na misiu („To jest nos misia”).

Twój maluch skończył siedem miesięcy. Coraz bardziej mobilny wkracza w ósmy miesiąc. Jak bawić się z ośmiomiesięczniakiem? Już podopowiadam Pozostałe wpisy z tego cyklu znajdziecie tutaj: 1-3 miesiąc 4 miesiąc 5 miesiąc 6 miesiąc 7 miesiąc 9 miesiąc 10 miesiąc 11 miesiąc 12 miesiąc Rozwój dziecka w 8 miesiącu życia Po skończeniu siódmego miesiąca powinien...

Prawdopodobnie potrafi również siedzieć bez podparcia, utrzymywać swój ciężar ciała (jeżeli sam nie staje, nie stawiaj go), protestować przy próbach odbierania zabawki, śledzić wzrokiem spadający przedmiot, przesunąć się (w jakikolwiek sposób) w stronę zabawki i wziąć ją do ręki, obrócić się w kierunku głosu, wziąć w rączkę bardzo mały przedmiot (np.. Jeśli Twój maluch to super hiper zdolniacha, może umieć już usiąść z leżenia na brzuchu, wstać z pozycji leżącej, bić brawo i robić papa, podnieść przedmiot, trzymając go palcem wskazującym i kciukiem, poruszać się przy meblach, mówić „mama” czy „tata” bez zrozumienia.. W siódmym miesiącu życia dziecko już zazwyczaj samodzielnie siedzi, ale to w ósmym pojawia się dopiero zdolność do samodzielnego uniesienia się do pozycji siedzącej.. A najlepszym ćwiczeniem do tego będzie kładzenie dziecka jak najwięcej na brzuchu.. Jeżeli Twoje dziecko jeszcze tak się nie bawi, możesz zachęcić dziecko do takich działań.. do szarfy piłkę albo inną zabawkę, pokaż dziecku i wyrzuć za łóżeczko, wrzucaj piłeczki i klocki do pudełka stojącego obok dziecka, podawaj je dziecku aby próbowało samodzielnie wrzucać je do pudełka.. Najlepiej robić to w czasie, gdy dziecko nie zajmuje się innymi zabawkami i nic nie będzie odciągało jego uwagi.. Jeżeli nie będzie wykazywało zainteresowania, poruszaj nim (lustrem, nie dzieckiem) i wskaż na odbicie.. Uczymy dziecko, aby przy zamkniętych ustach przesuwało płyn na tył języka, a następnie połykało go, nie połykając jednocześnie powietrza.. zbior., Sopot 2013.Silberg Jackie, Gry i zabawy z niemowlakami, Poznań 2009.Strassmeier Walter, Interwencja wczesnodziecięca, Gdańsk 2012.Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju małego dziecka, pod red Beaty Cytowskiej i Barbary Winczury, Kraków 2006.Wczesna interwencja terapeutyczna, pod red.

Zainspiruj się jak poprzez codzienną zabawę wspierać jego odpowiedni rozwój. Rozwój niemowląt w wieku 9-12 miesięcy. Zabawy z niemowlakiem

Nie należy przejmować się, że np.. Spokojnie wszystko w swoim czasie.. Poprzez zabawę, opowieści pokazywanie świata i bycie przy dziecku w tym czasie.. Film dotyczy prawidłowego rozwoju niemowląt i jego wspierania w okresie 9-12 miesięcy.. To idealny czas na zabawy z dzieckiem.. Ćwiczenie to rozwija sprawność manualną niemowlaka.. Zabawa w pokazywanie zabawek.. Zabawy dywanowe, nasze ulubione czyli wszystko to, co możemy z dzieckiem robić na podłodze.

Zabawki dla niemowlaka 0-6 to wpis inspiracyjny. Dzięki tym informacjom będziecie wiedzieli jakie zabawy i zabawki proponować swoim dzieciom.

Zabawki dla niemowlaka – podobno dzieci do 6 miesiąca nie potrzebują żadnych zabawek, a najlepszą zabawką dla niemowlęcia jest drugi człowiek.. Wtedy sięga po jakąś zabawkę.. Pamiętam jak 2-miesięczna Lilka przebierała rączkami jak ją widziała.. Kiedy na naszym koncie na Instagramie pokazałam drewniane zabawki dla niemowląt – wiele czytelniczek zapytało: czy to jest zabawka dla dziecka, czy dla dorosłych?. Jednak zainteresowanie było już o wiele mniejsze, bo powierzchnia we wzory nie była aż tak duża.. Można nią się bawić na brzuchu albo zawiesić na stojaku lub budzie wózka.. Kolejna zabawka dla niemowlaka, która świetnie pobudza zmysł dotyku jest szmatka sensoryczna (u nas Kot).. Druga z nich jest już bardziej kolorowa, a jedna ze stron delikatnie szeleszczy.. Oglądamy ją najczęściej leżąc na brzuchu.. A Julek ją uwielbia!. Grzechotki Skip hop trio również fajnie stymulują.. Ważne jest też, że nie są głośne.

Propozycje zabawek i zabaw dla niemowląt, które bawią i wspierają rozwój dziecka bez ryzyka przestymulowania maluszka.

Nie ma dzieci identycznych i to, że moje dziecko pewne zabawki uwielbiało nie oznacza, że Twoje też je pokocha.. Są świetnie wykonane i dziecko na pewno skorzysta z nich przez długi czas ale na pierwsze tygodnie życia jednak wybrałabym inny zestaw kart jak CzuCzu czy Canca.. kluczyki Plan Toys – Świetne nie tylko jako gryzak ale również grzechotka czy też zabawka dzięki której dziecko ćwiczy umiejętność chwytania.. Za to dzięki temu gryzakowi, który dostał Franio po prostu się w nich zakochałam.. Fajnym urozmaiceniem jest gumowa kaczuszka Lullalove , która nie posiada otworu, przez co świetnie sprawdzi się jako pierwsza zabawka do kąpielu, która nie zarośnie w środku okropnym grzybem oraz żółwik drewniany gryzak z zawieszką MaMari równieź polskiej marki Lullalove.. Franio po prostu uwielbiał nawet niewielkie lusterka jak te widoczne na zdjęciach w przypadku lwa i telefonu z Fisher Price.. Właśnie w tym czasie Franio chętnie sięgał po wszelkiego rodzaju grzechotki takie jak te widoczne na zdjęciach:. Sprawdzały się świetnie jako pierwsze grzechotki, którymi jako pierwszymi bawił się samodzielni Franio.. Niestety na rynku jest wiele instrumentów dla dzieci, które bardzo szybko po prostu się rozpadają.. Nic więc dziwnego, że również wśród zabawek dla niemowląt w wieku 0-6 miesięcy po prostu musiały się znaleźć również książki.

Zabawy z niemowlakiem mają ogromny wpływ na jego ogólny rozwój. Zabawy sensoryczne czy słowno-ruchowe to podstawa! Zobacz więcej.

Zabawy dla niemowlaka, jeśli są odpowiednio dobrane, przekładają się na to, że dziecko zaczyna zdawać sobie sprawę, iż ma rączki, nóżki i że posiada nad nimi kontrolę.. Zabawy z niemowlakiem 0-3 można wykonywać również wtedy, gdy dziecko jest starsze, ale już zabawy z sześciomiesięcznym niemowlakiem nie są wtedy bezpieczne.. Należy ją zaprezentować dziecku z różnej odległości (raz z oddali, a raz z bliska – w ten sposób można wspomóc jego pole widzenia); zabawę w echo – w przypadku tej zabawy z pięciomiesięcznym niemowlakiem kluczową rolę odgrywa powtarzanie odgłosów, które są wydawane przez dziecko i na odwrót – czyli maluch powinien zacząć naśladować swojego opiekuna.. Zabawy z niemowlakiem 6-miesięcznym warto zacząć od huśtania, a wynika to z tego, że wszystkie dzieci to bardzo lubią – wówczas łatwo je wyciszyć i spowodować, żeby całą swoją uwagę skupiły na opiekunie.. Jeśli ktoś chce, to można ją włączyć do repertuaru zabaw z sześciomiesięcznym niemowlakiem albo od razu do zabaw z 5-miesiecznym niemowlakiem – wówczas jednak dziecko powinno jedynie wskazać, gdzie jest dana zabawka.. Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcznym w porównaniu z zabawami z niemowlakiem 3-6 miesięcznym i z zabawami z 2-miesięcznym niemowlakiem są bardziej złożone i skomplikowane.. Bez względu na to, czy postawi się na zabawy na piłce z niemowlakiem, czy też na zabawy słowno-ruchowe, za każdym razem trzeba zachować czujność, bo jeden niewłaściwy krok i dziecku stanie się krzywda – może zwichnąć nogę lub rękę albo uderzyć się o twardy przedmiot czy też podłoże.

Videos

1. PORADNIK DLA RODZICA - W CO SIĘ BAWIĆ Z DZIECKIEM 3-6 MIESIĄCA?
(Fizjomed)
2. Aktywności i zabawki dla dzieci 8 - 12 miesięcy. KUKUTV
(kukumag)
3. Jak zająć 3-5 miesięczne niemowlę bez zbędnych gadżetów? Terapeutka SI na macierzyńskim.
(BLW Mama)
4. Zabawy dla dzieci w domu - kreatywne i rozwijające + tanie i proste
(Ewa D)
5. MIX - ZABAWA Z BRZDĄCAMI - GODZINA PIOSENEK DLA DZIECI - ŚPIEWAJĄCE BRZDĄCE
(Śpiewające Brzdące - Piosenki dla dzieci)
6. Zabawa sensoryczna dla dzieci
(PsychoLogo)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Velia Krajcik

Last Updated: 07/16/2022

Views: 6187

Rating: 4.3 / 5 (74 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Velia Krajcik

Birthday: 1996-07-27

Address: 520 Balistreri Mount, South Armand, OR 60528

Phone: +466880739437

Job: Future Retail Associate

Hobby: Polo, Scouting, Worldbuilding, Cosplaying, Photography, Rowing, Nordic skating

Introduction: My name is Velia Krajcik, I am a handsome, clean, lucky, gleaming, magnificent, proud, glorious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.