Ząbkowanie u dzieci – jaka jest kolejność wyrzynania zębów? Jak pomóc maluchowi przy ząbkowaniu? (2022)

Ząbkowanie u dzieci – jaka jest kolejność wyrzynania zębów? Jak pomóc maluchowi przy ząbkowaniu? (1)

Ząbkowanie u dzieci – jaka jest kolejność wyrzynania zębów? Jak pomóc maluchowi przy ząbkowaniu? (2)

Katarzyna Gmachowska

29.07.2021

Obserwuj
Pojawienie się pierwszych zębów w buzi dziecka to dla rodziców powód do dumy. Niestety, bardzo często oznacza też dla nich nieprzespane noce. Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się pierwszych zębów, to coś, przez co każdy maluch i jego rodzice muszą przebrnąć. W artykule podpowiadamy, jak złagodzić nieprzyjemne i bolesne objawy związane z ząbkowaniem.

Ząbkowanie jest częstym powodem wizyty w gabinecie lekarza pediatry z powodu towarzyszących mu objawów takich jak bolesność i rozpulchnienie dziąseł, rozdrażnienie i płaczliwość dziecka, brak apetytu czy objawów infekcji wywołanej wkładaniem rąk i zabawek do jamy ustnej. Należy pamiętać, iż ząbkowanie jest naturalnym procesem wyrzynania się zębów mlecznych u niemowląt. W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych i dużego niepokoju dziecka pomocne w łagodzeniu objawów ząbkowania mogą byćschłodzone gryzaki, masaż dziąseł, preparaty zawierające substancje łagodzące stan zapalny dziąsła oraz zastosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Ząbkowanie u dzieci – jak przebiega, ile trwa, kiedy się zaczyna?

Pierwszy ząb pojawia się zazwyczaj u niemowląt w wieku 5–8 miesięcy. Niekiedy zęby pojawiają przed 5. miesiącem życiaalbo dopiero po ukończeniu 8. miesiąca. Rzadko stwierdza się obecność zębów u noworodków (przedwczesne ząbkowanie), wówczas takie zęby nazywamy zębami wrodzonymi.

Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się już w 6.–7. tygodniu życia płodowego. Wyróżnia się trzy fazy rozwoju zębów:

 1. Faza przederupcyjna związana jestz wewnątrzkostnym wzrostemi przesuwaniemsię zęba.
 2. Faza erupcyjna polegana przecinaniu błony śluzowej.
 3. Faza poerupcyjna, czyli nadkostny wzrost i funkcjonowanie zębów, która może trwać nawet kilka lat.

Ząbkowanie definiuje się jako okres 4 dni przed wyrznięciem się zęba, dzień pojawienia się zęba i 3 dni po nim.

Co wpływa na przyśpieszone lub opóźnioneząbkowanie?

Ząbkowanie wczesne ma miejsce, gdy pierwszy ząb pojawia się w 3.–4. miesiącu życia. Należy pamiętać, że zarówno ząbkowanie wczesne, jak i przedwczesne są czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się próchnicy wieku dziecięcego. Warto pamiętać, że od momentu pojawienia się pierwszego zęba dziecko powinno być pod stałą opieką stomatologa.

Ząbkowaniem opóźnionym nazywamy pojawienie się pierwszego zęba pomiędzy 9.–11. miesiącem życia, natomiast ząbkowaniem późnym– po 12. miesiącuod urodzenia. Opóźnione i późne ząbkowanie nie jest powodem do niepokoju, zwłaszcza gdy dziecko rozwija sięprawidłowo i ma suplementowaną witaminę D3. Późne ząbkowanie często jest wywołane czynnikami genetycznymi.

(Video) Ząbki u dziecka. Jaka kolejność wyrzynania?

Dlaczego ząbkowanie jest bolesne dla dziecka?

Najczęściej pierwszym objawem ząbkowania jest swędzenie dziąseł. Podczas ząbkowania często pojawia się stan zapalny wywołany przez zęby, które napierają na błonę śluzową dziąseł.Przecinanie błony śluzowej dziąsła przez wyrzynający się ząb jest bolesne dla dziecka, gdyż dziąsła są wówczas rozpulchnione i objęte procesem zapalnym.

Kolejność ząbkowania

Na początku należy wspomnieć, iż nie ma jednego, prawidłowego wzorca ząbkowania. U dzieci zęby mogą pojawiać się w różnej kolejności i nie budzi to niepokoju lekarzy. Najczęściej obserwuje się pojawianie jako pierwszych tzw. dolnych jedynek, a następnie górnych jedynek. W dalszej kolejności wyrzynają się dwójki, czwórki, trójki i zęby trzonowe.

Według kalendarza ząbkowania zęby mleczne pojawiają się w następującej kolejności:

 • dolne pierwsze siekacze (jedynki) – 6–8 miesiąc,
 • górne pierwsze siekacze (jedynki) – 8–12 miesiąc,
 • dolne drugie siekacze (dwójki) – 10–16 miesiąc,
 • górne drugie siekacze (dwójki) – 9–13 miesiąc,
 • dolne kły (trójki)– 17–23 miesiąc,
 • górne kły (trójki) – 16–22 miesiąc,
 • dolne pierwsze trzonowce (czwórki) – 14–18 miesiąc,
 • górne pierwsze trzonowce (czwórki) – 13–19 miesiąc,
 • dolne drugie trzonowce (piątki) – 23–31 miesiąc,
 • górne drugie trzonowce (piątki) – 25–33 miesiąc.

Polecane dla Ciebie

Objawy ząbkowania

Warto wspomnieć, że ząbkowanie jest procesem fizjologicznym, a nie chorobą, pomimo towarzyszących mu dolegliwości. Do najczęstszych objawów ząbkowania u dzieci zalicza się:

 • Swędzenie dziąseł– jest to jeden z pierwszych objawów ząbkowania. Nadmierny świąd błony śluzowej dziąseł u dzieci objawia się wkładaniem rączek i przedmiotów do jamy ustnej, gryzieniem przedmiotów.
 • Nadmierne ślinienie –jest również początkowym objawem wyrzynania się zęba u niemowlęcia. Wzmożona produkcja śliny jest spowodowana wkładaniem rączek oraz przedmiotów do jamy ustnej. Należy jednak tu wspomnieć, że obfite ślinienie u dziecka w 2.–3. miesiącużycia najczęściej jest wywołane rozpoczęciem pracy przez ślinianki, a nie ząbkowaniem.
 • Zaczerwienienie, rozpulchnienie dziąseł – wyrzynający się ząb musi przebić błonę śluzową dziąsła, co może powodować dolegliwości bólowe. Dodatkowo tworzy się miejscowy stan zapalny w okolicy wyrzynającego się zęba.
 • Krwiak na dziąśle nad wyrzynającym się zębem, który powstaje na skutek wylewu krwi z naczynia uszkodzonego ostrym brzegiem wyrzynającego się zęba– zazwyczaj znika on samoistnie w dniu, kiedy pojawia się ząb, co może powodować pojawienie się niewielkiej ilości krwi w jamie ustnej. Jeśli krwiak nie zniknie w przeciągu 2–4 tygodni, należy zgłosić się do stomatologa, gdyż może świadczyć o powstaniu torbieli wyrzynającego się zęba. Torbiel ta ma postać miękkiego uniesienia na dziąśle o barwie od przezroczystej, niebieskawej, fioletowej do sinoczarnej. Zdecydowana większość torbieli zanika samoistnie. W przypadku powiększania się zmiany, jej uszkodzenia lub zakażenia należy udać się do stomatologa, gdyż niezbędny może okazać się zabieg chirurgiczny.
 • Katar, stan podgorączkowy, luźne stolce– objawy infekcyjne nie są spowodowane ząbkowaniem, lecz nadmiernym wkładaniem rączek i przedmiotów do buzi–stąd większe narażenie na zakażenie patogenami chorobotwórczymi, np. wirusami czy bakteriami. Dodatkowo ząbkowanie pokrywa się w czasie z wygasaniem nabytej odporności od mamy, dlatego maluchy mogą być bardziej narażone na infekcje. Dodatkowo u ząbkującego dziecka może pojawić się stan podgorączkowy, który jest wywołany stanem zapalnym w obrębie dziąsła. Jednakże gorączki, czyli temperatury powyżej 38℃, nie powinno się przypisywać ząbkowaniu i należy szukać przyczyny.Sprawdź, kiedy zbijać temperaturę u dziecka podczas ząbkowania.
 • Brak apetytu, rozdrażnienie, płaczliwość– wywołane bólem dziąseł.

Co na ząbkowanie z apteki?

Ząbkowanie powoduje ból dziąseł, rozdrażnienie dziecka i jego nadmierną płaczliwość. W przypadku nadmiernie nasilonych dolegliwości bólowych u dziecka pomocne może być zastosowanie:

 1. Żeli lub areozoli zawierających naturalne wyciągi roślinne (np. wyciąg z rumianku, szałwii, prawoślazu lekarskiego, mięty, eukaliptusa lub aloesu–substancje te łagodzą stan zapalny i zmniejszają dolegliwości bólowe).
 2. Preparaty zawierające pantenol, glicerynę, poliwinylopirolidon, kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy tworzy na powierzchni dziąsła ochronną barierę, która zapobiega uszkodzeniom mechanicznym.
 3. Środki przeciwbakteryjne np. chlorek cetylpirydyny, oktenidynę.
 4. Leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych takich jak: ibuprofen i paracetamol w dawce należnej dla masy ciała dziecka. Leki przeciwbólowe można zastosować w przypadku znacznego nasilenia dolegliwości bólowych.

Obecnie na łagodzenie objawów ząbkowania nie zaleca się stosowania preparatów zawierających w swoim składzie środki znieczulające takie jak lignokalina, benzokaina czy salicylan choliny. Spowodowane jest to trudnościami w oszacowaniu zaaplikowanej porcji leku oraz możliwości przedostania się preparatu do gardła, co może wywołać trudności z połykaniem. Dodatkowo preparaty zawierające benzokainę mogą powodować methemoglobinemię, czyli chorobę krwi, w wyniku której zaburzony jest transport tlenu do komórek. Nie zaleca się także stosowania homeopatycznych kropli z belladoną, która powoduje zaburzenia pracy serca i zwiększa ryzyko drgawek.

Domowe sposoby na bolesne ząbkowanie

W przypadku bolesnego ząbkowania pomocne może być łagodzenie bólu dziąseł poprzez:

 • Przecieranie dziąseł zaparzonym i ochłodzonym naparem z rumianku lub mięty, którym zwilża się jałowy gazik.
 • Masaż dziąseł przy pomocy silikonowej osłonki na palec lub silikonowej szczoteczki. Należy wykonywać delikatne, okrężne ruchy, masując dziąsła. Warto pamiętać o prawidłowej higienie silikonowych nakładek i szczoteczek i każdorazowym dokładnym ich myciu.
 • Schłodzone w lodówce gryzaki, dziecko wkładając taki gryzak do jamy ustnej, będzie łagodziło sobie ból dziąseł.
 • Dbanie o higienę, częste mycie rąk i zabawek dziecka, aby zapobiec rozwojowi infekcji.

Bolesne ząbkowanie u dzieci – kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Ząbkowanie jest naturalnym procesem, który zazwyczaj ma łagodne objawy i nie wymaga wizyty u lekarza. Do lekarza należy zgłosić się z dzieckiem, które w trakcie ząbkowania będzie miało gorączkę, czyli temperaturę ciała powyżej 38℃, nasilone objawy infekcji dróg oddechowych (kaszel, katar, duszność) czy przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty).

Wizyty lekarskiej wymaga także dziecko z utrzymującej się dłużej niż tydzień krwiakiem na dziąśle lub obecnością miękkiego uniesienia na dziąśle o barwie przezroczystej, sinej, fioletowej, gdyż może to świadczyć o powstaniu torbieli wyrzynającego się zęba. Torbiel taka niekiedy wymaga zabiegu chirurgicznego, aby ułatwić wyrznięcie się zęba.

Należy pamiętać, że dziecko od momentu pojawienia się pierwszego zęba powinno być pod stałą opieką stomatologa, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy. Próchnica zębów mlecznych bardzo szybko się rozprzestrzenia, także na zęby stałe, dlatego też wbrew krążącym opiniom powinna być jak najszybciej leczona.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ząbkowanie u dzieci – jaka jest kolejność wyrzynania zębów? Jak pomóc maluchowi przy ząbkowaniu? (7)

Polecane artykuły

 • SIDS – syndrom nagłej śmierci noworodków

  Śmierć łóżeczkowa oznacza nagłą śmierć na pozór zdrowego dziecka poniżej 1. roku życia podczas snu. Przyczyna zgonu maluszka nie zostaje jednoznacznie ustalona, lecz znane są czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia SIDS. W jaki sposób można zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej?

 • Ochrona dziecka przed upałem – o czym warto pamiętać?

  Odwodnienie, potówki, poparzenia słoneczne czyudar cieplny – to konsekwencje złej ochrony dziecka w czasie upału. Co robić, aby do nich nie dopuścić? Dowiedz się więcej, jak możesz skutecznie ochronić dziecko przed upałem.

 • Ukąszenia owadów u dzieci – objawy i pierwsza pomoc. Co stosować na ugryzione miejsca?

  Ukąszenia owadów, zwłaszcza w sezonie letnim, przysparzają sporo problemów, gdyż mogą wywoływać silny świąd, obrzęk w miejscu ukłucia lub nawet prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego u osób uczulonych na jad insektów. Jak postępować w przypadku ukąszeń owadów u dzieci?

 • (Video) Ząbkowanie

  Sapka niemowlęca – czym jest? Co robić, gdy się pojawi?

  Sapka powstaje na skutek niedrożności nosa noworodka lub niemowlęcia i objawia się utrudnionym oddechem i męczliwością podczas karmienia. Czy jest groźna? Co robić, gdy u małego dziecka wystąpi sapka? Kiedy należy udać się do lekarza? Podpowiadamy.

 • Zapalenie spojówek u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie spojówek u dzieci może mieć kilka przyczyn. Przeważniema ono podłoże bakteryjne, rzadziej wirusowe, dość często występuje także alergiczne zapalenie spojówek.Objawy, które się wówczas pojawiają to przede wszystkim świąd oczu, przekrwienie spojówek, obrzęk powiek orazśluzowa lub ropna wydzielina sklejająca rzęsy. Leczenie zapalenia spojówek u pacjentów pediatrycznych jest uzależnione od czynnika, który go wywołał i może trwać od 5 dni do nawet kilku tygodni.

 • Zaburzenia łaknienia u dzieci – co robić, gdy dziecko jest niejadkiem?

  Zaburzenia łaknienia u dzieci, objawiające się obniżonym apetytem lub wybiórczością pokarmową, mogą mieć rozmaite przyczyny. Mogą być stanemfizjologicznym, niewymagającym leczenia(często dotyczy to dzieci w wieku od 1 do 5 lat), lecz mogą również być objawem choroby (np. schorzeń układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego). Problemy z apetytem nierzadko towarzyszą dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mogą mieć także podłoże emocjonalne. Zaburzenia łaknienia często wymagają wielospecjalistycznego podejścia– współpracy pediatry, lekarzy specjalistów, logopedy, psychologa.

 • Siatki centylowe – czym są? Jak interpretować wyniki?

  Siatki centylowe są normami rozwoju dziecka i służą do oceny ich prawidłowego wzrastania. Regularne pomiary oraz nanoszenie danych na siatki centylowe zgodne z płcią i wiekiem dziecka pozwalają wykryć nieprawidłowości w rozwoju dziecka i odpowiednio wcześnie wdrożyć diagnostykę i leczenie choroby podstawowej np. niedoboru hormonu wzrostu.

 • (Video) Lekarze biją na alarm, nowa metoda na bolesne ząbkowanie może mieć tragiczne skutki. Rodzice dają si

  Syndrom zapomnianego dziecka – czy można mu zapobiec?

  Przypadki pozostawienia dziecka w zamkniętym samochodzie zdarzają się i zdarzyć się mogą każdemu rodzicowi lub opiekunowi – wniosek ten, choć niewiarygodny, jest jednak prawdziwy. Wyniki badań pokazują bowiem, że tak działa ludzki mózg – w pewnych okolicznościach można zapomnieć nawet o dziecku będącym z nami w samochodzie. „Zapomnieć” wskazuje, że jest to problem pamięci, a nie wynik zaniedbania, o który tak często podejrzewani są rodzice lub opiekunowie.

(Video) Zaburzenia w ząbkowaniu

FAQs

Ząbkowanie u dzieci – jaka jest kolejność wyrzynania zębów? Jak pomóc maluchowi przy ząbkowaniu? ›

Według kalendarza ząbkowania zęby mleczne pojawiają się w następującej kolejności:
 • dolne pierwsze siekacze (jedynki) – 6–8 miesiąc,
 • górne pierwsze siekacze (jedynki) – 8–12 miesiąc,
 • dolne drugie siekacze (dwójki) – 10–16 miesiąc,
 • górne drugie siekacze (dwójki) – 9–13 miesiąc,
 • dolne kły (trójki) – 17–23 miesiąc,

Ile czasu przebija się ząbek? ›

Ile może trwać ząbkowanie u niemowlęcia? Ząbkowanie definiuje się jako okres 4 dni przed erupcją zęba, dzień pojawienia się zęba i 3 dni po nim. Jednak pierwsze objawy ząbkowania obserwuje się w 3-4 miesiącu życia, a wierzchołek pierwszego zęba mlecznego wyrzyna się u 6-7 miesięcznych dzieci.

Które zęby najbardziej bolą przy ząbkowaniu? ›

Zęby oczne – wyrzynanie

Wyrzynanie zębów ocznych u dziecka uchodzi za najbardziej bolesne dla maluszków. Objawy wyrzynania zębów ocznych są zwykle tożsame z pojawianiem się innych ząbków. Mogą być nimi rozpulchnione i swędzące dziąsła, nadmierne ślinienie, drażliwość, płacz, gryzienie, biegunka czy brak apetytu.

Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu w nocy? ›

Jeśli dziecko naprawdę źle znosi ząbkowanie, nie może zasnąć lub ciągle się budzi, jest zmęczone, rozdrażnione, obolałe, ma podwyższoną temperaturę, można sięgnąć po odpowiedni do wieku preparat przeciwbólowy (zawierający paracetamol) lub przeciwbólowy i przeciwzapalny (z ibuprofenem).

Jak zachowuje się dziecko podczas ząbkowania? ›

Zazwyczaj dziąsła niemowlaka tuż przed ząbkowaniem mogą wydawać się nieco spuchnięte i nieco bardziej czerwone. Czasami mogą nawet wyglądać na nieco fioletowe lub posiniaczone i są rozpulchnione. Najczęstszym objawem, zarówno u niemowląt, jak i dzieci jest ból, który pojawia się i znika.

Jak odróżnić przeziębienie od ząbkowania? ›

Jak odróżnić ząbkowanie od przeziębienia? Niektóre z objawów ząbkowania u niemowlaka mogą przypominać symptomy, które występują w trakcie przeziębienia. Nie trzeba jednak od razu jechać do lekarza, gdy dziecko staje się marudne i pojawia się stan podgorączkowy, wodnisty katar czy delikatny kaszel.

Czy zęby wychodzą po kolei? ›

I tak kolejność wyrzynania zębów stałych jest następująca: siekacze boczne – dwójki (7-8 rok), pierwsze przedtrzonowce – czwórki (9-11 rok), kły – trójki (9-12 rok), drugie trzonowce – piątki (10-12 rok) i drugie trzonowce – siódemki (11-13 rok).

Ile może trwać bolesne Ząbkowanie? ›

Oprócz tych sugerowanych alternatyw masowanie palcami dziąseł dziecka może złagodzić ból i pomóc dziecku przespać gorączkę. Co najważniejsze, zachowaj spokój. Ząbkowanie jest normalne i zwykle nie trwa dłużej niż jeden dzień. Jeśli gorączka trwa dłużej niż dwa dni, zdecydowanie powinieneś zadzwonić do swojego pediatry.

Czy smoczek pomaga na Ząbkowanie? ›

Wśród pediatrów, przynajmniej tych należących do grona tradycjonalistów, panuje opinia, że podczas ząbkowania pomocny jest klasyczny smoczek, który w buzi dziecka w naturalny sposób masuje dziąsła oraz pozwala zmniejszyć odczucia bólowe.

Jak wyglądają dziąsła przed wyjściem zęba? ›

Rozpulchnione dziąsła u niemowlaka wyglądają w taki sposób, że w miejscu pojawienia się w dziąśle zęba mlecznego pojawia się zgrubienie. Charakterystyczne jest to, że wraz z przesuwaniem się ząbka ku powierzchni dziąsła, zgrubienie to przemieszcza się.

Co może towarzyszyć ząbkowaniu? ›

W momencie kiedy ząb zacznie się wyrzynać dziecko staje się drażliwe, często płacze , wkłada ręce do buzi, próbuje gryźć wszystkie napotkane przedmioty, ślini się obficie. Ze względu na ból towarzyszący ząbkowaniu często dochodzi do braku łaknienia, czasem może pojawić się u dziecka stan podgorączkowy, biegunka.

Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania? ›

Rodzice ząbkujących maluchów często sięgają po preparaty takie jak żel czy maść na ząbkowanie. Większość z nich można stosować u niemowląt, które skończyły trzeci miesiąc życia. Maści i żele zawierają wyciągi roślinne: z rumianku, prawoślazu lekarskiego, ziela tymianku, szafranu czy szałwii lekarskiej.

Co lepsze na ząbkowanie paracetamol czy ibuprofen? ›

Przy standardowych dolegliwościach bólowych nie ma wskazania na konkretny preparat (paracetamol lub ibuprofen). W przypadku stanu zapalnego z dużym obrzękiem dziąsła, ibuprofen może się okazać lekiem preferowanym, podobnie jak przy wyrzynaniu się zębów trzonowych (w późniejszym okresie życia).

Ile czasu trwa wyrzynanie zębów? ›

Ząbkowanie u dziecka to proces rozłożony w czasie. Trwa zwykle aż do 31 miesiąca życia dziecka. Kończy się pojawieniem garnituru 20 zębów mlecznych przed 3. urodzinami.

Co przynosi ulge w ząbkowaniu? ›

Można też podać dziecku schłodzony w lodówce bezpieczny smoczek, gryzak, łyżeczkę albo pieluszkę tetrową. Starszym dzieciom ulgę przyniesie gryzienie chłodnych owoców albo warzyw (warto podać dziecku np. zimne kawałki ogórka).

Ile czasu rośnie ząbek po przebiciu? ›

Wyrzynanie się koron zwykle kończy się przed 30 miesiącem życia maluszka (choć może trwać nawet do 36 miesiąca). Całkowite uformowanie się korzenia mleczaka zamyka się zazwyczaj w ciągu 12 miesięcy po wyrżnięciu jego korony. Ogólna zasada jest taka, że zęby dolne wyrzynają się wcześniej niż odpowiadające im zęby górne.

Jak długo wychodzą pierwsze ząbki? ›

Ile trwa ząbkowanie? Ząbkowanie u dziecka to proces rozłożony w czasie. Trwa zwykle aż do 31 miesiąca życia dziecka. Kończy się pojawieniem garnituru 20 zębów mlecznych przed 3.

Ile może trwać bolesne ząbkowanie? ›

Oprócz tych sugerowanych alternatyw masowanie palcami dziąseł dziecka może złagodzić ból i pomóc dziecku przespać gorączkę. Co najważniejsze, zachowaj spokój. Ząbkowanie jest normalne i zwykle nie trwa dłużej niż jeden dzień. Jeśli gorączka trwa dłużej niż dwa dni, zdecydowanie powinieneś zadzwonić do swojego pediatry.

Ile wyrzynają się pierwsze ząbki? ›

Pierwsze ząbki zazwyczaj zaczynają się wyrzynać około 6. miesiąca życia dziecka, ale to umowna data, uwarunkowana różnymi czynnikami. Np. nieco inaczej proces ten przebiega u wcześniaków.

Jak wyglądają dziąsła przed wyjściem zęba? ›

Rozpulchnione dziąsła u niemowlaka wyglądają w taki sposób, że w miejscu pojawienia się w dziąśle zęba mlecznego pojawia się zgrubienie. Charakterystyczne jest to, że wraz z przesuwaniem się ząbka ku powierzchni dziąsła, zgrubienie to przemieszcza się.

Kto zobaczy pierwszy ząbek u dziecka? ›

Prezent daje ten, kto pierwszy zauważył ząbek.

Chodzi o to, że osoba, która pierwsza dojrzała ząbek, kupuje drobny podarek dla dziecka. Prezent ma mu wynagrodzić cały ból i dyskomfort związany z ząbkowaniem.

Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania? ›

Najczęściej wykorzystywanym sposobem na bolesne ząbkowanie jest podanie maluchowi gryzaka. Należy dobrać go do wieku dziecka, zwrócić uwagę na jego elastyczność i jakość wykonania. Dziecko nie powinno móc oderwać jakiejkolwiek części gryzaka. Sprawdzają się również gryzaki napełnione wodą lub żelem.

Videos

1. TO WIDEO. Kalendarz ząbkowania u dziecka
(Super Reporter)
2. DENTOSEPT A mini 30s kalendarz ząbkowania; na ząbkowanie i pleśniawki u dzieci
(efektdentoseptu)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Otha Schamberger

Last Updated: 07/16/2022

Views: 6229

Rating: 4.4 / 5 (55 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Otha Schamberger

Birthday: 1999-08-15

Address: Suite 490 606 Hammes Ferry, Carterhaven, IL 62290

Phone: +8557035444877

Job: Forward IT Agent

Hobby: Fishing, Flying, Jewelry making, Digital arts, Sand art, Parkour, tabletop games

Introduction: My name is Otha Schamberger, I am a vast, good, healthy, cheerful, energetic, gorgeous, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.