zasady dla trzech grup przycinania (2022)

Niewątpliwie przycinanie jest ważnym elementem pielęgnacji powojników na osobistej działce. Uwielbiany przez wielu ogrodników, ten malowniczy winorośl o jasnych i wesołych kolorach potrzebuje go prawie w każdym sezonie letnim.

W naszym artykule omówimy, kiedy lepiej przycinać, jak to zrobić poprawnie, przycinać po posadzeniu, w grupach, a także kombinować przycinanie nieznanej grupy.

zasady dla trzech grup przycinania (1)

Uwaga! Jednym z głównych powodów, dla których powojniki nie kwitną lub nie kwitną bardzo obficie, jest ich nieprawidłowe przycinanie.

Zadowolony

 • 1 Kiedy przycinać powojniki: wiosną lub jesienią
  • 1.1 Cięcie wiosną
  • 1.2 Cięcie jesienią na zimę
 • 2 Jak prawidłowo przycinać powojniki jesienią i wiosną
  • 2.1 Przycinanie powojników po posadzeniu
 • 3 Przycinanie powojników 1 grupa
 • 4 Przycinanie grupy powojników 2
 • 5 Przycinanie powojników 3 grupy
 • 6 Połączone przycinanie powojników nieznanej grupy

Kiedy przycinać powojniki: wiosną lub jesienią

Zabieg można przeprowadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Jednak przycinanie sezonowe ma swoje własne niuanse i cele, więc każdy ogrodnik niezależnie określa optymalny czas przycinania dla tego kwitnące i pnące winorośle.

Ważny! W niektórych odmianach pąki tworzą się jesienią, co oznacza, że ​​nie można przeprowadzić przycinania wiosennego i odwrotnie. Dlatego zawsze uważnie przeczytaj opis rośliny na opakowaniu.

Wideo: szczegółowy wykład na temat przycinania różnych rodzajów i odmian powojników

Cięcie wiosną

Jeśli zdecydujesz się na przycinanie powojników wiosną, należy to zrobić wczesną wiosną, innymi słowy, procedurę należy przeprowadzić przed przebudzeniem pąków i rozpoczęciem aktywnego przepływu soków w roślinie.

(Video) Snajper odstrzelił głowę bojownika ISIS, gdy ten uczył dżihadystów jak ścinać głowy

Wiosną obowiązkowe jest również przycinanie sanitarne i trzebieżowe.

Tak poza tym! Główną zaletą przycinania powojników na wiosnę jest to, że będziesz dokładnie pewien, ile warto skracać powojniki, które pąki się obudziły, a które zamarzły przez zimę.

Dlatego jeśli celowo zostawisz winorośl na kracie, chociaż zaleca się jej przykrycie, przycinanie powinno odbywać się tylko na wiosnę.

zasady dla trzech grup przycinania (2)

Ważny! Po wiosennym przycinaniu pamiętaj o zabezpieczeniu winorośli na podporze. Jako taki, ten kwitnący krzew jest prawdopodobnie najpiękniejszy w uprawie.

zasady dla trzech grup przycinania (3)

Cięcie jesienią na zimę

Czas przycinania powojników jesienią to październik-początek listopada, czyli przed pierwszymi przymrozkami.

Celem jesiennego przycinania powojników jest przygotowanie ich na zimę, a konkretnie na schronienie. Ale, jak wiesz, tylko winorośle z 1-2 grup podlegają schronieniu, jednak wielu ogrodników w tym okresie przycina również 3 grupykwitnące i pnące winorośle.

zasady dla trzech grup przycinania (4)

Jak prawidłowo przycinać powojniki jesienią i wiosną

Niezależnie od tego, czy powojniki należą do określonej grupy, należy je przeprowadzać każdej jesieni i / lub wiosny sanitarny przycinanie, a raczej usuwanie wszystkich chorych, połamanych i suchych gałęzi. Przed schronieniem się na zimę musisz również pozbyć się wszystkich liści. Nie zapomnij oprzeciw starzeniu procedura - usuwanie starych winorośli.

Ale oczywiście najważniejsza rzecz przy przycinaniu powojników - to wiedzieć, do której grupy należy.

(Video) Jak przycinać powojniki aby rosły jak szalone

Jednak kupując sadzonkę, bardzo trudno jest dokładnie określić, do której grupy przycinania należy, na podstawie jej wyglądu. Dlatego najczęściej musisz polegać tylko na dobrej wierze sprzedawcy.

Tak poza tym!Nadal istnieje sposób, aby dowiedzieć się, do której grupy należy Twoja roślina. Więc jeśli kwiatyfrotteto jest jednoznaczne druga grupa lamówka. Jeśli powojnikidrobnokwiatowe, to najprawdopodobniej tak pierwsza gruparośliny, z których każdej jesieni są zwykle usuwane z podpór, lekko przycinane i układane na ziemi na dalsze schronienie na zimę. Albo jeszcze lepiej, użyj połączone przycinaniedopóki nie zrozumiesz eksperymentalnie, do której grupy należy twoja pnącza.

Schemat przycinania powojników w pierwszym roku po posadzeniu oraz w zależności od grupy przycinania:

zasady dla trzech grup przycinania (5)

Wideo: przycinanie i okrywanie powojników

Przycinanie powojników po posadzeniu

Niezależnie od tego, którą roślinę z jakiej grupy posadziłeś na swoim terenie, absolutnie wszystkie okazy należy przyciąć po posadzeniu, a krzewy przyciąć na wysokość 20-30 cm, pozostawiając 2-3 pąki. Pomoże to powojnikom lepiej się zakorzenić i zacząć aktywnie rozgałęziać się w następnym roku.

Ważny! Nie należy poddawać młodej sadzonki silnemu przycinaniu, jeśli ma już łodygi z liśćmi, ponieważ odżywiają korzenie. Zaleca się tylko uszczypnąć górę.

Przycinanie powojników 1 grupa

Pierwsza grupa przycinania obejmuje te powojniki kwitną na pędach zeszłego roku,co oznacza, że ​​przycinanie nie jest potrzebne dla tego typu kwitnących liany, ponieważ w przeciwnym razie po prostu nie zakwitną.

Inną sprawą jest to, że co roku (po 2 latach) należy usuwać część starych gałęzi, pozostawiając je na nowe, roczne.Jeśli nie zostanie to zrobione, za 3-4 lata powojniki zostaną splecione w takim stopniu, że trzeba je będzie odciąć u nasady.

Rada! Odmładzające przycinanie powojników z grupy 1 jest wygodne do przeprowadzenia latem bezpośrednio po kwitnieniu, kiedy można łatwo określić, które pędy wyblakły, co oznacza, że ​​należy je usunąć.

(Video) #Cięcie #borówki! Jak i kiedy przycinamy borówkę?

Innymi słowy, całe przycinanie powojników z grupy 1 sprowadza się do skrócenia go, aby winorośl była wygodna schronienie na zimę a także dla lepszego rozgałęziania. Chociaż z reguły winorośle z grupy 1 są nadal odcinane, pozostawiając 1,5-2 metry od poziomu gruntu.

zasady dla trzech grup przycinania (6)

Warto wiedzieć! Grupa przycinania 1 obejmuje następujące typy i hybrydy powojników (większość z nich to drobnokwiatowe): alpejskie, górskie, wielopłatkowe (Sakropetala), pateny (rozłożyste), Floryda (kwitnące) i inne.

zasady dla trzech grup przycinania (7)

Przycinanie grupy powojników 2

Druga grupa przycinania obejmuje powojniki, które wkwitną po raz pierwszy na pędach zeszłego roku (wczesnym latem)i ich drugi rozkwit już się dzieje na pędach bieżącego roku (jesienią).

Rada! Aby powojniki zakwitły obficie po raz drugi, należy usunąć wszystkie zeszłoroczne wyblakłe pędy po letnim kwitnieniu (można je usunąć do pąków poniżej kwiatostanów lub całkowicie).

Dlatego powojniki z drugiej grupy przycinania należy odciąć od ziemi na poziomie 120-150 cm (nowy wzrost, który powstał w tym roku) lub maksymalnie o połowę.

Warto wiedzieć! Z reguły przy słabym przycinaniu kwitnie wcześniej, ale zimowanie jest zwykle gorsze, przy silnym przycinaniu, kwitnienie później, ale sama roślina hibernuje znacznie lepiej i kwitnie bardziej bujnie.

zasady dla trzech grup przycinania (8)

Tak poza tym! Jeśli nie możesz odróżnić starych pędów od młodych, powinieneś wiedzieć, że stare gałęzie z czasem stają się jaśniejsze, a ich kora zaczyna się łuszczyć.

I nie zapomnij spędzić wiosny sanitarny (wyciąć chore, połamane i suche gałęzie) i przerzedzone skrawki(całkowicie usuń gałęzie rosnące wewnątrz krzewu i zagęszczające go).

Warto wiedzieć! Grupa przycinania 2 obejmuje następujące typy i hybrydy powojników (najczęściej wielkokwiatowe i frotte): Lanuginoza, część mieszańców Patensa i Florida, Woolly, a także inne mieszańce odmian wielkokwiatowych.

(Video) Jerzy Ogrodnik - Wiosenne przycinanie roślin. Część 3.: Świerk, jeżyny, borówki, astry

zasady dla trzech grup przycinania (9)

Przycinanie powojników 3 grupy

Trzecia grupa przycinania obejmuje powojniki, które kwitną tylko na pędach bieżącego roku (w drugiej połowie lata-jesieni), co oznacza, że ​​przycinanie jest dla nich po prostu konieczne. Jeśli pozostawisz pędy na całej długości, kwitnienie będzie miało miejsce tylko na samej górze winorośli (może wcale nie być), a na poziomie twoich oczu będzie jedno liście. Co więcej, jeśli zostawisz taką roślinę na kilka lat, krzew natychmiast zgęstnieje i stanie się nagi poniżej.

Dlatego powojniki z 3. grupy przycinania należy przyciąć na wysokość 20-30 cm od poziomu gleby, pozostawiając 2-3 pąki. I lepiej całkowicie pozbyć się bardzo starych i bolesnych gałęzi.

zasady dla trzech grup przycinania (10)

Z reguły najczęściej uprawiane są winorośle z 3 grup (najpopularniejsze), ponieważ są one bardzo łatwe do cięcia i nie wymagają okrywania.

Warto wiedzieć! Grupa 3 przycinania obejmuje następujące typy i odmiany powojników (wiele frotte): Vititsella, Zhakmana, Vostochny, Pryamy, Raznolistny, Texensis, Tangutika i inne.

zasady dla trzech grup przycinania (11)

Połączone przycinanie powojników nieznanej grupy

Jeśli nie jesteś pewien lub nie wiesz, do której grupy należy liana rosnąca w twoim ogrodzie, jesienią musisz przeprowadzić eksperyment, a mianowicie wykonać połączone przycinanie powojników: skrócić pierwszą połowę pędów do 1,5 metra nad ziemią, a drugą połowę do 20-30 cm, pozostawiając 2-3 pąki. W przyszłym roku będziesz musiał uważnie monitorować, jak budzą się pąki, na których pędach zakwitną (lub nie). Jeśli pąki są zachowane na łodygach, a następnie wyrosły z nich pędy i zakwitły, jest to druga grupa. Jeśli nerki nie są zachowane, jest to trzecia grupa. Ich kwiaty powstają na nowych pędach, które wyrastają prawie od samego korzenia.

Tak poza tym! Jeśli masz 2 grupy powojników i odetniesz je jako 3 grupy przycinania (to znaczy praktycznie nic nie zostawiłeś), wtedy kwitnienie będzie na pędach bieżącego roku. Jeśli chodzi o kwiaty (jeśli powinny być frotte), najprawdopodobniej będą miały zwykły kształt (nie będą już frotte).

Dlatego, aby liana kwitła wydajnie i bujnie, konieczne jest upewnienie się, do której grupy przycinania należy powojnik. Ściśle zgodnie z tym, musisz odpowiednio wyciąć i chroń go na zimę.

Wideo: jak przycinać powojniki - podstawowe zasady i wskazówki dla każdej grupy

Ciekawy! Clematis to bardzo silny krzew, który rośnie w ciągu jednego sezonu, nawet przycinany do zera, do pełnej wysokości - od 1,5 do 3,5 metra, w zależności od odmiany (oczywiście, jeśli odpowiednio się nim zajmiesz) ...

(Video) 1.2.3 Zasady tradingu BTC, przepis na sukces

Videos

1. Cięcie borówki amerykańskiej. Pruning American blueberries.
(Zielone Pogotowie)
2. A Show of Scrutiny | Critical Role: THE MIGHTY NEIN | Episode 2
(Geek & Sundry)
3. Hammer® Projekt stolarski "Ul dla pszczół"
(FELDER GROUP TV)
4. Cesarskie korony - dlaczego nie kwitną? Kwiaty cebulowe w ogrodzie - jak mieć piękne kwiaty?
(ogród na co dzień)
5. The Open Road | Critical Role: THE MIGHTY NEIN | Episode 5
(Geek & Sundry)
6. ZAPOMNIELI WYŁĄCZYĆ APARAT I ZROBILI TO 2
(PaFi)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Trent Wehner

Last Updated: 10/21/2022

Views: 5402

Rating: 4.6 / 5 (56 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Trent Wehner

Birthday: 1993-03-14

Address: 872 Kevin Squares, New Codyville, AK 01785-0416

Phone: +18698800304764

Job: Senior Farming Developer

Hobby: Paintball, Calligraphy, Hunting, Flying disc, Lapidary, Rafting, Inline skating

Introduction: My name is Trent Wehner, I am a talented, brainy, zealous, light, funny, gleaming, attractive person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.