Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (2022)

Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (1) Małe dzieci cierpią nie tylko na kolkę lub zaparcia, ale także na ząbkowanie. W tym okresie życia rodzice zapominają o normalnym śnie i odpoczynku, ponieważ dziecko ciągle płacze i nie chce jeść. Mamy i tatusiowie próbują znaleźć sposoby na uspokojenie dziecka, aby pomóc mu poradzić sobie z tym etapem życia. Dziś porozmawiamy o tym, jak i kiedy zęby rosną u dzieci, zgodnie z tym, jaki schemat i jakie objawy mówią na ten temat, a także omawiają, w jaki sposób pomóc dziecku w tym czasie.

Treść

 • 1 Wygląd pierwszych zębów
 • 2 Procedura ząbkowania
 • 3 Dolny rząd
 • 4 Górny rząd
 • 5 Charakterystyczne objawy
 • 6 Ślinienie
 • 7 Drażliwość i zaburzenia snu
 • 8 Wzrost temperatury
 • 9 Wymioty i biegunka
 • 10 Odmowa jedzenia
 • 11 Obrzęk dziąseł
 • 12 Jak pomóc dziecku
 • 13 Gryzący
 • 14 Masaż dziąseł
 • 15 Sutek
 • 16 Drogerie
 • 17 Pojawienie się pierwszych zębów: mity

Wygląd pierwszych zębów

Średni okres pojawienia się pierwszych zębów wynosi 6-8 miesięcy, jednak na proces ten mają wpływ zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Statystyki pokazują, że w gorącym klimacie dzieci uzyskują zęby mleczne wcześniej niż na zimnym. Ta relacja nie znalazła naukowego wyjaśnienia.

Czy wiesz? Statystyki pokazują, że dziewczęta zdobywają pierwsze zęby wcześniej niż chłopcy.Również w momencie pojawienia się zębów w dużym stopniu wpłynęły na nie genetyka. Jeśli matka lub ojciec mają zęby, na przykład w dziewiątym miesiącu życia, dziecko może je odziedziczyć, co nie będzie odchyleniem. Kolejnym interesującym faktem jest to, że na proces ten wpływają pokarmy matki w czasie ciąży, a także jej przebieg. Istnieją również problemy podczas ciąży i porodu przedwczesnego.

Trudno jest zidentyfikować wszystkie czynniki, które mogą występować w późnym pojawieniu się pierwszych zębów, dlatego istnieją specjalne zasady i zgodnie z nimi można dowiedzieć się, czy istnieje odchylenie w rozwoju, czy nie.

Procedura ząbkowania

Następnie omawiamy kolejność ząbkowania u dzieci, a także opisujemy schemat, zgodnie z którym pojawiają się zęby.

Dolny rząd

Pierwsze zęby, które pojawiają się w dolnym rzędzie, to siekacze centralne. Najczęściej pojawiają się już w 6 miesiącu. Ponadto boczne siekacze "czołgają się". Ich pojawienie się opóźnia się o 7-15 miesięcy. Po siekaczy pojawiają się pierwsze zęby trzonowe (zęby do żucia), które "siedzą" w gumie do 12-18 miesięcy. Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (2)Po pojawieniu się kłów (16-23 miesiące). A drugie zęby trzonowe, które wybuchają nie wcześniej niż 20 miesięcy życia dziecka, kończą ten proces.

Górny rząd

Pierwszy w górnym rzędzie to siekacze centralne (7-12 miesięcy). Następują boczne siekacze, które można zobaczyć już po 9 miesiącach. Po nich pojawiają się pierwsze zęby trzonowe (13-19 miesięcy). Kły powstają nie wcześniej niż 16-23 miesiące po urodzeniu. Drugie zęby trzonowe pojawią się dopiero po 25 miesiącach.

To ważne! Kły na dolnej i górnej szczęce pojawiają się w tym samym czasie.

(Video) "Punkt widzenia"

Teraz wiesz, według jakiego schematu zęby pojawiają się u niemowląt.Odchylenie od niej jest możliwe tylko pod względem czasu. Tak więc zdarzały się przypadki, gdy dziecko miało 19 zębów w wieku 18 miesięcy, chociaż ostatnie zęby trzonowe, jak opisano powyżej, powinny pojawić się dopiero po 20 miesiącach.

Charakterystyczne objawy

Czasami trudno jest odróżnić ząbkowanie od zimna, więc dalej uczymy się, jak rozumieć, że zęby dziecka są cięte, a także omówimy główne objawy. Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (3)

Ślinienie

Wiele matek powie, że dzieci często się ślinią, ale trudno jest nie zauważyć śliny podczas ząbkowania. Ślina staje się zbyt duża i z reguły pojawia się na ubraniu lub twarzy dziecka.

Ten objaw pomaga odróżnić erupcję od zwykłego przeziębienia. Duża ilość śliny może powodować kaszel (płyn dostaje się do narządów oddechowych), cieknący nos (przez trąbkę Eustachiusza wchodzi do ucha środkowego, co powoduje przekrwienie nosa), zaczerwienienie na skórze, gdzie gromadzi się płyn.

Czy wiesz? Termin "mleczne zęby" ukuty Hipokratesa. Był pewien, że pierwsze zęby powstały z mleka.Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (4)

Drażliwość i zaburzenia snu

Ząbkowanie u dzieci nie przebiega bez charakterystycznych objawów, z których jednym jest silna drażliwość i zły sen.

Dziecko staje się bardzo rozdrażnione i nie może spać z tego powodu, że nieustannie odczuwa silny osąd, a dziąsła z masowym pojawieniem się zębów bolą tak bardzo, że trudno jest je znieść bez łez i krzyków.

W pierwszym roku życia dziecko rozwija się najaktywniej. Uczy się słyszeć i widzieć, trzymać głowę, czołgać się, kształtować swoją mowę. W tym czasie rodzice dziecka powinni monitorować nie tylko przyrost masy ciała i wzrost, ale także rozwój umysłowy dziecka.

Podobne doznania odczuwamy w momencie pojawienia się zębów mądrości, ale to tylko niewielka część tych odczuć, ponieważ dziecko wychodzi na raz z kilku zębów. Ponadto próg bólu u dziecka jest kilkakrotnie niższy niż u osoby dorosłej.

Problem polega również na tym, że świąd nie koncentruje się w obszarze dziąseł, ale nadaje się do uszu lub policzków, dzięki czemu dziecko może je czesać. Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (5)

Wzrost temperatury

Ten sam objaw, dzięki któremu proces naturalny można pomylić z zimnem lub innymi chorobami.

Temperatura wzrasta, ponieważ dziąsła są w rzeczywistości rozbijane przez zęby, to znaczy, że istnieje niewielkie ognisko zapalne.A ponieważ układ odpornościowy nie może zrozumieć, że nie jest to interwencja uboczna, wzrasta temperatura ciała do 38,5 ° C włącznie.

To ważne! Opisana powyżej temperatura ciała nie jest niebezpieczna dla życia dziecka. Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (6) Wysoka gorączka może trwać kilka dni. Wynika to z faktu, że tempo wzrostu zębów jest niezwykle niskie. Gdyby rosły szybciej, temperatura mogła wzrosnąć do kresu, ponieważ przerwy zaczęłyby krwawić. Na szczęście zadbała o to natura.

Wymioty i biegunka

Gdy dziecko ząbkuje, objawy mogą się zmieniać, jednak nieprawidłowy stolca i wymioty nie są "standardowymi" towarzyszami dziecka w trakcie tego procesu, dlatego wizyta u lekarza jest obowiązkowa.

Problem polega na tym, że luźne stolce mogą być spowodowane dużą ilością śliny, która dostanie się do żołądka. Ponieważ ślina wywołuje wydzielanie soku żołądkowego, jego stała obecność w jamie może prowadzić do tego, że sok żołądkowy zaczyna rozdzielać ściany żołądka. Wcześniej zwykle nie dociera, więc występuje odpowiednia reakcja w postaci wymiotów lub biegunki. Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (7) W tym przypadku powyższe może być spowodowane przez różne wirusy jelitowe, które również podnoszą temperaturę ciała i powodują szybkie opróżnianie żołądka.W takim przypadku nie możesz się wahać, ponieważ dziecko nie może normalnie jeść, jeśli całe jedzenie jest natychmiast usuwane z organizmu. Opóźnienie grozi ciężkim zatruciem.

To ważne! Przedłużająca się biegunka lub wymioty mogą powodować odwodnienie u dziecka, więc nie możesz się wahać.

Odmowa jedzenia

Odmowa jedzenia następuje nawet wtedy, gdy dziecko jest bardzo głodne. Problem pojawia się ponownie w zębach tnących, które prowadzą do obrzęku dziąseł. Dziecko nie może normalnie ssać piersi ani brodawki, ponieważ bolesne odczucia nasilają się w tym momencie.

Ten stan jest uważany za normalny, ale warto zrozumieć, że długa nieobecność jedzenia nie da nic dobrego. Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (8) Ból podczas karmienia można porównać z bólem "zepsutego" zęba podczas jedzenia stałych pokarmów. Ból jest tak silny, że pragnienie jedzenia znika. To samo dzieje się u dziecka.

Obrzęk dziąseł

Opuchnięcie dziąseł jest normalnym objawem ząbkowania, ponieważ dziąsła pęcznieją z powodu ruchu twardego przedmiotu. W tym przypadku sama tkanina może się poluzować, aw niektórych miejscach może pojawić się siniak.

Nie powinieneś się tego obawiać, ponieważ nawet przy pojawieniu się zęba molowego guma nieznacznie puchnie.Tak, to obrzęk prowadzi do nieprzyjemnych lub bolesnych wrażeń, ale proces ten jest konieczny.

To ważne! Dziąseł może również krwawić, ponieważ kochanie Zadrapania ich. Musisz na to uważnie patrzeć.Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (9)

Jak pomóc dziecku

Omówiliśmy, kiedy zęby pojawiają się u dzieci, poznaliśmy kolejność erupcji, a także główne objawy. Medycyna pozwala na złagodzenie cierpienia dziecka, dlatego też wyjaśnimy, jak pomóc dziecku pokonać ten etap życia.

Gryzący

Jest to mały produkt wykonany z bezpiecznego materiału, który został zaprojektowany w celu zaspokojenia potrzeb – żucia i gręplowania dziąseł. Wewnątrz gryzaka znajduje się płyn lub żel, który sprawia, że ​​jest miękki, a także nie pozwala na zranienie dziecka.

Taki produkt należy schłodzić, aby poprawić jego funkcjonalność. Tak więc dziecko będzie mogło nie tylko drapać dziąsła, ale także je ochładzać, zmniejszając w ten sposób ból. Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (10) Oczywiście taki produkt powinien być stale chłodzony, ale nawet w ciepłej formie może pomóc dziecku.

Masaż dziąseł

Masaż wykonuje się w celu zdrapania dziąseł i oczyszczenia resztek jedzenia.W tej procedurze należy wziąć sterylną gazę, mokrą przegotowaną wodę i delikatnie masować dolne i górne dziąsła.

To ważne! Nie używaj alkoholu ani roztworów mydła.

Sutek

Kiedy niemowlęta mają pierwsze zęby, próbują żuć wszelkie środki pod ręką, aby przynajmniej podrapać dziąsła. I lepiej niech to będzie raczej sutek niż niesterylny osobnik.

Smoczek jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala dziecku drapać dziąsła i jednocześnie nie uszkadzać jamy ustnej. Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (11)Jednakże, aby sutek był bezpieczny, musi być wykonany z miękkiego, nietoksycznego materiału, który nie rozpadnie się ani nie złamie integralności dziąsła podczas żucia.

W tym celu dobrze nadają się brodawki ortopedyczne. Są one zaprojektowane z uwzględnieniem faktu, że dziecko je gryzie, więc nie powodują powstania nienormalnego zgryzu i nie zranią dziąsła.

Drogerie

Natychmiast należy powiedzieć, że przed zakupem jakichkolwiek środków, "ratowaniem" przed swędzeniem i bólem, należy skonsultować się z lekarzem. Po pierwsze, eliminujesz reakcję alergiczną, a po drugie, dostajesz najlepszą opcję, która naprawdę pomaga Twojemu dziecku.

 • "Solcoseryl". Jest to żel stosowany wyłącznie podczas ząbkowania w celu leczenia ran i eliminowania wnikania patogenów.
 • Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (12)

 • "Dentinox-N". Lek oparty na lidokainie, który należy wziąć pod uwagę. Jest stosowany w celu zmniejszenia stanu zapalnego, znieczulenia i uspokojenia dziecka. Dostępne w postaci żelu do użytku zewnętrznego. Regularne stosowanie jest zabronione.
 • Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (13)

 • Holisal. Lidokainę zastępuje się solicilatem choliny, więc można ją stosować w przypadku nietolerancji pierwszego. Ma działanie przeciwzapalne, które pomaga zmniejszyć ból i złagodzić swędzenie.
 • Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (14)

 • "Dantinorm baby." Lek homeopatyczny, któremu przypisano dodatkową funkcję – normalizuje trawienie. Narzędzie nie daje natychmiastowego wyniku, jednak z upływem czasu swędzenie i ból mijają. Ponieważ nie ma potencjalnie niebezpiecznych substancji w kompozycji, Dantinorm jest doskonały dla alergików.
 • Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (15)

Czy wiesz? Uważa się, że pasta do zębów została wynaleziona w Egipcie już w 5 tysiącleciu pne. er Była mieszaniną zmiażdżonego pumeksu i wina.

Pojawienie się pierwszych zębów: mity

Istnieje wiele mitów związanych z pojawieniem się pierwszych zębów u dzieci. Te mity są tak dobrze zakorzenione w naszym umyśle, że wydają się być prawdziwe i są przedstawiane jako prawdziwe. Aby nie wyciągać pochopnych wniosków, zostaniemy rozdarci, jakich informacji nie można nazwać prawdziwymi.

 • Ząbkowanie u dzieci jest aksjomatem, a jeśli zęby jakoś inaczej się wznoszą, jest to poważne odchylenie.

Powyżej, szczegółowo rozważaliśmy ten proces i stwierdziliśmy, że taki system jest najbardziej "popularny", więc jeśli zęby dziecka pojawiają się wcześniej lub później, nie można tego nazwać poważnym odchyleniem. Oczywiście, jeśli dziecko w wieku 12 miesięcy ma tylko kilka zębów, warto skonsultować się z lekarzem, jednak jak pokazuje praktyka, nie ma nic niebezpiecznego w takim odchyleniu. Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (16)

 • Podczas ząbkowania dziecko na pewno dostanie "zestaw" wszystkich problemów, o których mówiliśmy powyżej.

Podwyższona temperatura ciała, biegunka, katar i kaszel nie są obowiązkowymi satelitami ząbkowymi. Problem polega na tym, że po 6 miesiącach zapasy przeciwciał matczynych dziecka, które gwałtownie reagują na ciało obce, powodują silny wzrost temperatury. Z tego powodu katar i wysoka gorączka dają raczej chłód niż pierwsze zęby.Lekarze twierdzą, że zdrowe dziecko może z łatwością spotkać pierwsze zęby.

 • Jeśli przeżuwasz sutek podczas ząbkowania, wtedy ukąszenie ulegnie pogorszeniu.

Po pierwsze, istnieją specjalne sutki ortopedyczne, które są stworzone specjalnie dla tego trudnego okresu życia. Po drugie, możliwe jest zepsucie ukąszenia, mając jedynie zęby stałe. To stwierdzenie jest błędne i nie powinieneś pozbawiać dziecka sutków.

 • Zęby dziecka nie wymagają czyszczenia, ponieważ nadal będą wypaść.

W rzeczywistości to stwierdzenie jest bardzo głupie. Podobnie, jak gdyby nasze zęby rosły jak niektóre gryzonie (w miejscu złamanego zęba zawsze pojawia się nowy, rosną na śmierć), wtedy nie można ich oczyścić, ponieważ i tak nowe będą rosnąć. Po pierwsze, masowe rozmnażanie szkodliwych bakterii, które powodują próchnicę, wpływa nie tylko na zęby, ale także na odporność i ryzyko zatrucia lub choroby górnych dróg oddechowych wzrasta.Zęby u dzieci: schemat i procedura erupcji zębów mlecznych u niemowląt (17) Po drugie, jeśli ząb dziecka wypadnie zbyt wcześnie, guma zacznie się zacieśniać, zmniejszając odstęp między sąsiednimi zębami. W ten sposób miejsce dla nowego trzonowca zniknie. Trzonowce zaczną rosnąć krzywo, "czołgać się" do siebie nawzajem, po czym wizyta u ortodonty stanie się koniecznością.

Teraz już wiesz, w jaki sposób iw jakim okresie zęby pojawiają się u niemowląt, znają główne objawy erupcji. Należy zrozumieć, że skrajności są zawsze złe, więc nie powinieneś zbytnio się przejmować tym okresem, kupując górę tabletek, aby złagodzić swędzenie i ból. Nie powinieneś też ignorować problemu dziecka, ponieważ zamiast rzekomego ząbkowania może to być przeziębienie, z powodu opóźnienia leczenia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem i sprawdź wszystkie ważne punkty.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Sen. Ignacio Ratke

Last Updated: 07/03/2022

Views: 6231

Rating: 4.6 / 5 (56 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Sen. Ignacio Ratke

Birthday: 1999-05-27

Address: Apt. 171 8116 Bailey Via, Roberthaven, GA 58289

Phone: +2585395768220

Job: Lead Liaison

Hobby: Lockpicking, LARPing, Lego building, Lapidary, Macrame, Book restoration, Bodybuilding

Introduction: My name is Sen. Ignacio Ratke, I am a adventurous, zealous, outstanding, agreeable, precious, excited, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.